Priştine

  • Para birimi: Euro (EUR)
  • Resmi dil: Arnavutça Sırpça
  • Telefon kodu: +381
  • İnternet alan adı: .ks
  • Saat farkı: -3
Salı - 00:14

Priştine, Kosova’nın başkenti olmasının yanında, hem en büyük kenti hem de politik, kültürel ve ekonomik merkezi konumunda bulunmaktadır. Şehrin tarihi ortaçağa kadar uzanıp 1459 yılında Osmanlı egemenliği altına girmiştir. 1999 yılından 2008’e kadar Birleşmiş Milletler kontrolünde devam eden Priştine, 2008 yılında bağımsızlığını ilan ederek başkent olmuştur. 

 

Priştine hızlı bir gelişim sürecinde olup, ülkenin sivil uçuşların yapıldığı tek havalimanı, üniversitesi ve endüstriyel işletmelerini bünyesinde barındırmaktadır. Arnavutlar halkın büyük bir çoğunluğunu oluştursalarda, Türk, Boşnak, Sırp ve Romenler de yaşamaktadırlar.

 

 

Priştine savaşlar sırasında tarihi yapılarının bir kısmını kaybetse yine de kentte görülecek tarihi yerler vardır. Lap Camii, Fatih Sultan Mehmet Camii, Yaşar Paşa Camii ve Büyük Hamam görülecek tarihi yapılardan birkaçıdır. 

 

Ulpiana Antik Kenti, eski bir Roma kenti olup, yerleşimi İÖ 8. yüzyıla dayanmaktadır. Ulpiana ismiyle kentin kurulması İS 117–138 yılları arasında hüküm süren Kral Hadrian zamanında gerçekleşmiştir. 518 yılında bir depremle yıkılan kent Kral I. Justinian tarafından tekrar inşa edilir. Son yarım yüzyıldır yapılan kazılarda bazilika, kent duvarları, mezarlar, seramik heykeller ve mozaikler bulunmuştur. 

Ayrıca Gračanica Manastırı, Saat Kulesi (Sahhat Kulla), Gadime Mermer Mağarası görülmeye değer tarihi yerler arasındadır.

Bir dönem Yugoslav Askeri Ulusal Birliğinin merkezi de olan Kosova Müzesi kentin kültür hayatını en iyi yansıtan yapılar arasındadır. Eski şehir merkezinde bulunan Emincik Etnoloji Parkı geleneksel Kosova mimari örneklerinden biridir. 

 

Nüfusun büyük bir kısmı 25 yaşın altında olduğu için şehir çok enerjik bir yaşam sürmektedir. Özellikle bahar ve yaz aylarında eğlence açık alanlarda daha da canlanmaktadır. 

Priştine’de Kosova mutfağından hemen her örneği bulabilirsiniz. Geleneksel Balkan mutfağına sahip Kosova’da özellikle et yemekleri ve hamur işleri öne çıkıyor. Piriştine başkent olduğu için uluslararası mutfakları da bulabileceğiniz birkaç restoran mevcut. Bunun dışında, hızlı yemek için kebapçılar, börekçiler ve dönerciler mevcut. Panevino, Pellumbi ve Pishat öne çıkan yerel lezzetler arasındadır.

Büyük alışveriş merkezlerinin yeni yeni faaliyete geçmeye başladığı Priştine’de genellikle her şey dükkânlar ve geleneksel pazarlardan alınıyor. Sokaklarda kaçak kitap, CD ve DVD satışı yapılıyor. Priştine’de çok uygun fiyata hediyelikler bulabilirsiniz. Özellikle gümüşler hem güzel hem kaliteli.

Priştine Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Priştine uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Priştine için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Priştine seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Priştine uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Priştine uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Priştine uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Priştine uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Priştine uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…