Tahran

  • Para birimi: İran Riyali (IRR)
  • Resmi dil: Farsça
  • Telefon kodu: +98
  • İnternet alan adı: .ir
  • Saat farkı: 1
Cuma - 09:12

Tahranİran'ın başkenti olan Tahran,15 milyonu aşan metropol nüfusuyla İran'ın en büyük kentidir. Tahran; Kaçar Hanedanı'ndan sonraki devletlerin merkeziyetçi yaklaşımlarından dolayı diğer eyaletlerden göç alı ve şu an en büyük İran kenti ve Ortadoğu'nun en büyük kentlerinden biri olarak tanınmaktadır. Başkent olarak,İran'ın ekonomik ve sosyal yaşamına yön veren en çağdaş kentlerinden birisidir.

Sahip olduğu saraylar, müzeler, meydanlar, parklar ve bahçeler ile ön plana çıkan ve dağlara yakınlığı ile Tahran'ı bir gökyüzü mabedine dönüştürmektedir. Kentin en önemli ve en çok ziyaret edilen tarihi eserlerinden olan Kaçar (Qajar) Hanedanı döneminden kalan Gül Bahçesi (Golestan) Sarayıdır. Niavaran Saray Kompleksi de kentin kuzeyinde yer alıp birkaç bina ve bir müzeden oluşmaktadır. Kentin sembollerinden biri olan Azadi Kulesi kent girişinde yer almakla beraber; 1971 yılında Pers İmparatorluğu'nun 2500. kuruluş yıl dönümü anısına yapılmıştır. İran'ın en önemli müzelerinden olan 7.000 m2'lik bir bahçede bulunan Cam ve Seramik Müzesi,yurtdışı turları ile bu destinasyona gelen seyahatseverlerin ilgisini çekmektedir. Ülkedeki en etkileyici ve en değerli müzelerden olan Tahran Çağdaş Sanatlar Müzesi, kıtanın dışında bulunan en zengin Avrupa koleksiyonu olduğu düşünülür. Kentin başlıca açık alanları ise Chitgar Parkı, Laleh Parkı ve Kavir Ulusal Parkı'dır.Tahran yurtdışı destinasyonları arasında kültürü ve yaşam tarzı en çok merak edilen bölgedir.

TahranTahran'nın en önemli tiyatro merkezi Kent Tiyatrosu (Theatre-e Shahr), dir. Kentin ve ülkenin kültürel birikimini yansıtması açısından Uluslararası Tiyatro Festivali her yıl düzenlenmektedir. Ülkenin başlıca eğitim merkezi olan Tahran'da onlarca kolej ve üniversite bulunmaktadır. Fars'ın ilk çağdaş yüksek öğrenim kuruluşu olan ve 1851 yılında kurulan Dar al-Funun, bugünkü Tahran Üniversitesi'ne dönüştürülmüştür. Burası İran'ın en büyük ve en eski üniversitesi olma özelliğine sahiptir. 2.500 yıllık bir tarihe sahip olan İran halısı ile İran halı dokumacılığında tarihteki uygarlıklara öncülük etmiştir. Albors Dağı eteğinde kurulu olan Tahran birçok kayak merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Albars Dağı'na tırmanabilir veya Tochal Gondol'u ile dağın zirvesine doğru yolculuk yaparak unutulmaz bir anı yaşayabilirsiniz. Kayak pistleri olarak Dizn Kayak Merkezi, en ideal ve en iyi tesisleriden bir tanesidir. Yurtdışı turları arasında popüler bir cazibe merkezidir.

Kentin mutfak kültürüne İran ve Fars mutfakları damgasını vurmuştur. Dünya mutfağının farklı lezzetlerine ayrıca şehirde ulaşmanız mümkündür. Pirinç, çorbalar, tavuk ve kuzu eti ile salata ve turşu Tahran mutfağında önemli bir yere sahiptir. Kebapları ile de ünlü olan Tahran'da Hosseini Kebabı, Taas Kebabı, Barg Kebabı, Chenjeh Kebabı,Koobideh Kebabı, Khoresht-e Baamieh, Khoresht-e Qormeh Sabzi en popüler olanlardır. Helva, Sholeh Zard, Yakh Dar Behesht, Baagh-lava, Samanoo,Qotaab, Sohaan-e Asali, Ranginak ise önemli tatlılardır.

Şehirdeki alışveriş için en iyi yerler çarşılar ve pazarlardır. Bu pazarlardaki alışveriş listesinin başında Fars kilim ve halıları gelmektedir. Yerel alışveriş dünyasının başlıca örnekleri cam ürünleri, seramikler, ipekler, el işlemeleri, antikalar, farklı tarzda minyatürler, gümüş ve altın eşyalar, mine çalışmalar ve diğer el sanatlarıdır. Dünyanın en büyük çarşılarından biri olan Tahran Büyük Çarşısı kent ekonomi yaşamının kalbinin attığı yerdir. Bu çarşıya ait sokaklarda perakende sektörünün büyük bir bölümü yerini almıştır. Çarşının sunmuş olduğu alternatifler arasında saatler, mücevherler, bakkallar ve kente özgü diğer mekanlar yer almaktadır.

Sarayları, parkları, bahçeleri, müzeleri ve meydanlarıyla ön plana çıkan Tahran’ın Fars kültürünü yansıtan yapıları görülmeye değer. Tahran müzelerinde tarihi, çarşı ve pazarlarında ise kültürü keşfedebilirsiniz. Tahran’ı gezerken; 
·         Şehri her yönüyle keşfetmek istiyorsanız ilk durağınız Bazar-ı Bozurg (Büyük Pazar - Kapalı Çarşı) olsun. Burası doğu pazarlarının en büyüklerinden ve şehrin ekonomisinin kalbi… 
·         Ulusal Halı Müzesi’nde ünlü İran halılarının en güzellerini görün, Sa’dabad Sarayı Müzesi’nde Şah’ın yazlık sarayında bir tura çıkın. 
·         Azadi (Özgürlük) Meydanı’nda yer alan ve şehrin sembollerinden biri olan Azadi Kulesi’ni ziyaret edin. Kuledeki müzeyi görebilir, kulenin tepesinden Tahran manzarasına bakabilirsiniz. 
·         Dünyadaki en değerli mücevher koleksiyonuna sahip Ulusal Mücevher Müzesi’ne uğrayın ve bu zenginliğe şahit olun.

Tahran Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Tahran uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Tahran için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Tahran seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Tahran uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Tahran uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Tahran uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Tahran uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Tahran uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…