Minsk

  • Para birimi: Belarus Rublesi (BYR)
  • Resmi dil: Rusça
  • Telefon kodu: +375
  • İnternet alan adı: .by
  • Saat farkı: 0
Salı - 02:46

Beyaz Rusya Cumhuriyeti’nin başkenti Minsk, 1067 yılında kurulmuş, tarihi ve kozmopolit bir şehir. Minsk

 

Kentte Beyaz Ruslar haricinde Rus, Ukraynalı, Polonyalı ve Yahudi azınlık da yaşıyor. Dümdüz bir alana kurulu Minsk’te küçük bir yokuş veya tepe görmek neredeyse imkânsız. Kışın hayli soğuk olan kentti eksi 10 dereceler görülebiliyor. Yazın ise 25 dereceyi bulan bir sıcaklık söz konusu.

 

Minsk tarihinde, şehrin 1941-44 arasında nazi işgali altında kalmasının önemli bir yer var. Kent Nazilerin ardından baştan inşa edilmiş. Öylesine tertipli ve düzenli ki iki milyon insanın burada yaşıyor olduğuna inanmak güç. Avrasya’nın en planlı yerleşim yerlerinden biri olarak biliniyor.

Minsk

Gezilecek yerlerinde hep savaşa dair izler görülmektedir. Savaş zamanının yarattığı duyguları askerleri adına yapılmış 38 mt'lik Büyük Anıt'a gittiğinizde daha yakından ve derinden hissedeceksiniz. Zafer Meydanın'da savaştan kalma tankları görebilirsiniz.

 

Buranın en eski kiliseleri St.Peter ve Paul Kiliseleridir. Gezi güzergahınızda Kutsal Ruh katedrali, Roman katolik kilisesi, Kızıl kilise ve Hükümet binası da bulunmalıdır.

 

Minsk yeşilliği bol olan bir yerdir ve çok sayıda park bahçe bulabilirsiniz. Su zenginliği de bulunan Minsk'te fazla sayıda gölet, havuz ve çeşmeler bulunur. Otantik mimarlık ve eski binaların en güzel örneklerinden olan açık hava müzesi Ozertso'yu da görebilirsiniz. 

Bir kültür kenti olan Minsk, müzeleri, galerileri, heykelleri, Gorki Parkı ile de tanınıyor. Ünlü Bolşoy’un bir kolu da burada. Kentin 16 müzesi, 11 tiyatrosu, 20 sineması, 139 kütüphanesi var. Beyaz Rusya Cumhuriyeti Ulusal Akademik Büyük Opera ve Tiyatrosu, Beyaz Rus Müzikal Komedi Tiyatrosu, Maksim Gorki Ulusal Drama Tiyatrosu ve Yanka Kupala Ulusal Drama Tiyatrosu görsel sanatları icra ediyor. 
 
Minsk, gecenin bir yarısı sokaklarda yalnız başınıza güvenle dolaşabileceğiz bir şehir. Sadece başkentte değil, tüm ülkede hiç bir darp, gasp, soygun olayına rastlanmıyor. Ülkede resmi polisten fazla sivil polis olduğunu Beyaz Rusya halkı gibi sizin de bilmeniz önemli! 
 
Minsk’in gece eğlenceleri meşhur. Her gece tüm disko ve gece kulüpleri tamamen dolar. Sabah 6’ya kadar durmaksızın eğlenebilirsiniz. Her türlü müziklerin olduğu her yaşa hitap eden diskolar çoğunlukta. 
 
Hafta sonları, hele hava güzelse parklar, kiliseler, sinagoglar dolup taşıyor. Açık mekânlarda evlenmek Minskliler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Sıradan bir pazar günü çevrenize baktığınızda birçok gelin ve damat görebilirsiniz! Aynı şekilde aile buluşmaları, dinsel törenler de açık havada gerçekleştiriliyor.

Komşu ülke Rusya’nın mutfağı Beyaz Rusya’da geleneksel olarak devam ediyor. Mutfaklarındaki yemek çeşitleri ete dayalıdır. Sebze ve bakliyatlar da sıklıkla tüketilmektedir. Mantar ve patatesin ayrı bir önemi vardır. Biz de başlangıç olan çorba çeşitleri onlarda doyurucu niteliktedir. Bunun sebebi de bol malzemeli ve yoğun olmasıdır.

 

Kendi yerel mutfakları dışında dünya mutfaklarından da örnekler bulabileceğiniz restoranlar bulunmaktadır.Ancak buralarda rezervasyonsuz yer bulmak neredeyse imkansızdır.

Yerel ürünler konusunda pek başarılı olamayan Minsk sadece yün,keten ve bayan iç çamaşırları konusunda söz sahibidir.Ünlü dünya markalarının örneklerinin bulunduğu mağazalarda fiyatlar Avrupa'daki şubelerine göre daha pahalı durumda olduğu için pek fazla tercih edilmemektedir.

Şehrin hareket ve neşe kaynağı festivaller aynı zamanda sanat çevrelerinin buluşma noktası.  
 
Minsk Uluslararası Film Festivali kasımda.
 
Bachata Festival Günleri her yıl şubatta.
 
Minsk Çiçek Tarhları ve Peyzaj Mimarlığı Festivali kasımda bir hafta boyunca.
 
Minsk Blues Festivali temmuz ağustos aylarında.
 
Minsk, haftanın 7 günü sabahın erken saatlerine kadar süren eğlence hayatıyla ün yapmış durumda. Her yaşa, her tarza farklı müzik çeşitleri ve konseptleriyle tercih skalası oldukça geniş. Şehir merkezinden taksi ile beş dakika uzaklıkta bulunan Maxi Show, Minsk’in en hareketli kulüplerinden biri. Mekanda her gece özel şovlar düzenliyor.
 
Kentin en şık mekânlarından biri olan Madison Club’da ister diskoda eğlenin isterseniz bowling oynayarak vakit geçirin. 

Minsk Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Minsk uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Minsk için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Minsk seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Minsk uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Minsk uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Minsk uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Minsk uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Minsk uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…