Nahçivan

  • Para birimi: Manat (AZN)
  • Resmi dil: Azerice
  • Telefon kodu: +994
  • İnternet alan adı: .az
  • Vize Bilgisi: Vize Detayı
  • Saat farkı: 2
Cuma - 10:15

Azerbaycan'ın güneydoğu kesiminde yer alan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, yarı çöl olarak bilinen, dağlık bir coğrafyada kurulmuş. Buna karşın tertemiz doğası ve renkli çiçekleriyle bir vaha görünümünde. Özerk bir yönetim olarak adlandırılan Nahçıvan’ın; Ermenistan, İran ve Türkiye ile sınır komşuluğu bulunuyor. Aslen Azerbaycan Türklerinin yerleştiği bir bölge.

 

Görece dağlık bölgede, yerleşim yoğunluğu Nahçıvan ve Ordubad merkezinde toplanıyor. Kapudzhuk (3.904 m.) ve Ilandag (2385 m.) bölgenin en yüksek dağları. Hamdullah Kazvini, Katib Çelebi ve Evliya Çelebi gibi ünlü yazarlara kalırsa yerleşimin adı; doğal güzelliğinden ve havasının hoşluğundan geliyor.

Şehir içindeki ve çevresindeki tarihsel yapılar arasında camiler ve türbeler ayrı bir yer tutuyor. Cuma, Zaviye, Pirgamış ve Imamzade camileri ziyaret edilebilir. "Han Evi" ve "İsmail Han" hamamı, Yusuf İbn Kuseyyir Türbesi, Yazar Hüseyin Cavit adına yapılmış anıt ve müze de diğer kültürel gezi durakları olabilir. Nahçıvan’da halılar için özel bir müze bulunuyor. Kentin yakın çevresi, antik zamanlardan bugüne gelmeyi başarmış tarihi kalıntılar bakımından da zengin. Tarih burada genellikle kule, kale ve türbeler biçiminde kendini gösteriyor.
 
Ermenistan ve İran sınırında olan Ordubad, bitki ve hayvan türlerinin zenginliği ile dikkat çekiyor. Bu bölgede bulunan Sabir kasabasında ayrıca geçmişi Bronz Çağı’na kadar giden kalıntılar görmek mümkün. Aza kasabasında antik Gilan kentinin kalıntıları bulunuyor. Kilit, Velaver, Ailis, Aza, Kotam, Bilev ve Vanand kasabalarında ise Ortaçağ’dan kalma eserler görülebilir. Ordubad’ın 60 km. kadar güneyindeki Gemikaya Dağı’na gidecek olursanız, karşılacağınız çizimler sizi milattan 3000 yıl öncesine götürecek. Bölgede M.Ö. 2000-3000 yılları arasında yaşayan insanların, günlük yaşam, av, gerçek ya da düşsel hayvan tasvirlerinin işlendiği kaya yazmaları (petroglyph) kesinlikle görülmesi gerekenler arasında.
 
İran ve Türkiye ile devlet sınırı boyunca Araz Nehri akıyor. Ordubadçay, Alindzhaçay, Gilançay, Nakhchivançay, Arpaçay bu nehrin yakınlarında akan ve Nahçıvan doğasına güzellik katan kırk kadar sudan sadece birkaçı. Batabat Gölü, görülmeye değer bir başka yer. Babek ve Dzhulfa ilçelerinin drenaj suyu için kurulmuş bu yapay göl, denizden 1500 metre yüksekte bulunuyor. Yazları 30C’nin altına düşmeyen sıcaklık 43C dereceye kadar çıkabiliyor. Nem oranının da düşük olduğunu belirtelim. Henüz korunmuş alanları olmasa da Nahçıvan, bitki ve hayvan türleri bakımından azımsanmayacak ölçüde çeşitlilik gösteriyor. 
 
Nahçıvan madenler bakımından oldukça zengin. Mermer, kaya tuzu, kireçtaşı ve alçıtaşı çıkarılıyor. Yeraltındaki bir başka zenginlikse kaynak suları. Sirab, Badamli, Vaikhir, Nagadzhir ve Gizildzhir gibi yerlerde yüzeye çıkartılmış şifalı sular bulunuyor. Yöre aynı zamanda geleneksel “kahrız” işçiliği ile de tanınıyor. “Kahrız” sözcüğü, suyu yer altında yönelten ve su yüzüne çıkartan tüneller anlamına geliyor. Bu işle uğraşanlara ise “kankan” deniliyor.
Nahçıvan 12. yüzyılın büyük mimarlarından olarak bilinen Adzhemi İbn Abubekr’in de vatanı. Mumine-Hatun Türbesi bugüne kalmış eserlerinden biri olarak görülebilir. Türbe, geometrik desenleri, epigrafik döşemeleri ve parıldayan turkuaz rengiyle apayrı bir güzellik sergiliyor. Nahçıvan yetiştirdiği diğer değerlerle de dikkat çekiyor. Azeri Türklerinin ulusal lideri Haydar Aliyev’in buralı olduğunu belirtelim. 
 
Şehrin üniversitesi, Azerbaycan Ulusal Bilim Akademisi’nin bir kolu olarak hizmet veriyor. Eski okul binaları aslına uygun biçimde yenileniyor. Kültür Sarayı, Dram Tiyatrosu, Kukla Tiyatrosu kültürel çekim noktaları olmalarının yanısıra, mimari özellikleri ile de görülmeyi hakediyor.

Bu antik kentin ayrılmaz bir parçasını da yerel mutfağı ile eşsiz kültür özellikleri oluşturuyor. Anadolu’nun tarihsel ve coğrafi bir uzantısı olarak düşünüldüğünde yemekler arasındaki benzerlik kolayca anlaşılabiliyor. Hamur işleri, kebaplar, pilav, bozbaş, tatlılar ve diğer lezzetler Türk mutfağının bildik tatları olarak denenebilir. Toz fındık dolu özel kurutulmuş şeftaliler, yöredeki adıyla "Alana" kesinlikle denenmeli. Balla servis edilen bir omlet olarak tarfi edilebilecek "baligaynag"ın, denenmesi gereken bir başka lezzet olduğunu vurgulayalım.

Nahçivan Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Nahçivan uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Nahçivan için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Nahçivan seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Nahçivan uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Nahçivan uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Nahçivan uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Nahçivan uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Nahçivan uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…