Seul

  • Para birimi: Güney Kore Wonu (KRW)
  • Resmi dil: Korece
  • Telefon kodu: +82
  • İnternet alan adı: .kr
  • Saat farkı: 7
Salı - 09:19

Seul

 

Kuzey Kore sınırının 50 km güneyinde Güney Kore'nin kuzeybatı bölümünde yer alan Seul, Güney Kore'nin başkentidir. Ülkenin en kalabalık kenti ve dünyanın en kalabalık kentlerinden biridir. Çok sayıda dağ zirvesiyle çevrili olan ve doğal bir havzada bulunan başkent, Hangang Nehri tarafından iki eşit parçaya bölünür. Bu kentte; antik ve modern, geleneksel ve moda yan yana durmakta ve mükemmel bir armoni oluşturmaktadır. Sağlıklı ve gür bir doğa ile bütünleşen bu armoni, her yıl kente akın eden milyonlarca turistin Seul'e hayran kalmasının en önemli sebebidir.

 

Kentin batı bölümündeki Gyeoggi Ovası, ülkenin en geniş düzlüklerinden ve en verimli tarım alanlarından biridir.

Seul
Modern cam, beton ve çelik mimarisiyle insanı cezbeden ve ahşap evler üzerine gölgelerini bırakan gökdelenler, yüksek teknoloji semtleri, tarihi abideler, tapınaklar, saraylar, geleneksel çay evleri, kentin çevreleyen taş manzaraları, güçlü bir Budizm geleneği, göz alıcı bir alışveriş dünyası, çok çeşitli kültür... Seul, benzersiz tecrübeler sunan ve bütün merakları karşılayan çok yönlü ve 24 saat uyanık bir kenttir.  
  
Hangang Nehri; Yeouido, Hajungdo ve Jamsil gibi çok sayıda adanın oluşumuna yol açmıştır. Yeouido, Seul'ün Manhattan'ıdır. Kentin en uzun gökdelenlerinden bazılarına, Ulusal Meclis Binasına ve kentin başlıca finans kurumlarına ev sahipliği yapar.  
 
Kentteki bazı eserler, kent manzarasının en önemli parçalarıdır. LG İkiz Kuleleri, Namsan Dağı'nda yer alan N Seul Burcu ve Star (Yıldız) Burcu, bu cazibelerin en önemlilerindendir. Changgyeonggung, Gyeongbokgung, Deoksugung, Changdeokgung ve Gyeonghuigung, kentte bulunan antik saraylardandır.
 
Kore, 4. yüzyılda Budizm ile tanışmıştır. Bu dini geleneği yansıtan çok sayıda tapınak bulacaksınız. Bongeunsa, Jogyesa ve Angyangam (Changsin-dong), en önemlileri arasında yer alır. Namsangol Hanok Köyü ve Buckhon Geleneksel Köyü, ülkenin geleneksel evlerine ev sahiplği yapan Seul'ün en popüler ve büyüleyici köylerindendir. Sonuncusu, çok sayıda müze ve galeriye sahiptir.   
 
Kentin doğal hayatını ve su alanlarını mutlaka gezmelisiniz. Seul'de bulunan dereler, parklar, eğlence parkları ve dağlar, sayısız ve çok çeşitli aktiviteye imkan tanır. 

Şehrin kültür hazineleri, Seul'ün modern yüzünün en iyi yansimalaridir. Sayisiz galeri, tiyatro ve müzenin yer aldığı bir kent olan Seul; dünya standartlarında sergilere ev sahipligi yapmaktadır.

 

Kuzey bölgeleri; gösterişli malikânelerin ve antik yapıların bulunduğu tarihi ve kültürel yerleşkelerdir. Pirinç tokmaklı tarihi evler ile ahşap oymalı kapılar özgün mimarileri ile dikkat çekmektedir. Geleneksel çay dükkanlarında ve sanat galerinde keşif yapabilir. Çağdaş sanat eserlerini görebilme fırsatı yakalayabilirsiniz. Şehrin sanat merkezi denilebilecek Hyehwa bölgesi çok sayıda dramatik ve komedi tiyatro performanslarının sergilendiği sokak tiyatrolarına sahiptir. Burada birçok galeri ve sergi görebilirsiniz. Özellikle yaz mevsimindeki Cuma geceleri bu bölge capcanlı olmaktadır.

