Kişinev

  • Para birimi: Moldova Leyi (MDL)
  • Resmi dil: Rumence
  • Telefon kodu: +373
  • İnternet alan adı: .md
  • Vize Bilgisi: Vizesiz
  • Saat farkı: 0
Çarşamba - 07:28

Moldova’nın başkenti Kişinev, Dinyester Nehri’nin kollarından birinin kıyısında, çok verimli topraklar üzerine kuruludur. Nüfusun çoğunluğu Moldovalılardan (Romanlar) oluşmasına rağmen Ukraynalı, Bulgar, Gagauz, Rus, Alman ve Yunan gibi azınlıklar da bulunmaktadır. Ülkenin gelenekleri ve kültürü de çok eski yüzyıllara dayanmaktadır. Çevresinde büyük ve gelişkin üzüm bağları bulunan şehirde, 12 bin dolayında Müslüman nüfus olmasına rağmen, kentte cami bulunmuyor. Gagauz Türklerinin 8 bin kadarı, Kişinev’de yaşıyor.

Kişinev’in eski caddesi Albisoara şehrin merkezi konumunda. Kentin en eski kiliseleri Mazarache ve Constantin si Elena burada bulunuyor. Büyük bankaların genel merkezleri, çiçekçi mahallesi, Cathedral Park, klasik heykellerin süslediği Stefan Cel Mare Parkı, 19. yüzyıl başından beri filmlerin sergilendiği Patria Sineması ve Ulusal Opera ve Bale salonu da bölgede yer alıyor. Moldova Parlamento Binası ve karşısındaki çiçek şeklinde tasarlanmış Cumhurbaşkanlığı Binası, Ulusal Güzel Sanatlar Müzesine bağlı olan Viyana Barok stilinde inşa edilmiş olan Herta Evi de bu güzergâh üzerindedir. 
 
Albisoara’nın yakın çevresinde daha birçok önemli bina bulunuyor. Moldova’nın en eski üniversitelerinden biri olan Moldova Tıp Üniversitesi ile hemen arkasındaki Botanik Bahçesi ve Gözlem Evi de burada. Bu büyük yapıların arkasındaki Moldova Ulusal Tarih ve Etnografya Müzesi, ülkenin doğu izleri taşıyan tek mimari örneği. 
 
Moldovalıların keyif mekânı Valea Morilor Meydanı’dır. Çevresi 19. yüzyılda inşa edilmiş eski yerleşim alanlarıyla döşelidir. Bu alanlar ağırlıkla elçilikler ve ulusal organizasyonlar tarafından kullanılıyor. Yine burada bulunan Moldova Resmi Televizyon ve Radyosu’nun binasına yürüme mesafesindeki yerleşim bölgesi “Telecentru” adıyla tanınıyor. Moldova Cumhuriyeti Fen Bilimleri Akademisi’ne bağlı enstitüler, Kahramanlar Anıtı, Silah ve Cephane Müzesi, Rota Büyük Köprü, hayvanat bahçesi diğer gezi noktalarını oluşturuyor. 
 
Ünlü Rus Yazar Puşkin, üç yıllık Moldova sürgününü Kişinev’de, bugün müze olarak kullanılan General Inzoy’a ait evde geçirdi. Puşkin, sürgünü sırada ünlü Moldovalı edebiyatçılar ile tanışmış ve ülkeyi baştan sona gezmiş. Onun bu hayatından izleri sürmek isteyenler 10.00–17.00 saatleri arasında ziyarete açık olan Alexandr Pushkin Evi ve Müzesi’ni gezebilir. Ancak önceden randevu almak gerekiyor.
 
Moldova Bilim Akademisi tarafından 1958 yılında kurulan Etnografi ve Arkeoloji Müzesi 19. yüzyıla tarihlenen bir binada ziyaretçileri kabul ediyor. Müzede, 1977 yılından beri 10 bini özel olmak üzere toplam 800 bin parça sergileniyor. Bugün Banulescu – Bodoni, 35. Cadde’de yer alan müzede değişik çağlara ait parçalar görmek mümkün. Müzede özellikle panaromik dekorasyonlar ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Tercüman ve rehber de bulunabilen müze pazartesi günleri hariç her gün 09.00 – 17.00 saatleri arası ücretsiz ziyaret edilebiliyor. 
 
