Salzburg

  • Para birimi: Euro (EUR)
  • Resmi dil: Almanca
  • Telefon kodu: +43
  • İnternet alan adı: .at
  • Vize Bilgisi: Vize Detayı
  • Saat farkı: -1
Çarşamba - 06:57

SalzburgAvustruya’nın dördüncü büyük kenti Salzburg, kendisi ile aynı adı paylaşan eyaletin de merkezi olma özelliğini taşıyor. Alp dağlarının eteğine, Salzach Irmağı kıyısına kurulmuş kent, adını o dönemler geçim kaynağı olan tuz çökeltilerinden almış. Almanya Bavyera Eyalet sınırı ile komşu olan Salzburg, başkent Viyana'nın 270 km. batısında yer alıyor.

SalzburgYapacağınız ilk şey Hohensalzburg Surlarına teleferik ile çıkmak. Hohensalzburg Kalesi’nin, Avrupa’da en iyi korunmuş Ortaçağ’dan kalma surlardan biri olduğunu belirtelim. Festungsberg Dağı’ndan gözüken manzara eşsiz; kuzeye doğru kiliselerle şekillenen kent, güneyde ise Alpler muhteşem bir görüntü oluşturuyor.
 
İkinci dünya savaşından sonra Salzburg ticari açıdan daha önemli bir konuma gelmiş. Ancak turizmdeki etkinlik hep daha belirleyici olmuş. Turizmi canlandıranın ise 1964 yılında vizyona giren, "Sound of Music" adlı film olduğu belirtiliyor.
 
Ortaçağ’dan kalmış yapılar, barok mimari irili ufaklı meydanlar, masaldan büyülü bir kent ortamı oluşturuyor. Hohensalzburg Surları kente hakim konumda bulunuyor.  Altstadt denen tarihi kent merkezi ve Hohensalzburg surları bugün Salzachufer adı ile anılan, batı kent kesiminde bulunuyor. Yeni Salzburg olarak nitelenebilecek bölge; tren ve otobüs istasyonları, mahalleleri ile ırmağın sağında genişlemiş.
SalzburgMüzeler, Meydanlar, Tarihi Mekânlar, Anıtsal Yapılar
Ünlü klasik müzik bestecisi Wolfgang Amadeus Mozart'ın doğum yeri olan kent, her yıl düzenlenen Salzburg Festivali ile binlerce klasik müzik hayranını ağırlıyor. Bu nedenle turizm kent yaşamında en belirleyici öğe olarak ilk sırada geliyor.
 
Klasik müziğin en büyük isimlerinden Wolfgang Amadeus Mozart’ın dünyaya geldiği ev Mozarts Geburtshaus ya da Hagenauer Haus, gezilesi yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Dahi bestecinin 1756 yılında doğduğu ev bugün sapasağlam ayakta.
 
Rupertinum, kentin modern sanat müzesi olarak gezilmeyi hak eden yerlerinden. 
 
Hemen yanında bulunan Galerie Thaddaeus Ropac sanat galerisi bu anlamda tamamlayıcı bir sanat durağı olarak görülebilir.
 
Mirabell, Aigen, Leopoldskron, Johannes, Fransis, Arenberg Sarayları ve Avusturya sokak tünelleri gezilesi diğer anıtsal yapılar.
 
EĞLENCE
Parklar, Oyun, Etkinlik ve Doğa Alanları
İlk zamanlar Juvavum adi ile bilinen Salzburg, Roma İmparatorluğu’nun en önemli ticaret güzergahlarından biri üzerinde yer alıyordu. Got akınlarından oldukça etkilenen bu yerleşim, 696 yılında bugün tarihi kent merkezi olarak bilinen yerde yeniden kurulmuş. O dönemden başlayarak piskoposlarca yönetilen Salzburg, dinsel açıdan hep önemli bir yer olarak tanınmış. Barok dönemde kiliseler, saraylar ve kalelerin yapılması ile birlikte bugünkü etkileyici görünümüne kavuşmuş.
 
