Riyad

  • Para birimi: Riyal (SAR)
  • Resmi dil: Arapça
  • Telefon kodu: +966
  • İnternet alan adı: .sa
  • Vize Bilgisi: Vize Detayı
  • Saat farkı: 0
Perşembe - 11:49

RiyadRiyad, Suudi Arabistan'ın başkentidir. Riyad dört buçuk milyona yakın nüfusu ile Arap Yarım Adasını orta kesiminde yer almaktadır. Dünyanın, nüfus oranı ile, en hızlı büyüyen kentlerinden biridir. 

RiyadRiyad, 1932 yılından bu yana Suudi Arabistan'ın başkentidir. Şehir dünyanın en büyük havalimanlarından birine sahiptir. Kentin merkezi ve en eski bölümü Al-Bathaa bölgesi gezintiler için mükemmel bir yerdir. Bu bölge, deve pazarının yanı sıra gezintiler için mükemmel bir yerdir.  

Al Masmak Kalesi, Suudi Arabistan’ın en önemli eserlerinden biridir. 19. yüzyılda Riyad’ın merkezinde kurulan bu kale, dört gözetleme kulesine sahiptir. Taş bloklar üzerine inşa edilmiştir. Bu hisar, kent tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Riyad, bu bölgede edilen muharebeden sonra yeniden geri alınmıştır. Müze ve parklardan oluşan ve kent merkezinde bulunan Kral Abdulaziz Kompleksi bilimsel bir akademi olarak algılanmaktadır. Burası Kral Abdulaziz’in anısına ve ülke tarihiyle ilgili bilgilerin toplanıp değerlendirilmesi için kurulmuştur.  

 

Suudi Arabistan’daki en kaliteli yaşamın bu kentte yaşandığı düşünülür. Riyad, çok sayıda müze ve eğitim kurumuna ev sahipliği yapar.
 
Ulusal Müze, Kral Abdülaziz Kompleksin’de bulunan müzeler, Kral Fahd Kütüphane Müzesi, Antika ve Halk Sanatları Müzesi, Kral Abdulaziz Askeri Müzesi ve Kral Saud Universitesi’nde bulunan Antika Müzesi, Riyad’ın sahip olduğu önemli müzelerden örneklerdir. 
 
Kentte iki ulusal üniversite ve çok sayıda özel üniversite ve kolej bulunur. İmam Muhammed bin Saud Islam Üniversitesi ve Kral Saud Üniversitesi, başkentteki iki ulusal üniversitedir. Prens Sultan Üniversitesi, Al Yamamah Koleji ve Riyad Dişçilik ve Eczacılık Koleji diğer önemli okullardandır.
 
 

Riyad mutfağı çeşnili ve baharatlı yiyecekleri ile tanınmaktadır. Şehirdeki restorantların çoğunda diğer mutfaklardan lezzetler de bulabilirsiniz. 

Riyad mutfağında kuzu ve tavuk eti sıkça kullanılmaktadır. Pitta (pide), kebap, kultra (kızartılmış et) ve mezeler, en iyi ulusal lezzetlerdendir. Arap kahvesi ve meyve suları, en popüler içeceklerdendir.

Riyad'da çok sayıda alışveriş merkezi, mağaza ve pazar yerine rastlamak mümkündür. Alışveriş yapılabilecek yerler oldukça fazladır. 

Kentteki büyük alışveriş merkezlerinden bazıları Al-Jazeera, Çocuk Krallığı (Child Kingdom), Al-Shula, Al-Andalus, Saud Ticaret Merkezi ve Al-Javaliy'dir. Kent merkezinde bulunan Al-Rajhi alışveriş merkezi, Riyad’ın harikulade açık hava pazarlarındandır.  

Riyad Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Riyad uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Riyad için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Riyad seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Riyad uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Riyad uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Riyad uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Riyad uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Riyad uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…