Şırnak

  • Para birimi: TL
  • Resmi dil: Türkçe
  • Telefon kodu: +90
  • İnternet alan adı: .tr
  • Saat farkı: 0
Cuma - 08:01
Türkiye’nin Güneydoğu bölgesindeki Şırnak şehri, Suriye ve Irak sınırında bulunuyor. 
 
Şırnak yöresi tarihsel olarak çok eskilere uzanmasına karşın, Namaz Dağı’nın yamaçlarına kurulan kent merkezinin geçmişi görece daha yeni. Şırnak 1990 yılında il olunca bu merkez de ön planda yer almaya başlamış. Nuh Peygamber ve Tufanla ünlü kentin adının yine bu efsane ile ilgili olarak “Şehri Nuh” biçiminden türediği söyleniyor.
Şırnak’ta  pek çok uygarlığın izlerine rastlayabilirsiniz. Bölge; Mezopotamya, İran ve Anadolu’da kurulmuş bir çok devlet ve hanedanın egemenliğinde kalmış. Asur, Babil, Hitit, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans, Sasaniler İslam öncesinde şehre hakim olmuş uygarlıklardan sadece bazıları. Şırnak, İslam döneminde ise sırası ile; Emevi, Abbasi, Büyük Selçuklu, Artuklu, Musul Atabekleri ve Eyyubi hâkimiyetine girmiş. Osmanlı Devleti 1627 yılında Cizre Beyleri’nin yönetimine son vererek bölgeye hakim olmuş.
 
İslam inancına göre Hz. Nuh’un mezarının Cizre’de bulunduğuna inanılıyor, Şırnak’a bir zamanlar Şehri Nuh denmesi, Cizre surlarının gemi biçiminde olması da buna kanıt olarak gösteriliyor. Nuh Peygamber Camii’nin bodrumunda Nuh Peygamber’e ait olduğu söylenen, beş metre uzunluğunda bir sanduka bulunuyor. Dar bir merdivenden bodruma inildiğinde karşılaşılan namazgâhın mihrabında beyaz taş üzerine işlenmiş, kırmızı–mavi renkli bir motif bulunuyor. 
 
Rivayete göre Hz. Adem’in ölümünden 1742 yıl sonra dünyaya gelen Hz. Nuh, 950 yıl kadar yaşadı. Peygamber olduğunda 50, kavmine söz geçiremeyince Tanrı’nın emriyle gemi yaptığında ise 500 yaşındaydı. Eşi ile Sam, Yafes, Ham adlı üç oğlunu ve üç gelinini, ayrıca her hayvandan birer çift alarak gemiye bindi. Kırk gün, kırk gece süren tufan ve ardı arkası kesilmeyen şiddetli yağmur yeryüzünü sulara boğdu. Yeryüzü tam 150 gün sualtında kaldı. Sular çekildiğinde Nuh’un Gemisi Cudi Dağı’na oturdu. 
 
Cudi Dağı, Şırnak’ın 18 kilometre güneydoğusunda bulunuyor. Yerli ve yabancı turizm bakımından önemli bir yeri olan Cudi Dağı’na araçla çıkılması olanaksız. Birkaç yerden yaya olarak çıkılabiliyor. En uygun yol Silopi’nin Kösreli (Hesana) köyünün Griçolya mevkiinden başlayan rota. Tırmanış yaklaşık 45 dakika sürüyor. Zirvenin altında 500 metrekarelik düzlük, Sefine (Gemi) adıyla anılıyor ve Nuh’un Gemisi’nin burada olduğuna inanılıyor.
 
Bu durak yeri bir iki metrelik taş duvarla çevrili. Çeşitli kaynaklarda, buranın Nuh’un yaptırdığı bir ibadet yeri olduğu ve daha sonra Hıristiyanlığın yayılmasıyla burada Deyrüc Cudi diye anılan bir kilisenin inşa edildiği kaydediliyor.
 
Sefine’den batıya doğru ilerlendiğinde iki taş örgü sarnıç ve doğal kuyular görülüyor. Sefine’nin güneydoğusunda, Çılmire adı verilen yerde çeşitli kabartmalar, taş heykeller ve Assur Kralı Sanherib’e ait kitabe görülüyor. Doruğa yakın noktadaki büyük mağara da çeşitli hayvan kabartmalarıyla yerli ve yabancı gezginlerin ilgisini çekiyor.
 
Bir Günde Şırnak
Kent merkezini akşamüstü gezebilir, günün ilk saatlerinde kentin biraz dışına çıkabilirsiniz. Cudi Dağı antik kent ve mağaralar, Cizre’deki Nuh Peygamber Camii ve Ulu Camii görülmeye değer yerlerden. Uygun zamanlarda Şırnak’a gelecek olursanız kaçırmamanız gereken etkinlikler ise 21 Mart’ta kutlanan Nevruz Bayramı, Haziran Ayı Başında kutlanan Kültür-Bahar Bayramı, Beytüşşebap İlçesi’nde Temmuz ayında düzenlenen Kuzu Kırkma Bayramı ve Ekim ayının ilk haftasındaki Bizim İdil Şenliği.
 
Şehir Turları Ve Ulaşım
Şırnak’ta merkez bölgeleri yürüyerek ya da araç kiralayarak gezebilirsiniz. Ayrıca ilçeler ve köyler arasında minibüs ve otobüs ile yolculuk etmek de mümkün.
 
Yakın Yerler
Silopi Nuh Nebi Cami ve Medresesi, ilçe merkezine 2 km kadar uzaklıkta, Birlik köyünde görülebilir. Köyün güney batısında mezarlık alanı içerisinde yer alan yapı, doğu-batı yönünde uzanıyor. Ortadaki avlunun güneyinde cami, kuzeyinde medrese bulunuyor.
 