Kişinev’in iki önemli müzesi daha var. Ulusal Tarih Müzesi’nde beş branştan, 263 bin eser sergileniyor. Müzede her yıl Moldova’nın önemli etkinliklerinden sayılan 15 yeni sergi düzenleniyor. Tarihi 119 yıl önceye giden Etnografya ve Ulusal Tarih Etnoloji Müzesi zengin coğrafi, etnografik, palaentolojik, zoolojik, arkeolojik ve madeni para koleksiyonları ile ünlü. Moldova’nın doğal ve kültürel değerlerini görmek için en doğru adres burası. Müzede bu 10 bin özel parçanın yanı sıra Gigantisimus dinozorunun tüm kemiklerinden oluşan iskeleti ve Basarabian kültürüne ait özel halılar da görülebilir. Her iki müze de pazartesi haricindeki altı gün 09.00–17.00 saatleri arası ziyarete açık.
Moldova Avrupa’nın en zengin etnik kültürüne sahip ülkelerinin başında geliyor. Bu durum Moldova’da her misafirin özel bir sıcaklıkla karşılanmasını da beraberinde getiriyor. Misafirler genellikle, “case mare (büyük oda)” denilen odaya davet edilir.  Her evde bulunan bu geleneksel odada birlikte yemek yenir. Moldova’da herkesin katılabileceği pek çok bayram da bulunuyor.
 
“Martisor” adını verdikleri geleneksel bayramları baharın sembolü olarak kabul edilir. Moldovalılar herkes mart ayında beyaz ve kırmızı renkte trikolarla baharın canlanışını karşılar. Bu kutlamada özel yemekler pişirilir. “Ciresar”, “Limba Noastra” ve  “Maria Biesu Welcomes” diğer önemli bayramlar.
 
Moldova Devlet Sanat Müzesi, Moldova Cumhuriyeti Milli Kütüphanesi, Şekov Rus Drama Tiyatrosu, Opera ve Bale, Moldova Devlet Üniversitesi, Ekonomi Akademisi, Teknik Üniversite ve Moldova Uluslararası Bağımsız Üniversitesi, Kişinev’deki kültür kurumlarının başında geliyor. Opera, tiyatro ve bale en ön planda olan sanat dalları. Kukla tiyatrosu da ülke sanatında oldukça önemli kabul ediliyor. 
 
Ülkede gelişkin bir sauna kültürü de bulunuyor. Kişinev ziyaretçileri böylesi bir deneyim için vakit yaratırsa pişman olmayacaktır.
Moldova’nın en ünlü yemeği “sarmali” bizim sarmamızı andırıyor. Ülke topraklarında oldukça fazla bir alanda üzüm bağı olması bu yemeği yaygınlaştırıyor. Türk mutfağını andıran bir başka yemek “mamaliga” mısır unu, tereyağı ve kaşar peynirinden yapılışıyla Karadeniz bölgemizin mıhlamasını andırıyor. Mamaliga balık yanında yeniyor. Kırmızı biberli “acika” da yine oldukça tanıdık bir sos. Mantılarıysa Çin’de yapılanlara benzer şekilde oldukça iri. Yoğurt yerine krema ile servis ediliyor.
 
Yörenin en ünlü böreği ise “plaçenta”. Börek peynirli, kıymalı, reçelli, patatesli, lahanalı gibi çeşitlerde de yapılıyor. Bir başka börek çeşidi de İran’da da yapılan “pireşki”. Pazarlarda da satılan pireşki yağda kızartılıyor.
 
Doğu Avrupa ve özellikle Rus damak tadının baş çorbası olan “borç” Moldova’da hemen her yerde bulunabiliyor. Bir başka sevilen çorba olan “tukmaş” ise kemikli et suyuna makarna kesilmesiyle pişiriliyor. Haşlanıp, soğuk ve jöleyle yenen tavuk yemeği “raçitura” da Kişinev’de tadılması gereken Moldova lezzetlerinden.

Kişinev’de alışveriş yapabilecek büyük merkezleri bulunuyor. Ayrıca Sanat Sokağı hem keyifle gezilebilen hem de hediyelik eşya satın alınacak güzel yerlerden biri olma özelliğine sahip.  Kişinev’e ait el yapımı olan pek çok hediyelik eşya bulmak mümkün.

Kişinev Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Kişinev uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Kişinev için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Kişinev seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Kişinev uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Kişinev uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Kişinev uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Kişinev uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Kişinev uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…