Stockholm

  • Para birimi: İsveç Kronu (SEK)
  • Resmi dil: İsveççe
  • Telefon kodu: +46
  • İnternet alan adı: .se
  • Vize Bilgisi: Vize Detayı
  • Saat farkı: -1
Perşembe - 12:38

StockholmSu üzerindeki kent (the city on the water) olarak adlandırılan Stockholm, İsveç'in başkentidir. İsveç'in batı kıyısında, Malaren Gölü'nün Baltık Denizi'ne döküldüğü yerde yer alan başkent, 14 ada üzerinde kuruludur. Kent sınırları içerisinde yer alan toprakların %40'ı park ve yeşil alanlardan oluşmaktadır. Kuzey'in Venedik'i, dünyanın tabiat güzellikleriyle ön plana çıkan en harika başkentlerinden biridir. Adacıklar, kayalar ve 24.000 adadan meydana gelen Stockholm takımadaları, dünyadaki benzerlerinden daha güzeldir. Kentte ağır sanayinin olmayışı, Stockholm’ün tabii güzelliklerinin korunmasında önemli bir rol oynamıştır. Ülkenin nüfusu en yüksek kenti Stockholm, aynı zamanda İsveç'in politika, finans ve ekonomi merkezidir. Enformasyon teknolojisi, araştırma ve sağlık sektörlerine dayanan bir ekonomiye sahip Stockholm, Avrupa'nın en önemli ekonomi merkezlerindendir.

StockholmStockholm, Ortaçağ'dan kalma Gamla Stan yerleşim yeri, tarihi ve kültürel eserleri, sayısız müzeleri, yeşil ve su alanları, adaları, takımadaları, su kanalları, parkları ve müthiş kent manzarasıyla tam bir turistik kettir. Kentin sizleri hayretler içinde bırakacak yönleri suyla kaplı alanları ve özgün semtleridir. 
 
Stadsholmen Adası'nda bulunan Gamla Stan, kentin en eski bölümüdür. Burada, kentin benzersiz mimarilerini ve yapılarını bulacaksınız. Belediye Binası, dünyadaki en mükemmel yapılardandır. Bu yegane yapı, sanat hazineleri ve şölenleriyle bilinir. 
 
Gamla Stan'da yer alan Kungliga Slottet, dünyanın en büyük kraliyet kalesidir. 608 odayı bünyesinde barındıran bu kalenin yapımı 1750'lerde tamamlanmıştır. 
 
Kentin kalbinde yer alan Sergel's Meydanı, ünlü bir halk parkıdır. 37 metre yüksekliğindeki camdan sütunu, beş gökdelen ve güneydeki Kulturhuset kültür merkezi, olağanüstüdür. 
 
Globen'de yer alan Globe Arena, dünyanın küre biçimindeki en büyük yapısıdır. Bu spor ve kültür arenası, 16.000 kişilik bir kapasiteye sahiptir. 
 
Stockholm'de yüzden fazla müze bulunur. Ulusal Müzesi tablolar, el sanatları, çizimler, grafikler ve heykellerden oluşan çok zengin bir koleksiyona sahiptir. İsveç Doğa Tarihi Müzesi, doğa ve kentin tabii çevresiyle ilgili her şeyi öğrenmek için mükemmel bir yerdir. Vasa Müzesi, bir savaş gemisine ev sahipliği yapar. 
 
Djurgarden Adası'nda yer alan Grona Lund, Stockholm'un en ünlü cazibelerindendir. Bu eğlence parkı, Baltık Denizi üzerinde parıldayan muhteşem unsurlardan oluşan bir donanıma sahiptir. Bergianska Botank Bahçeleri, dünyanın tüm mevsimsel bölgelerinden bitki türlerinin bulunduğu bir parktır.
StockholmStockholm, canlı, eklektik ve değişken bir kültürel zenginliğe sahiptir. İskandinavya'nın kültür başkenti olarak takdir toplayan Stockholm, 1998 yılında Avrupa'nın Kültür Başkenti olarak adlandırılmıştır. Kentte bulunan 70'in üzerinde müze, 57 tiyatro, iki dans tiyatrosu, 96 sinema tiyatrosu, çok sayıda konser salonu, Kraliyet Operası ve Balesi, 129 sanat galerisi, Stockholm'un kültürel birikimini anlatmak açısından önemli ipuçlarıdır. Kentin İsveç dizayn stili ile süslenmiş yeraltı metrosu, dünyanın en uzun sanat galerisi olarak değerlendirilir. 
 
