Kocaeli

  • Para birimi: TL
  • Resmi dil: Türkçe
  • Telefon kodu: +90
  • İnternet alan adı: .tr
  • Saat farkı: 0
Salı - 02:50

KocaeliAnadolunun kuzeybatı ucunda, İstanbul’un yanı başındaki Kocaeli, ayrıca Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan otoyol üzerinde bulunuyor. Ülkenin sanayi üretimine İstanbul’dan sonra en büyük katkı Kocaeli’nden geliyor. Kocaeli’de organize sanayi bölgelerinin sayıları 16’yı bulmuş durumda buna dört teknoparkı da ekleyince ülke sanayisindeki yeri belirginleşiyor. Kocaeli, İstanbul’a yakınlığı, sahip olduğu doğal liman- İzmit Körfezi, ormanları, kara, deniz ve demiryolu ulaşımında sağladığı kolaylıklar sayesinde önemli bir çekim merkezi oluşturuyor. Tepeden tırnağa bir sanayi kenti görünümünde olsa da, doğal ve turistik değerleri bakımından da dikkat çekici bir yer Kocaeli. Şehir, sınırları içinde bulunan, TÜBİTAK – Marmara Araştırma Merkezi ve TÜSSİDE – Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü ile bir Bilim Kenti kimliği de taşıyor.

KocaeliEski bir kağıt fabrikası alanı olan İzmit Sekapark, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yeşil alan olarak düzenlenmiş. Sahil kenarındaki palmiye ağaçları ile dikkat çeken parka sayesinde kentte kişi başına düşen yeşil alan miktarının 4 kat arttığı belirtiliyor. Projenin tamamında marina iskelesi, iskele, kağıt müzesi, kent müzesi, oturma alanları, deniz kıyısında büfe, plaj, dinlenme sahaları, ışık kuleleri, balıkçı restoranları, su-ışık gösterileri, denize inen kızak alanları, iskeleler, deniz gözetleme kulesi, koşu, jogging, yürüme bantları, rıhtım ışıklandırması, dinlenme parkları, kongre salonları, oturma alanları, gösteri ve görsel sanat atölyeleri, sergi salonları, kapalı ve açık spor sahaları, festival için mekânlar, gölet, çocuklar için su oyun merkezleri gibi bir çok tesis yer alıyor.
 
Kandıra'ya 10 km, İzmit'e 50 km uzaklıktaki Kerpe, masmavi deniziyle sırtını çam ormanlarına dayamış şirin bir Karadeniz köyü. Karadeniz'in hırçın dalgalarının etkilemediği Kerpe, doğal koylara, 150 m mesafeye kadar sığ bir denize ve eşsiz kumsallara sahip. 
 
Denizi, kumsalları ve çam ormanlarıyla öne çıkan bir diğer adres ise Kefken. Batı cepheli olması sebebiyle çok nadir dalga alan bu belde, temiz denizi, taşsız, ince kumlu kumsalı ve arkasındaki yemyeşil ormandan aldığı temiz havasıyla görülmeye değer bir yer durak. Kerpe’deki eşsiz güzelliklerden biri de Pembe Kayalıklar. Kerpe Kayalıklarında, ayrıca ilginç mağaralar da bulunuyor ve özellikle kayaların altındaki boşluklar, dalış sporu meraklılarının ilgisini çekiyor. Kandıra'ya 27 km uzaklıktaki Cebeci, 8 km uzaklıktaki Sarısu diğer görülesi kumsallar.
 
Maşukiye belde merkezine 16 kilometre mesafede bulunan Kartepe, yaklaşık 3,5 milyon metrekare alana yayılan, bir kış turizmi ve doğa yürüyüşü olanaklarıyla öne çıkıyor. Zirvesi deniz seviyesinden bin 650 metre yükseklikte olsa da, kış aylarında kuzeybatı yönünden esen ve Karadeniz’i aşarak bölgeye yönelen karayel rüzgarı sayesinde, yoğun kar yağışı alıyor. Kış turizmi açısından önemli bir çekim merkezi olan Kartepe’de, Kasım ortalarında başlayan kar, Nisan sonuna kadar ortalama 1,5-3 metreyi buluyor.
Derince Harikalar Sahili, 30.000 metrekarelik bir alana yayılıyor.
 
