Kazan

  • Para birimi: Rus rublesi (RUB)
  • Resmi dil: Rusça
  • Telefon kodu: +7
  • İnternet alan adı: .ru
  • Saat farkı: 0
Salı - 03:10

Bugün Özerk Tataristan’ın başkenti olan Kazan, Altın Orda hanlarının da baş şehriydi. 1005 yılında kurulan Kazan, 2005 yılında bininci yaşını coşkuyla kutladı. Kentin pek çok yeri bu kutlama için yenilendi. Kent, Rusya’da İslam’ın merkezi olarak biliniyor. Bugün halkın yüzde 52’si Tatar, yüzde 38’i Rus, yüzde 2’si Çuvaş ve yüzde 1’i de Ukrayna kökenli. Kentte özellikle İslam ve Ortodoks kilisesine ait eserler bulunuyor.

 

2005 yılında Avrupa’nın en büyük camii Kazan’da hizmete açıldı. Kentin Tatar özellikleri taşıyan kuleleri, müzeleri, el sanatlı ahşap camileri, tarihi kiliseleri ve eski mahalleleri hâlâ ayakta. Dev blok yapılar ve geniş bulvarlar da Sovyet zamanının simgeleri olarak yaşıyor.

Tatar hanlarının saraylarını, idare binalarını, cami ve medreseleri, bey konaklarını barındıran Kazan Kalesi, Ruslar tarafından yıkıldı ve daha sonra Kremlin adıyla yeniden inşa edildi. Ahşap surların yerine, yeni surlar yapıldı. 
 
O devirden günümüze ayakta kalmayı başarabilen bir tek Süyümbike Kulesi oldu. Yedi katlı ve 75 metre olan bu kule, son Tatar hanlarından Sefa Giray’ın hatunu Süyümbike adına inşa edilmiş. Kulenin hemen ardında Tatar kaanlarına ait mozoleler de görülebilir.
 
Kul Şerif Camii, Kazan Hanlığı’nın en görkemli yapısıydı. Mimari olarak o kadar eşsizdi ki, Ruslar Moskova’daki ünlü rengârenk Vasili Kilisesi’ni  bu camiyi örnek alarak inşa etti. Cami, şehri işgal eden Korkunç İvan tarafından yıkılmıştı. Şimdi Kremlin’in duvarlarının ardında yükselen  sekiz minareli Kul Şerif Camii, birkaç yıl önce eskisinin yerine Tataristan’ın simgesi olarak inşa edildi.
 
İdil (Volga) Nehri, Kazan’ı taçlandıran bir su cenneti. Şehrin çevresindeki diğer nehirler, göller, barajlar da hesaba katılırsa Kazan için suların labirentinde bir şehir denebilir. Tatarların “İtil Suu” dediği Volga, birçok noktada güzel kent manzarası sunuyor.
Kazan, kültürü ve mimarisiyle Tataristan’ın bir simgesi. Tarihi 1000 yıl geriye gittiği ve o dönemde Rus kenti bulunmadığı düşünülürse, ne kadar köklü bir kültür yaşattığı anlaşılabilir. Tarihçiler, kenti kuranların Türk boylarından Kıpçaklar ve Bulgarlar olduğu üzerinde hemfikir.
 
Tatarlar, Rus devriminin ilk yıllarında, 1923 yılında İslam’ın bu topraklara girişinin 1000. yılını coşkuyla kutlamışlardı. O yıllarda Bolşevik Partisi, Tatarlara ihtiyaç duyduğundan daha yumuşaktı. Ancak sonraları bağımsızlık üzerine büyük bir baskı kuruldu.
 
Her şeye rağmen Kazan’ın kimliğini korumasını sağlayan, Moskova ve Petersburg üniversitelerinden sonra Rusya’nın üçüncü büyük üniversitesi Kazan’ın, Tatar aydınlanmasını desteklemesi oldu. Kazan Üniversitesi dinde reformdan kadın haklarına, bilimden laikliğe her alanda düşünme ve tartışma olanakları sundu. Kazanlı düşünür ve öğretmenler, Rusya’daki tüm Müslümanların siyasi ve kültürel liderliğini üstlendiler. 
 
Kazan’da eğlence denince akla daha çok Rus tarzı geliyor. Kentin merkez caddesi Bauman eğlencenin de merkezi. Gerek cadde boyunca, gerekse onu kesen sokaklarda pek çok gece kulübü ve disko bulunuyor. Genç nüfusun yoğun olduğu Kazan’da özellikle diskolar rağbet görüyor. Gece yarısına kadar kafelerde de hareketlilik yaşanıyor.  Cadde üzerinde sokak ressamları ve müzisyenler görmek mümkün.
Tataristan denince akla ilk gelen yemek tabii ki Tatar böreği. Türkiye’deki çiğ böreğe benzeyen Tatar böreğini, Kazan’ın her yerinde yiyebilirsiniz. Ancak, burada yiyeceğiniz benzerlerinden çok daha lezzetli. Bunun da sebebi böreğin içindeki et oranının benzerlerinden daha fazla olması. 
 
Tataristan’a özel bir diğer yemek, Tatar mantısı. Bu da tanıdık gelse de lezzeti ülkemizden çok daha farklı. Kazan’ın milli tatlısı olarak bilinen “çaççak” da mutlaka tadılması gerekenlerden. Yine bir tatlı olan “müftü salatası” da Kazan’da yenebilir. 
 
Tüm yemekler oldukça ucuz. Bunlar dışında Rus yemekleri de mönülerde yoğun olarak yer alıyor. 

Bauman caddesi Kazan’ın en hareketli, en gösterişli, en parlak mekânı. Ünlü markalar, sosyete butikleri, pahalı ne varsa bu caddede yer alıyor. Bu mağazalarda Türkiye’den giden mallar bulmak mümkün.

Tataristan coğrafyasının en renkli topraklarında, bizden izlerle karşılaşacağınız Kazan seyahatiniz sırasında;
 
Moskova’daki kadar ihtişamlı bir yapı olmasa da şehrin tamamından görünen Kazan Kremlin Sarayı’nı fotoğraflamayı unutmayın.
 
Rus mimarisinin Tatar topraklarındaki yansımalarını yakından görmek için Kul Sharif Camii’ne mutlaka uğrayın.
 
Ünlü markaların da bulunduğu ve şehrin en gösterişli kafelerinden birine oturup Tatar mutfağı ile tanışabileceğiniz Baumana Caddesi’nde dolaşın.

Kazan Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Kazan uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Kazan için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Kazan seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Kazan uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Kazan uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Kazan uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Kazan uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Kazan uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…