 

Budist, Hristiyanlık ve Şaman inancına sahip insanların bir arada yaşadığı Seul'de Full Gospel Kilisesi’nde yapılan pazar ayinleri, dünyadaki en büyük cemaati oluşturması kentin kozmopolit yapısının ve hoşgörü sahibi oluşunun bir göstergesidir. Seul'de bulunan önemli müzelerin başında Suwon Açık Hava Müzesi gelmektedir. Kore geleneksel yaşam tarzını ve kültürünün tasvir edildiği, farklı insan profillerinin tanıtıldığı yapay köyleri ve sergileri burada görebilirsiniz. Gyeongbokgung Palace (tarih müzesi), National Museum of Korea, Royal Museum, National Folk Museum of Korea, Leeum Samsung Museum of Art, National Museum of Contemporary Art (MOCA) (modern sanat müzesi) şehirdeki diğer müzelerdir.

 

Tiyatro alanında çok gelişmiş olan Seul'de söz olmadan dil sınırlarının aşıldığı, sadece müzik ve mimikler ile komedinin yapıldığı Nan Ta tiyatrosu ilgi çekicidir. Broadway'de başarı kazanmış olan bu tiyatro gösterilerine seyirciler de el çırparak oyunculara eşlik edebilmektedir. Oldukça güvenli olan Seul'de gece geç saatlere kadar eğlenebilirsiniz. Küçük odalardan oluşan karaoke mekanları, caz müziğin sergilendiği mekanlar ve gece kulüpleri alternatifler arasındadır.

Kore mutfağı sebze ağırlıklı ve kilo aldırmayan yemeklerden oluşmaktadır. Yemeklerde kullanılan başlıca malzemeler zencefil, soya sosu, kırmızı biber ve sarımsaktır.

 

Seul'de; Kore lahanası ve turptan hazırlanan Kimchi, soya sosu ve baharatlar ile yapılan Pulgogi tadılması gereken lezzetlerin başında gelmektedir. Kimchi'nin sağlık açısından da çok faydalı olduğu söylenmektedir. Geleneksel içecek yeşil çayın hazırlanışı, sunulması ve içilmesi şehirde adeta bir kutsal tören niteliğindedir.

 

Ginseng bitkisinden hazırlanan kurabiyeler ve farklı yiyecekler Seul'de alternatifler arasındadır. Pirincin damıtılmasıyla hazırlanan Soju şehir ve ülkenin milli içeceğidir. Çok sert bir içki olan Soju öğle ve akşam yemeklerinde özellikle tüketilmektedir.

Büyük alışveriş merkezleri, yer alti alışveriş mekanlari, yerel mağazalar, çarşılar insanın başını bu şehirde alışveriş konusunda dönmesini sağlamaktadır.

 

Insadong Caddesi önemli bir alışveriş bölgesi olup burada  birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz. Turistlerin alışveriş için tercih ettikleri bir diğer önemli bölge ise Itaewon'dır. İyi kalitede ve uygun fiyatlı ipek, gümüş ve takı eşyası satın alabileceğiniz Namdaemun ve Dongdaemun pazarları ilginizi çekebilir. Myeondong Caddesi'nde ise lüks mağazalar bulunmaktadır. Kente özgü kukla, resim, biblo ve süs eşyalarını buradan satın alabilirsiniz.Elektronik eşyaların da uygun fiyata alınabileceği bu caddede hoş restoran ve kafeler de bulunmaktadır.

Seul'de vaktiniz bol ise;

Teleferikle Namsan Parkı’na, oradan da dünyanın en büyük üçüncü kulesi olan Seul Kulesi’ne çıkın.
 
 
Insadong’daki sanat atölyeleri görülmeye değer.
 
 
Gyeongju, eşsiz manzarasıyla, geleneksel yapılarla bezenmiş şehrin minik kasabalarından biri.
 
 
Devlet binalarının ve sarayların yer aldığı bölge Jungho, Han Nehri üzerinde yer alıyor.
 
 
Seul'de Festivaller
Buda’nın Doğum Günü her sene nisan-mayıs aylarında kutlanır.
 
 
Kore Şükran Günü (Ch’usok) Ay festivali olarak da anılır. Eylül - Ekim aylarında kutlanıyor.
 
 
Insa Kore Kültür ve Sanat Festivali geleneksel müzik ve danslarla, bir hafta boyunca kutlanıyor.
 
 
Ağustosun son iki haftası pantomimciler ve punkçılar Marjinal Seul Festivali’nde bir araya geliyor.

Seul Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Seul uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Seul için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Seul seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Seul uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Seul uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Seul uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Seul uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Seul uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…