Soçi

  • Para birimi: Rus rublesi (RUB)
  • Resmi dil: Rusça
  • Telefon kodu: +7
  • İnternet alan adı: .ru
  • Saat farkı: 0
Perşembe - 12:49
Rusya’nın günlük güneşlik ve upuzun sahilleri olduğu düşüncesi ilk duyuşta inandırıcı gelmeyebilir. Ancak Krasnodar Kray'’a bağlı Soçi kenti, Kafkas Dağları’nın batı eteklerinde ve Karadeniz kıyısındaki eşsiz konumuyla oldukça göz kamaştıran bir tatil yöresi olarak beliriyor. Öyle ki Soçi Rusya’yanın yazlıkçılar başkenti olarak biliniyor. Her yıl milyonlarca insan tatil için ve kendine özgü şifalı sularından yaralanmak üzere (mineral water) bölgeye akın ediyor. Kent 1902'den sonra, bir tatil yöresi merkezi olarak gelişmiş. Soçi şehir alanının kıyı şeridinde 140 km boyunca uzanan dinlenme tesisleri ise 1961'de kurulmuş. Bugün ise kent, 2014 Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 
 
Bölgenin yerli halkı Ubıhlar, diğer Çerkes toplulukları gibi topraklarından zorla çıkarılıp toplu olarak Osmanlı Devleti'ne sürülmüş, dağlara sığınan pek azı da yine Rus askerlerince doğudaki Kuban oblastına sürülerek, gözetim altında Orta Kuban ve Orta Laba ırmakları solundaki bataklık düzlüklere yerleştirilmiş. 1896'da Rus yerleşimine açılan bu yerde, Soçi Çayı'nın iki kenarında, Karadeniz manzaralı iki tepenin eteklerinde, Soçi kenti kurulmuştur.
Oldukça yeşil şehrin neredeyse tamamında büyük oteller göze çarpıyor. Soçi merkezinde geniş bir alana yayılmış Zapolarye Sanatoryumu, aynı adı taşıyan nikel üreticisi şirketin personeli için yaptırdığı tesislerden oluşuyor. 
 
Turizm mayıs ayında hareketleniyor. Yalnız sahiller değil limanda bu yoğunluktan payına düşeni alıyor. Avrupa’dan gelen yatlar arasında Türk bayraklı olanlarını da görmek mümkün. Soçi'deki bu tür tesisler genellikle daha kuzeyden gelenlere hizmet veriyor. Görece daha soğuk yerlerden gelen bu konuklar, Soçi’nin bol mineralli yeraltı sularını oldukça sıcak buluyor.
 
Merkezden başlanacak bir gezinin ilk durağı, tam burada bulunan Lenin'in mozaik rölyefi olabilir. 1892 yılında kurulmuş Tropik Park, Rusya’nın en büyük botanik bahçesi olma özelliğini de taşıyor. Çoğu 1930 lu yıllardan kalma yapılarda hizmet veren Sanat Galerisi, Tiyatro, İstasyon, Liman ve Tarihi Kiliseler konukları bekleyen görülesi diğer çekim noktaları arasında sayılabilir. 
 
Genellikle tarihi binalarda hizmet veren Posta İdaresi ise; Soçi’de yepyeni bir binada hizmet veriyor. İdare binasının hemen önündeki meydanda bulunan orak-çekiçli anıt, neredeyse bir asırlık tarihi taşıyor.
2014 Kış Olimpiyatları’nın Soçi’de düzenleneceği kesinleştikten sonra kent oldukça büyük bir değişim içine girdi. Yerel yönetim tarafından, 11 yeni spor tesis ve 2 olimpiyat köyü kuruldu. Bu büyük yerleşkelerin inşası, tüm altyapının değiştirilmesi anlamına geliyor. Bölgede inşa edilen lüks konutlar, öncelikle ülkenin iç taraflarında yaşayan Rusların yazlık ihtiyacını karşılıyor. Çok sıcak olmayan iklimi ve yeşil doğası nedeniyle zengin Araplar tarafından da tercih ediliyor.
 
Geleneksel “Kinotavr” film festivalinin olduğu haziran ayı ve yaz dönemleri boyunca Soçi nüfusu iki milyonu buluyor.

Yörenin gerçek sahibi Kafkas halkları zorunlu göçle çoktan bölgeyi terk etmişse de mutfakta hala izleri var. Kafkas sofrasının bu çarpıcı izleri simgeleri, deyimleri ve yemekleriyle hükum sürüyor.

Banket; geleneklere göre üç çeşit ekmek-börekle başlıyor, Tamada'nın yönettiği masada üç kez sırasıyla Tanrıya, anne-babaya ve kardeşlere saygı sunuluyor, sonra davet sahiplerine ve konuklara söz veriliyor. Her konuşmacı ayakta dinleniyor, boşalan şişeler asla masada bırakılmıyor, konuşmacının ikram ettikleri geri çevrilmiyor. Benzer daha birçok ritüel geleneklere göre aynen uygulanıyor.

Soçi’de görülmesi gerekenlerden bir diğeri ise Adler-Soçi yolunun hemen hemen ortalarında ve sahilden 11 km. kadar içerdeki Ahun Dağı. Zirvesi sadece 500 m olsa da buradan hem Adler'in, hem Soçi'nin, hem de Kafkas Sıradağları’nın panoramik bir manzarası alınabilir. Zirve noktasında 1932 yılında inşa edilmiş bir seyir kulesi, hediyelik eşya satan birçok tezgah ve kafeler yer bulunuyor.

Soçi Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Soçi uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Soçi için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Soçi seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Soçi uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Soçi uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Soçi uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Soçi uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Soçi uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…