Güçlükonak ilçesine bağlı, Damlarca Köyü’nde Finik Kalesi ve Harabeleri gezilebilir. Kale, Cizre-Şırnak yol ayrımından 12 km uzaklıkta, Dicle nehrinin kuzey tarafında, karayolunun üst kesiminde yer alıyor. Dış kalede sur kalıntıları kuzey-güney istikametinde uzanıyor. Finik olarak bu bölge, Dicle Nehri ve Vadisine hâkim konumda bulunuyor. Her iki yamaçta çeşitli kalıntılar ve mağaralar bulunuyor.
 
Görmeniz gereken bir diğer eser ise Faki Tayran Camii. Yine Güçlükonak ilçesi, Damlarca Köyü sınırları içerisinde bulunan cami,  halk arasında Faki Teyran Medresesi olarak da anılıyor. 
Müzeler, Meydanlar, Tarihi Mekânlar, Anıtsal Yapılar
Cizre Kalesi, ilçe merkezinde Dicle Nehri kenarında görülebilir. Kale, dış ve iç kaleden oluşuyor. Roma ve Bizans döneminden itibaren yapım süreci takip edilebilen kale, bugünkü şeklini,  Selçuklu ve Cizre Beyleri döneminde almış.
 
Cizre ilçe merkezinde, görebileceğiniz bir başka yapı Dağ̆ Kapı Mahallesi’nde bulunan Cizre Ulu Camii. Yapım yılı kesin olarak bilinmeyen camide bulunan 8 adet kitabede, Musul Atabekleri döneminde (Miladi 1155-1160) yıllarında yapıldığı, 1203 ve 1284 yıllarında ise tamir edildiği belirtiliyor. Halen ibadete açık olan Cizre Ulu Cami bölgenin en özgün yapılarından biridir.
 
Kırmızı Medrese, Dağ̆ Kapı Mahallesi’nde, gezebileceğiniz bir diğer eser. Düzgün dikdörtgen bir planlı bu medrese, batıdaki sur kalıntılarının üzerine yapılmış. Medresenin güney cephesinin ortasında, beş kenarlı Şeyh Ahmed El-Cezeri’nin türbesi bulunuyor.
 
Abdaliye Medresesi ve Mem-u Zin Türbesi, yine Cizre’nin güneyinde Dağkapı Mahallesi’nde, mezarlık içerisinde gezilebilir. Medrese M.S.1437 yılında Emir Seyfettin Bohti tarafından yaptırılmış. Girişi avludan sağlanan Mem-u Zin Türbesi, bir aşk öyküsünün kahramanları için yapılmış. Türbenin içinde bulunan üç mezarda, sevgililer, Mem (Memo), Zin (Zinet) ve onları ayırmak isteyen Bekir (Beko) yatıyor. 
 
Cizreli mucit İsmail Ebul-iz El Cezeri adına açılmış müzeyi gezebilirsiniz. Sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim adamı olduğu söylenen El Cezeri, gerçekleştirdiği makineleri resimlediği ve anlattığı kitabı ile de tanınıyor. 12.yüzyıl mucidi adına açılmış bu müzede ayrıca, yöreden çıkan buluntularda sergileniyor.
 
Parklar, Oyun, Etkinlik ve Doğa Alanları
Şırnak şehrinin tamamına yakını Güneydoğu Toros sistemine bağlı yüksek kitlelerden oluşuyor. Yörenin en önemli yükseltisi ise Cudi Dağı. Diğer önemli dağlar arasında ise Küpeli Dağı, Kelmehmet Dağı, Gabar Dağı, Namaz Dağı ve Altın Dağları sayılabilir. Coğrafyanın bir diğer belirleyicisi ise Dicle Havzası. Dicle Nehri başta olmak üzere Kızılsu, Habur  ve Hezil Çayları önemli akarsular.
 
Koçtepe yöresinde şehir sınırlarına dahil olan Dicle Vadisi, Habur Vadisi ile birleşerek Suriye topraklarına yöneliyor. Her yanında verimli topraklar bulunan bu coğrafyada, bazen derinleşen vadi kimi yerlerde genişler ve düzleşir. Kızılsu Vadisi ise Yassı Dağı’nın güney eteklerinde başlıyor. Vadi daha sonra güneyde Kasrik Boğazı’nı geçtikten sonra Dicle vadisi ile birleşiyor. 
 
Şehri dağların yamaçlarında bıttım denilen yabani fıstıkları, Akdeniz ikliminin görüldüğü alanlarda ve akarsu kenarlarında zakkum ve zeytin görebilirsiniz. Orman kuşağına giren dağlık kesimler, yaban hayvanları için elverişli alanlar oluşturuyor. Sık rastlanan yaban hayvanları arasında tilki, tavşan, çulluk, keklik, ördek, kaz, turna ve bıldırcın sayılabilir.

Şırnak’a özgü ve oldukça zengin bir mutfak sizi bekliyor. Özel günlerde yapılan yemekler kesinlikle tadılmalı. Yöresel yemekler arasında; kutlık, serbıdev, perde pilavı, kipe, hekeheşandi, şımşıpe, meyre (mehir), bırınzer, mahmılatık, fıreydin, suryaz sayılabilir.

Şırnak el sanatı ürünleri ve hediyelik eşya bakımından oldukça çok seçenek sunuyor. Keçecilik, halı ve kilim dokumacılığı Şırnak’taki el sanatlarının başında geliyor. El örgüsü yün çoraplar, tozluklar, kuşaklarda, yörük örgü desenleri ile işlenerek üretiliyor.

Şırnak Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Şırnak uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Şırnak için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Şırnak seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Şırnak uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Şırnak uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Şırnak uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Şırnak uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Şırnak uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…