Trabzon

  • Para birimi: TL
  • Resmi dil: Türkçe
  • Telefon kodu: +90
  • İnternet alan adı: .tr
  • Saat farkı: 0
Cuma - 16:33

TrabzonM.Ö. 2000'li yıllara dayanan geçimişiyle Trabzon, kültürel, sosyal ve tarihi birikimleri yönünden Doğu Karadeniz Bölgesi'nin en önemli kentidir. Tarihi İpek Yolu üzerinde Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan bir noktada bulunan kent Pers, Bizans ve Roma gibi uygarlıklara tanıklık etmiş bir yerleşim alanıdır.

TrabzonTrabzon'da çok sayıda manastır ve kilise bulunur.
Sümela Manastırı (Meryem Ana Manastırı) Trabzon'un Altındere Köyü'ndedir. Kayalık bir yamacın üzerinde vadiden 300 m yükseklikte kurulmuştur. Taş kilise, mutfak, öğrenci odaları, konuk salonu, kütüphane ve kutsal tapınak Sümela Manastırı’nın başlıca bileşenleridir. Manastırın girişine dar ve oldukça uzun bir merdivenle ulaşılır. Trabzon’a gidildiğinde bu rüya gibi yapı mutlaka görülmelidir.
 
Müze olarak kullanılan Ayasofya Kilisesi 1238 ile 1263 yıllarında kurulmuştur. Kilisenin en görkemli bölümü Adem ile Havva'nın tasvir edildiği yerdir. Vazelon Manastırı, Saint Anna Kilisesi, Yenicuma Camii, Santa Maria Kilisesi, Ortahisar Camii, İrena Kulesi, Kaymaklı Manastır ve Kızlar Manastırı gezip görmeniz gereken diğer tarihi mekanlardır.
 
Soğuksu’daki Atatürk Villası, Ataköy'deki Cevdet Sunay Müzesi ve Zeytinlik Caddesi'ndeki Trabzon Müzesi kentin başlıca müzeleridir.
 
Düzköy'ün 5 km güneyinde bulunan ve fazlasıyla ziyaretçi çeken Çalköy Mağarası deniz seviyesinden 1050 m yüksekte kuruludur.
 
Trabzon'a 99 km uzaklıkta, Çaykara ilçesi yakınlarındaki Uzungöl, kentin en güzel doğal yerlerinden biridir. Ladin ağaçlarıyla çevrili olan göl bir heyelan sonucu biriken toprağın Haldizen Deresi'nin ağzını kapatmasıyla oluşan yapay bir baraj gölü hüviyetindedir. Trabzon'da çok sayıda göl mevcuttur. Çakır göl, Sera ve Balıklı Göl kentin diğer başlıca gölleridir.
TrabzonTrabzon kültürü denince, akla ilk gelenler el sanatları ve halk müziğidir. Heybeler, fındık dallarından sepetler, kazazlık, Sürmene bıçakları, yayıklar, keşanlar, kuşaklar, çoraplar, telkar, bakırcılık ve el yapımı tahta kaşıklar kentteki başlıca el sanatları ürünleridir.
 
Horon ve kemençe Trabzon halk müziğini meydana getiren unsurlardır.
 
Şehrin bitki örtüsü sizi büyüleyecek niteliktedir. Ormanlar, çok çeşitli bitkiler, doğal yeşil örtüler ve yaban hayatıyla Trabzon zengin bir coğrafyaya sahiptir. Şehirde çok sayıda ve türde bitki ve hayvan bulunur. Şehrin ormanlarında 2500 çeşit bitki ve 450 çeşit kente özgü ot bulunur. Kurt, domuz, tilki, kuş gibi hayvanların varlığı kentte avcılık yapmayı olanaklı hale getirmiştir.
Trabzon, hamsi balığıyla ünlüdür. Mısır, lahana, hamsi, fasulye, patates, pide ve turşu sınırsız ve zengin yöre mutfağının ana unsurlarıdır. Akçaabat ilçesi köftesiyle ünlüdür. Buradan köfte yemeden geçmemeniz gerekir.
 
Otantik Yemekler: Mısır sarma, etli lahana sarma, içli tava, hamsili pide, pazı burma, hamsili pilav, kuymak, su böreği, yufka tatlısı, laz pastası, gulya, kavrulmuş turşu, kavrulmuş lahana, kaygana, mısır çorbası, ısırgan çorbası, etli mısır sarma, Trabzon kebabı, zumur, hoşmeli, muğlama ve borani kent mutfağının başlıca örnekleridir.

Kemeraltı ve Bakırcılar Çarşıları Trabzon'un başlıca alışveriş yerleridir. Yerel eşyalardan el sanatlarına kadar birçok şeyi burada bulmanız mümkündür. Kent merkezinde çok sayıda antika mağazası vardır.

Trabzon Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Trabzon uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Trabzon için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Trabzon seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Trabzon uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Trabzon uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Trabzon uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Trabzon uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Trabzon uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…