Taşkent

  • Para birimi: Özbekistan Somu (UZS)
  • Resmi dil: Özbekçe
  • Telefon kodu: +998
  • İnternet alan adı: .uz
  • Vize Bilgisi: Vize Detayı
  • Saat farkı: 2
Cuma - 11:13

TaşkentRusya İmparatorluğu tarafından 1865 yılında ele geçirilen Taşkent, Türkistan Genel Valiliği merkezi konumuna getirildi. Taşkent-Orenburg demiryolunun 1899’da hizmete girmesiyle ile Orta Asya’nın en önemli ticari geçiş noktası haline geldi. Kasım 1917‘de Sovyet denetimine girdi, 1918‘de Türkistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti(nin başkenti oldu. 1924 yılında kurulan Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti topraklarına katılan Taşkent 1930 tarihinde bu cumhuriyetin başkenti konumuna yükseldi. Taşkent, 1 Eylül 1991 günüden bu yana Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan eden Özbekistan Cumhuriyeti’nin başkentidir.

Toplu ulaşım araçları ile şehri oldukça ucuza gezmek mümkün. Zaten 1978 yılında hizmete giren ve o dönem Orta Asya’nın ilk ve tek metrosu özelliğini taşıyan Taşkent Metrosu turistik açıdan da görülmeye değerdir. Eski Sovyet tarzında geniş ve etkileyici istasyonlara sahip bu metro mimari açıdan önemli.  Ulaşım için metro dışında otobüs ve minibüs seçenekleri de var.  
 
Taşkent’te görülmesi gereken başlıca yerler arasında 16. yüzyılda yapılmış Mescid, Kaffal Şaşı Türbesi, Cuma Camii kalıntıları, Timur Han dönemi eserlerin sergilendiği Emîr Timur Müzesi ve Meydanı yer bulunuyor. Ressamlar Sokağı ve Taşkent Güzel Sanatlar Müzesi ile birlikte 19. yüzyıla ait sanat eserlerini sergilenen Uygulamalı Sanatlar Müzesi de görülebilir.
 
Barakhan ve Kökeltaş Medreseleri, Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki Hz. Osman Mushaf’ı Nüshası, Ali Şir Nevai Müzesi, İstiklâl Meydanı ve Halklar Dostluğu Meydanı Taşkent’in önemli değerleri arasında yer alıyor.
Çok sayıda tiyatro, konser, sinema salonları ve üniversiteler bulunan Taşkent, Orta Asya’nın kültür başkenti sayılabilir. Şehir, Sovyetler Birliği zamanında Orta Asya’nın Paris‘i olarak nitelendiriliyordu. Bu betimlemenin altında lüks ve görkemli mağazalarla süslü geniş caddelerin olması yatıyor. 
 
Amir Temur Anıtı’ndan başlayan, sanatsal heykellerle süslü ve “Yerli Broadway” olarak da Saligokh en ışıltılı caddelerden birisi. Burası Rus kökenli mağazalar, modern süpermarketler, kafeler ve lüks giyim mağazaları gezmek ve eğlenmek için ideal. 
 
Pushkin Caddesi ise ünlü markların şubeleriyle Taşkentlilere ve kentin ziyaretçilerine hizmet veriyor. Taşkentlilerin birçok buluşma noktası bu caddede bulunuyor. Kakhara Caddesi de Rus ve Western tarzı müzikler çalan eğlence mekânlarıyla alabildiğince keyifli ve renkli geceler sunuyor.
Plov” olarak da bilinen Özbek Pilavı, Taşkent’te yenebilecek en otantik lezzet olarak kabul ediliyor. Diğer Orta Asya ülkelerininkilere benzeyen pilav, değişik baharatların, sebzelerin ve etin katkısıyla lezzetini buluyor. 
 
Hemen her Orta Asya ülkesinde olduğu gibi et, kebap ve hamur işleri Özbek mutfağının da demirbaşları. En bilinen kebap çeşitleri şaşlık, koyun, dana veya tavuk etini odun kömüründe pişirilmesiyle hazırlanıyor. 
 
Hamur işlerinin gözbebekleriyse “samsa” böreği ile “non”. Non, güveçte pişen, yuvarlak ve kabarık geleneksel bir ekmek çeşidi. Oldukça lezzetli olan Özbek hamur işlerini, Taşkent kafelerinde tatmanız mümkün. Demir Meydanı bu yerel tatlarla birlikte hamburger, pizza gibi bildik yiyecekleri de ziyaretçilere sunuyor. Fiyatlar da oldukça düşük; çorba, salata, şaşlık kebabı, çay ve ekmekten oluşan bir mönüyü birkaç dolara alabilirsiniz.  
 
Özbekistan yerel meyve, sebze ve kuruyemişleriyle de tanınıyor. Özellikle yaz sonuna doğru tüm çarşı ve caddelerde yerel limonların satıldığını görmek mümkün. Zengin aroması ile ünlü olan bu limonlar oldukça da ucuz.

Büyük ve dünya çapındaki markalardan ziyade yerel ürünlere ilginiz varsa Çarsu (Chorsu) pazarını gezerek ufak hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Yerel halkın çoğu alışverişlerini pazarlardan yaptığı için Taşkent’te pek çok pazar alanı vardır. Çarsu, bunlar içinde en büyüğü olma özelliğine sahiptir ve el yapımı hediyelik eşyalardan, madeni objelere, geleneksel kıyafetlerden, keçe halılara kadar aradığınız tüm lokal ürünleri turistik eşya satan dükkan fiyatlarının altında sunar.

Taşkent Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Taşkent uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Taşkent için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Taşkent seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Taşkent uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Taşkent uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Taşkent uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Taşkent uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Taşkent uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…