Online İşlemler

Online Check in
 
Online check-in nedir?
 
Online check in ilgili havayolundan biletini satın almış  olan yolcuların havalimanına gelmeden önce internet  üzerinden yer/Koltuk seçme işlemlerinin yapılabilmelerini sağlayan bir hizmettir. Online check-in işlemleri, uçağın kalkış saatinden 24 saat önce başlar; kalkışa 90 dakika kala sona erer ve yolcular Online check-in hizmetine açık olan tüm uçuşlarda bu hizmetten faydalanabilirler. Check in işleminizin uçuşa 24 saat önce açılmasının sebebi son ana kadar uçak tipinin değişme ihtimalinin olmasından dolayıdır.
 

Online Check in nasıl yapılabilir

Web sitemizden bilet satın alma işlemlerimizi tamamladıktan sonra tarafınıza e- mail ile bilgilendirme yapılacaktır. Bu mailde belirtilen e-bilet bilginizi  ve rezervasyon numaranızı kullanarak uçuşunuza 24 kala, web sitemizde bulunan online check in sayfamızdan ilgili Havayolunun linkine giriş yaparak Ad ve Soyad bilginizi girmeniz gerekmektedir. Havayolu, mil programı kart üyeliği numaranızı isteyebilir. Bu sayfayı onaylamak zorunda değilsiniz ve geçiş yapabilirsiniz. Daha sonraki etapta uçaktaki oturma planı önünüze gelecek sizden koltuk seçme işleminiz talep edilecektir.
 

Online Check in sonrası  işlemler

- İnternetten Online check-in işlemlerini yapmış olan yolcuların  havalimanında biniş kartlarını almak ve bagajlarını teslim etmek için kendilerine tahsis edilmiş olan Online check-in bankolarına başvurmaları gerekmektedir. 
 
- Yolcuların iç hat uçuşlarında 1 saat, dış hat uçuşlarında ise  2 saat önceden havalimanında bulunmaları gerekmektedir Bilet ve bagaj işlemleri iç hat uçuşlarında uçağın kalkış saatinden 45 dakika, Dış hat uçuşlarında ise 60 dakika önceden yapılmış olması gerekmektedir. Lütfen havalimanına geliş saatinizi, bagajınızın çok olması ve bununla ilgili olarak ödeme işlemlerin yanı sıra, havalimanı güvenlik taramaları için gereken süreyi de hesaba katarak planlayınız.    
 
- Uçağa biniş kartını (Boarding ) internetten alan yolcular bagajları olmadığı takdirde güvenlik kontrolünden geçtikten sonra, bagajı olan yolcularımız ise Check in kontuarı kapanmadan önce bagajlarını teslim ettikten sonra biniş kapısına gidebilirler.
 
- Online check-in sayfaları, check-in işleminizi en son varış noktasına kadar yapabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle bagajlarınız kontuarda son varış noktanız göz önüne alınarak bağlanır. Eğer bagajınızı uçuşunuzun ara noktalarında almak istiyorsanız lütfen kontuardaki görevliyi uyarınız ve bilgilendiriniz.
 
- Check-in işlemleri, aynı rezervasyon ve PNR ’da olmak koşuluyla, bir defada en fazla 8 yolcu için yapılabilmektedir.  Bu işlemin  yanı sıra "Online check-in" sayfasındaki  "Yer Değiştirme" bağlantısından koltuk değişikliğini de yapabilirsiniz. 
 
- Check in ve bagaj işlemlerinizi yaptırmamanız durumunda, o uçuşla ilgili olarak tüm haklarınızı kaybetmiş olacağınızı önemle hatırlatırız.