Salzburg’un eğlenceli yerlerinin çoğu Altstadt denen tarihi kent kesiminde bulunuyor dersek yanlış olmaz. UNESCO Dünya Miras listesindeki alanın kendi atmosferi ise başlı başına keşfetmeye değer. Yaşlı meydanlar, fıskiyeler, Barok kiliseler, Ortaçağ’a özgü binalar, işlenmiş demirden levhalar ve dahası bu bölümde karşılaşacağınız ayrıntılardan sadece bazıları.
Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğup büyüdüğü ev Hagenauer Haus, özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında dolup taşıyor. Kentte düzenlenen Klasik müzik şöleni "Salzburger Festspiele" bu yoğunluğu arttırıyor.
 
BİR GÜNDE SALZBURG
Salzburg kesinlikle bir metropol, ancak kendine özgü minyatür bir havası ve düzeni var. Bu nedenle kenti dolaşmanın en güzel yolu yürümek. Kent merkezindeki küçük bir yürüyüş bile birçok ayrıntıyı çabucak keşfetmenize olanak tanıyor. Görkemli anıtlar, etkileyici saraylar, yemyeşil parklar ve tarihi kent kesimi olarak nitelenebilecek, Mozart Meydanı, Frensizken Kilisesi, Aziz Peter Manastırı bir çırpıda görülebilecekler arasında sayılabilir. 
 
ŞEHİR TURLARI ve ULAŞIM
Ne kadar uzun kalacağınıza bağlı olarak alabileceğiniz, Salzburg Kart denen kent dolaşım kartı oldukça kullanışlı olabilir. Kentin önemli turistik yerlerine girişte kimi zaman ücretsiz kimi zaman indirimli giriş olanağı sağlayan bu kart, ayrıca kültürel etkinlikler ve şehir turlarında da çok uygun indirimler sağlıyor. Füniküler, otobüs ve benzeri toplu taşıma araçlarından yine ücretsiz yararlanabiliyorsunuz.
 
YAKIN YERLER
Manzarası ile ünlü göl bölgesi Salzkammergut,  ülkenin en temiz gölü olarak Salzburg’un temiz su kaynağı Fuschlsee gölü, şehrin kuzeyindeki göller, Maria Plain ve Liefering Parish Kiliseleri, Kleßheim Kalesi, Untersberg ve Gaisberg dağ bölgeleri civarda ziyaret edebileceğiniz yerlerden bazıları
Bölgenin geleneksel mutfağı, Bavyera ve Avusturya yemeklerinin bir karışımı olarak nitelenebilir. Avusturya mutfağı görece daha renkli ve çeşitli; içinde Bohemya tatları, Macar baharatları, Akdeniz esintileri bulunuyor.
 
Salzburg yemek yenecek yerler bakımından oldukça şanslı bir kent. Birinci sınıf olarak addedilebilecek birçok restoran bulabilirsiniz. Orta Avrupa geleneğini yaşatan, gösterişsiz ortamlar, geniş porsiyonlar, uzun bardaklar ve geleneksel yemekler mutfak ayrıntıları arasında kesinlikle bulunuyor.
Salzburg küresel markaların yanı sıra, kent tasarımcılarının çizgilerinin de yer bulduğu mağazalarla dopdolu. Bu açıdan bir moda kenti kadar olmasa da kendine özgü bir alışveriş geleneği var. Biblolar, elişi ürünler, giysiler alp geleneğini şu ya da bu şekilde taşıyor. Geleneksel giyim tarzının en bilinen örnekleri Trachten ve Lederhosen giysileri, Salzburg’dan satın alınan hediyelik eşyalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Elbette “Mozartkugeln” denen şekerleme ve çikolataları eklemek gerek.
 
Christkindlmarkt adı ile anılan ve her yıl başı öncesi 3 meydanda kurulan pazarları yakalayabilirseniz oldukça şanslısınız. Domplatz, Kapitelplatz ve Residenzplatz adreslerinde kurulan pazarlar Kasım ayından yeni yıla kadar hizmet veriyor. Pazaryerlerinde kışlık giysilerden yöreye özgü yiyeceklere kadar oldukça çeşitli ürünler satılıyor.

Salzburg Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Salzburg uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Salzburg için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Salzburg seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Salzburg uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Salzburg uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Salzburg uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Salzburg uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Salzburg uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…