 
Her yaştan insana hitap eden bir eğlenme, dinlenme amaçlı bu tesiste gerçek boyutlarında masal kahramanları, büyük havuzlarda çarpışan botlar, uzaktan kumanda ile kontrol edilen yatların kullanılabileceği minik marina, şelaler bulunuyor. 
 
Gölcük Kavaklı Sahili bir başka dinlence ve eğlence noktası. 81 dönümlük arazi üzerine kurulu olan bu kıyı kesiminde amfi tiyatro, çocuk oyun alanı, lunapark, futbol, basketbol, voleybol sahaları, iki tenis kortları, süs havuzları, koşu yolu, balıkçı barınakları gibi onlarca değişik olanak bulunuyor. Bu alanların tören ve kutlamalar için kullanıldığını da belirtelim.
 
Başiskele sahili Büyükşehir Belediyesi tarafından 2006 yılında tamamlanıp hizmete açılmış bir yeşil alan. Yürüyüş alanları, gözlem evi, çocuk oyun alanları, kafeterya ve kumsalı ile değerlendirilebilir.
 
Yarımca Sahili 110 dönümlük oldukça renkli bir başka park alanı. Özellikle balık tutmak için tercih edilen bu kıyı kesiminde, balık tutmayı kolaylaştıran merdivenler, kafeteryalar, çocuk oyun alanları, piknik ve fitness alanları bulunuyor.
 
 
Gebze'nin güneybatısında, ilçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunan Eskihisar, zevkli bir kültür durağı olabilir. Eskihisar Köyü yalnız kültür değil; balıkçıları, limanı ve kalesi ile dinlendirici bir ortamda sunuyor. Belde de bulunan Osman Hamdi Bey Evi ve müzesi de ziyaret edilecek yerler arasında sayılmalı.
 
 
Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi, Kasr-ı Hümayun - Saray Müze  ya da diğer adıyla Sultan Abdülaziz'in Av Köşkü görülesi diğer kültür durakları olabilir.
Başta balık olmak üzere deniz ürünlerini Kocaeli’nde taze olarak tüketebilirsiniz. Yöredeki kültürel çeşitlilik ve kozmopolit yapı beslenme biçimlerinde de çeşitlilik yaratıyor. Kocaeli mutfağında sebze-meyve oldukça önemli yer tutuyor. Yarımca kirazı, Değirmendere fındığı, Kandıra yoğurdu, hindi dolması, Maşukiye Armudu, ev peyniri, İzmit pişmaniyesi bölgenin adıyla özdeşleşmiş yiyeceklerinden sadece bazıları. Kocaelinin yerlileri olarak bilinen Manavlar’ın köylerinde yöresel yemekler varlığını sürdürüyor.
 
Derince Harikalar Sahili’nde körfez manzarası eşliğinde yemek yiyebileceğiniz restoranlar, hoş vakit geçirebileceğiniz kafeler bulunuyor. Bu yerlerin yel değirmeni, korsan gemisi, mantar ve dinazor biçimli yapılarda hizmet veriyor olması ayrıca ilgi çekiyor. Bu sahile kara ve deniz yolu ile ulaşmak mümkün.
Kocaeli bölgesine özgü bir çok ürün anı niteliği de taşıyor. Alışveriş sırasında bu ürünlere öncelik verilmeli. İlçelerden Karamürsel, kestane ağacının çubuğuğundan örülen, oldukça kullanışlı sepeti ile ünlü. Karamürsel sepetinin özelliği ağaçtan toplanan yaş meyveyi zedelemeden çarşıya ulaştırması. 
 
Herekede üretilen el dokuması halıların ünü dünya çapında. Yörede bu gelenek, Padişah Abdülmecid’in fermanı ile o zamana değin Üsküdar semtinde oturan ve saraya halı dokuyan ailelerin Hereke’ye nakledilmesiyle başlamış.
 
Kandıra ilçesi sadece yoğurdu ile değil, yine burada yetiştirilen ketenden üretilen bezi ile de adını duyuruyor. Kandıra Bezi’inin özelliği ise yazın serin kışın sıcak tutması.

Kocaeli Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Kocaeli uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Kocaeli için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Kocaeli seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Kocaeli uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Kocaeli uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Kocaeli uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Kocaeli uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Kocaeli uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…