Sergelstorg'da yer alan Kulturhuset, kentin sanat, tiyatro, dans, müzik, fotoğrafçılık, moda ve multimedya (çoklu ortam) merkezidir. Bu kültür merkezi, İsveç'in modernleşmesinin en önemli sembolüdür. Burada üç sanat galerisi, üç kütüphane ve çok sayıda tiyatronun varlığına rastlayacaksınız. 
 
Sergels torg'da yer alan Stadsteatern (Kent Tiyatrosu), 7 tiyatroyu bir çatı altında toplamıştır. Bu tiyatrolar şunlardır: Klara, Lilla, Kafé Klara, Unga Klara, Långa Näsan (kukla tiyatrosu), Parkteatern ve Ung Scen.
 
Dansens Hus, Kraliyet İsveç Balesi ve Moderna Dansteatern, kentin üç görülmeye değer dans merkezidir. Konserthuset, İsveç Kraliyet Filarmonik Orkestrası'na ev sahipliği yapar. Drottningholm Sarayı Tiyatrosu, yaz opera ve bale performanslarına ev sahipliği yapar.
 
Stockholm'un kültürel varlığından söz ederken, en ünlü İsveç icatçılarından Alfred Nobel'den bahsetmeden geçmek mümkün değil. Dinamitin mucidi olarak tarihe geçen Nobel, dünyanın en önemli ödüllerinden biri olarak kabul gören Nobel Ödülü Yarışması'nın kurucusudur. 
 
Stockholm, yıl boyunca çok sayıda kültürel etkinliğin ve festivalin düzenlendiği bir kenttir. 
 
Yaz Müzik Festivali (Mayıs-Ağustos), Stockholm Uluslararası Film Festivali (Kasım), Stockholm'dan Bir Tat (Smaka pa Stockholm; Haziran), Stockholm Caz Festivali (Temmuz) ve kentin farklı yerlerinde düzenlenen konserler başlıca kültürel etkinliklerdendir.
Stockholm, dünyanın diğer önemli başkentlerindeki kadar çeşitli ve zengin bir mutfak kültürüyle ortaya çıkar. Son yıllarda, kent mutfağı çok önemli gelişmeler kaydetmiştir. Arzuladığınız her şeyi Stockholm mutfağında bulabilirsiniz.
 
Ekmek ve tereyağı, soğuk aperatifler, küçük sıcak yiyecekler, balık tatları ve taze ürünler, kent mutfağının başlıca parçalarıdır. 
 
Stockholm serin bir iklime sahip olduğundan, kent mutfağının taze malzemeleri kendine özgü bir tada ve özelliğe sahiptir. Finnerodja'nın çileği, Norrland'in patatesi, ahududu ve somon kendilerine has bir tada sahiptir. Kente özgü dereotunu tatmayı unutmamalısınız. 
 
Stockholm'de yemek rüya gibi bir şeydir. Özellikle, Baltık Denizi'nin muhteşem manzarasının eşlik ettiği kentin takımadalarında kent mutfağından lezzetleri tatmak sizin için olmazsa olmazların başında gelir.
Stockholm, alışveriş severleri bekleyen bir cennettir. Alışveriş merkezleri, mağazalar, fabrika satış mağazaları, özel dükkanlar ve kapalı çarşılar; moda, tasarım, yerel el sanatları ve hediyelik eşyalar, antikalar, uluslararası yiyecekler sunan mekanlardır. Bütün bu yerler birbirine yürüme mesafesi uzaklığındadır. 
 
Yayalara ayrılan Drottninggatan alışveriş caddesinde bulunan Ahlens City, kentin en önemli mağazasıdır. Alışveriş adına düşündüğünüz her şeyi burada bulabileceksiniz. 
Hamngatan'da yer alan Gallerian, kentin mükemmel alışveriş komplekslerindendir. 
 
Vasastaden ve Södermalm, antikaların, giysilerin ve müzik ürünlerinin satıldığı başlıca semtlerdir. Södermalm'da birçok sanat galerisi bulunur.
 
Söderhallarna, Hötorgshallen ve Östermalms Saluhall, kentin en önemli pazarlarındandır. 
 
İsveç cam ürünleri oldukça ünlüdür. Kaliteli züccaciye ürünlerinden benzersiz tasarım ve sanat şaheserlerine kadar çok sayıda cam ürününün ihtişamı sizleri büyüleyecekir.

Stockholm Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Stockholm uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Stockholm için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Stockholm seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Stockholm uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Stockholm uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Stockholm uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Stockholm uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Stockholm uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…