thy-turk-hava-yollari

Türk Hava Yolları

Türkiye'nin ulusal havayolu şirketi yani bayrak taşıyıcısıdır. THY'nin merkezi Atatürk Havalimanı' İstanbul'dadır. Türk Hava Yolları'nın uçuş ağı Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Kuzey Afrika, Orta Afrika, Güney Afrika , Kuzey ve Güney Amerika'ya kadar uzanmaktadır. Skytrax'ın 2015 ödüllerine göre 5.kez Avrupa'nın en iyi havayolu seçilmiştir ve hali hazırda Dünya'nın en iyi 4’ncü Havayolu ve en çok uçuş ağı bulunan hava yolları listesinde dünyada 4. sırada yer almaktadır.Detaylı bilgi almak için MaxiBilet web sitesinden veya çağrımerkezimizden destek alabilirsiniz.

Check- in işlemleri
Türk Hava Yolları check in işlemleri için geniş sayıda olanaklar sağlamaktadır. Check in işlemi uçağa binmeden önce yapılması gereken işlemlerden biridir. Tercih şeklinize göre bu işlemi havalimanlarındaki kontuar veya kiosklardan yapabileceğiniz gibi, bilgisayarlarınızdan ulaşabileceğiniz MaxiBİlet web sitesi aracılığıyla on-line olarak da yapabilirsiniz. Kontuar check-in işlemi ,iç hatlarda uçuş saatinden 45 dakika, dış hatlarda ise 60 dakika önce sona erer. On-line check-in işlemi uçağın kalkış saatinden 24 saat önce başlar; kalkışa 90 dakika kala sona erer. Yolculuğunuzun başladığı havalimanında self check-in hizmeti sunuluyorsa hem kendinizin hem de aynı rezervasyon kaydındaki (PNR) diğer yolcuların check-in işlemlerini self check-in kiosk cihazları aracılığıyla yapabilirsiniz. Online check-in yapmış yolcularımız da self check-in kioskları aracılığıyla seçtikleri koltukları değiştirebilir veya biniş kartlarını bastırabilirler.
Bagaj hakkı ve ücretlendirme
Türk Hava Yolları’nın yurt içi ve yurt dışı uçuşlarında ücretsiz bagaj hakkı, ekonomi sınıfı uçuşlarda 20 kg Business sınıfı uçuşlarda ise 30 kg olarak belirlenmiştir. Belirtilen miktarlar ağırlık cinsi olarak saptanmış, bagaj sayısı konusunda herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir. Kabin bagajı serbest bagaj hakkından ayrı değerlendirilmektedir. Ekonomi ve Business sınıflarda fark gözetmeksizin 8 kiloya kadar yolcu kabininde ücretsiz olarak taşınabilen bagajlar, yolcuların kendi denetim ve sorumluluğundadır. Belirtilen miktarlardaki ağırlıkları aşan bagajlarınız konusunda uygulanacak ücret, uçuş yönünüze göre ve biletinizin niteliğine göre değişken olacağından, detaylı fiyat bilgilerini incelemeniz için MaxiBilet web sitemizden ve çağrı merkezimizden bilgi alabilirsiniz.
Koltuk seçimi
Türk Hava Yollarıyla uçarken koltuk seçimi konusunda öncelikle uçuşu gerçekleştireceğiniz uçağın oturma planını kontrol etmenizi öneririz. Uçağın güncel oturma planına MaxiBilet On-line check-in web sitesinden ulaşabilirsiniz. Oturma planını görüntüledikten sonra müsait olan koltuklar arasında tercihlerinize göre seçiminizi yapabilirsiniz. Türk Hava Yolları operasyonel faaliyetlerine göre check-in sırasında seçmiş olduğunuz koltuk numarasını değiştirme hakkına sahiptir.
Yiyecek, içecek ve ikram
Türk Hava Yolları Türk mutfağının zengin çeşitlerinin yanı sıra dünya mutfaklarından da lezzetli örnekleri uçuş sırasında yolcularının hizmetine sunuyor. Uçuşlar sırasında sunulan yiyecek ve içecekler, yani ikram olarak nitelendirilen hizmetler uçuşun gerçekleştiği hatta uçuş süresine, kalkış ve varış saatlerine göre değişebiliyor. Yolcuların dini inanış, beslenme alışkanlıkları veya sağlık koşullarına göre de düzenlenebilecek olan yemekler, uçağın kalkışından en az 24 saat önce bildirilmesi gerekmektedir. Özel yemek talepleri yalnızca dış hat uçuşlarda karşılanmaktadır. Türk Hava Yollarında menüler tüm sınıflarda haftalık olarak değişmektedir. Uzun mesafeli uçuşlarda “flying chef” uygulamasıyla butik üretim mantığı ve yalnızca taze ürünlerle hazırlanan yemekler sunularak Türk misafirperverliğinin THY ile uçan tüm yolculara tanıtılması amaçlanmaktadır.