Varşova

  • Para birimi: Polonya Zlotisi (PLN)
  • Resmi dil: Lehçe
  • Telefon kodu: +48
  • İnternet alan adı: .pl
  • Vize Bilgisi: Vize Detayı
  • Saat farkı: -1
Çarşamba - 08:09

Varşova

Vistula Nehri üzerinde kurulu Varşova, Polonya'nın başkentidir. Şehir aynı zamanda, Polonya'nın 16 idari bölgesinden biri olan Masovian Voivodeship’in de başkentidir. Başta tarihi yapılar, müzeler ve kütüphaneler olmak üzere kentte bulunan binaların çoğu II. Dünya Savaşı’nda yerle bir olmuştur. Varşova, komünizmin çöküşünden sonra, her anlamda bir yatırım patlaması yaşamıştır. Polonya'nın 2004 yılında Avrupa Birliği'ne katılmasıyla başkent, tarihinin en büyük ekonomik patlamasını yaşamaya başlamıştır.

Savaşta tahrip olan yapılar, kiliseler, saraylar ve mimari binalar, yeniden inşa edilmiştir. Varşova
 
UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Eski Kent (the Old Town), Varşova'nın en eski mirasıdır. Çok dikkatli bir şekilde II. Dünya Savaşı'ndan sonra yeniden restore edilen bu alan, Krallık Kalesi (Royal Castle), Barbican, Kral Zygmunt'un Sütunu (King Zygmunt's Column) ve Varşova Tarih Müzesi gibi şehrin en önemli simgelerini bünyesinde barındırmaktadır. 13. yüzyıldan kalma Krallık Kalesi, 1926 yılı ile II. Dünya Savaşı arasındaki dönemde Polonya başkanının resmi ikametgahı olmuştur. Kentin önemli anıtlarından Zygmunt Sütunu, Varşova'yı Polonya'nın başkenti ilan eden, Kral Zygmunt III. Waza'nın heykelini taşır. 
 
Financial semtinde bulunan Kültür ve Bilim Sarayı, ülkenin en uzun binasıdır. Sovyetler Birliği döneminde inşa edilen ve çok sayıda ofisin bulunduğu bu kompleks bina önemli bir sergi merkezidir. Sarayın 30. katından, tüm kent gözler önüne serilir.
 
Saxon Bahçesi (Ogród Saski), kentteki halka açık en eski parktır. Łazienki Parkı, 18. yüzyıl kraliyet parkıdır. Burası Polonya'nın son kralı Stanishlaw August Poniatowski’nin yazları kullandığı yerdir.
Varşova
Varşova, Polonya'nın kültür başkentidir. Sanat, kültür ve eğlence adına ne varsa bu kentte bulmak mümkündür. Kent, çok sayıda yerli, yabancı sanat koleksiyonu ve sergiye ev sahipliği yapar. Kraliyet Kalesi, Zacheta Galerisi, Wilanow Sarayı ve Çağdaş Sanatlar Merkezi, kentin en önemli galeri ve sergi merkezlerindendir. 
 
Kentte yaklaşık 30 tiyatro, konser salonları ve çok sayıda müzik merkezi yer almaktadır. 1765 yılında kurulan Ulusal Tiyatro (Teatr Narodowy) ve 1778'de açılan Büyük Tiyatro (Teatr Wielki), kentin en önemli tiyatrolarıdır. Ulusal Tiyatro müzikallere, Büyük Tiyatro ise Polonya Ulusal Operası'na ev sahipliği yapar. Ayrıca, Oda Operası (Chamber Opera), önemli bir müzik merkezidir. Baj, Guliwer ve Lalka, başlıca kukla tiyatrolarıdır. Roma ve Buffo, Varşova'nın en önemli müzikal mekanlarındandır. 
 
Varşova'da dört mevsim boyunca çok sayıda kültürel etkinlik ve festival düzenlenir. Frederick Chopin Uluslararası Piyano Yarışması, Eski Müzik Festivali (Festival of Old Music), Uluslararası Tiyatro Toplantıları, Uluslararası Poster Bienali Uluslararası Çağdaş Müzik Festivali (Warszawska Jesień), Caz Jamboree, Varşova Yaz Caz Günleri, Stanisław Moniuszko Uluslararası Vokal Yarışması ve Mozart Festivali, Varşova'da düzenlenen ünlü etkinlik ve organizasyonlardandır. 
 
Kentte, çok sayıda kafe, meyhane, bar, disko ve gece kulübü bulunur.
Kentte bulunan yüksek kaliteli Avrupai restoranlarda her türlü ulusal ve uluslararası lezzetler mevcuttur. Çin, Meksika, İtalya, Asya, Lübnan, Japonya mutfaklarından dünya lezzetleri, vejetaryen, fastfood, balık ve et yemekleri Varşova'nın kaliteli restoranlarında yemek severlerin beğenisine sunulur. Özellikle balık, kent mutfağında ön sıralarda yer alır. 
 
Bigos (lahana turşusu, soğan, lahana, et), kulebiak (mantar ve lahanalı hamur işi), barszcz (pancar çorbası), rosol (biftek veya tavuk çorbası), zrazy zawijane (mantarlı biftek), kasza (karabuğday) ve sledz (ringa balığı), tatmanız gereken yerel lezzetlerin başında gelir.
 
Zubrowka, tarniowka, sliwowica ve pieprzowka, popüler Polonya votkalarıdır. Kentte insanların toplanıp günün geç saatlerine kadar sohbet ettikleri kafeler oldukça yaygındır.
Komünizmin çöküşünden sonra yaşanan ekonomik ve politik dönüşüm, kendisini kentin alışveriş dünyasında da hissettirmiştir. 1990'lı yıllardan bu yana Varşova'da çok sayıda mağaza ve alışveriş merkezi açılmıştır. 
 
Chmielna, Nowy Swiat, Marszalkowska ve Jerozolimskie, kent merkezinde yer alan başlıca alışveriş caddeleridir. Buralarda modaya uygun giysiler, spor kıyafetler ve geleneksel kıyafetler başta olmak üzere yüzlerce çeşit ürün satılır. 
 
Varşova'nın kapalı çarşıları oldukça popülerdir. Kent merkezindeki Arkadia ve Merkez Galerisi (Galeria Centrum; Marszalkowska), kentteki en önemli kapalı çarşılardır. Bu alışveriş merkezlerinde ulusal ve uluslararası her türlü marka bulunur. Eski Kent (Old Town), hediyelik eşya alışverişi için en uygun yerdir.

Zamanınız varsa;

2. Dünya Savaşı’ndan sonra restore edilen Krallık Kalesi’ni görün!
 
Kral Zygmunt’un Sütunu (King Zygmunt’s Column)’nu ziyaret edin!
 
Financial Semti’nde bulunan Kültür ve Bilim Sarayı, ülkenin en uzun binası.
 
Kentteki halka açık en eski park Saxon Bahçesi (Ogród Saski)’ni gezin! 
 
Festival Zamanı
Varşova’da yılın 12 ayı festivale ve çeşitli kültürel aktiviteye denk gelmeniz mümkün.
 
Frederick Chopin Uluslararası Piyano Yarışması, beş yılda bir ekim ayında düzenleniyor.
 
Uluslararası Çağdaş Müzik Festivali (Warszawska Jesien) eylülde.
 
Mozart Festivali her yıl temmuz sonu.
 
Uluslararası Poster Bienali, iki yılda bir şubat ayında.

Varşova Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Varşova uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Varşova için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Varşova seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Varşova uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Varşova uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Varşova uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Varşova uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Varşova uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…