Katmandu

  • Para birimi: Nepal Rupisi (NPR)
  • Resmi dil: Nepali - Sanskritçe
  • Telefon kodu: +977
  • İnternet alan adı: .np
  • Saat farkı: 3
Cuma - 12:37

KatmanduKatmandu, buzdan dağlarla Hindistan’ın bereketli ovalarının buluştuğu noktada yer alan Nepal Cumhuriyeti’nin başkenti. Ülkenin en büyük yerleşimi olan Katmandu, aynı zamanda kültürel merkez olma özelliğini de taşıyor. Şehir çok eski geleneklerin olduğu kadar, teknolojik gelişmenin de temsilcisi konumunda. Ancak tarihsel cazibesi, şehri gezmeye gelenler için, her zaman bir adım önde.

KatmanduSon dönemde hızla büyüyen Katmandu şehri, metropol kentlerin bildik telaşına sahip olmasına rağmen, küçük bir yerleşimin sıcaklığını taşıyan insanlarla dolu. Bu insanlar, sokaklarda, caddelerde, hemen her köşede karşılaşabileceğiniz seremoniler ile kadim geleneklerini bugün de büyük bir bağlılıkla sürdürüyor.
 
Kentin kalbindeki Durbar Meydanı, görülesi ilk yer. Malla kralları döneminden beri Durbar Meydanı şehrin sosyal, dinsel ve siyasal odak noktası. Saraylar, avlular ve Malla döneminde yapılmış tapınakların kesiştiği bu meydan UNESCO Miras Listesinde yer alıyor. Meydanın dört tarafı yüksek tapınaklarla çevrili, iki cadde meydanı şehre bağlıyor. Günün hemen her saati, tapınakların basamaklarında birileri oluyor. Hanuman Dhoka Kraliyet Sarayı, 40 metreyi aşan büyüleyici Taleju Tapınağı, Tanrıça Kumari’nin evi Kumari Ghar, Kathmandu Ganesh ya da diğer adı ile Ashok Vinayak Tapınağı ve gazap tanrısı Kal Bhairav bu kesimde görebilecekleriniz arasında yer alıyor. Kente adını veren ve tek bir ağaçtan yapıldığı söylenen, dev Kasthamandap pagodasını da burada görebileceğinizi belirtelim. 
 
UNESCO tarafından koruma altına alınan çok sayıda Budist ve Hindu tapınağını bir arada görebilirsiniz. ¨Rüyalar Bahçesi¨ anlamına gelen Swapna Bagaicha; 17. yüzyıla tarihlenen saray kompleksi Hanuman Dhoka; Indra Chowk; en geniş Budist avlusu olarak bilinen Itum Bahal; bir dönem eski kentin ana tapınağı Jaisi Deval; Thamel Meydanı yakınındaki Kathesimbhu Stupası; Krishna Tapınağı; Mahendra Malla zamanında 16. yüzyılda yapılan Mahendreshwar Tapınağı; Makhan Tole; hem Budistler hem Hindular için önem taşıyan Machhendranath Tapınağı; Hinduların bile sadece Dasain Festivali’nde girebildiği en etkileyici tapınaklardan Taleju yer alıyor. Swayanbunath çok önemli bir Budist tapınağı. Katmanduyu kuşbakışı gören bir tepede.  Ya da dolmuşlar kullanılabilir, bunlar çok daha ucuz. Kopan Manastırı ise çok güzel ve büyük bir Budist manastırı. İsteyenler burada kurslara katılıp manastırda belli bir süre konaklayabilirler. Buraya ulaşım biraz daha zor bu yüzden taksi kullanılabilir. 
 
Bir Günde Katmandu
Nepal Cumhuriyeti’nin başkenti Katmandu, yüksek dağlarla Hindistan’ın bereketli ovalarının buluştuğu bir noktada yer alıyor. Çevresinde dünyanın en güzel trekking rotalarının uzandığı kentte, UNESCO tarafından koruma altına alınan çok sayıda Budist ve Hindu tapınağı bulunuyor. Himalaya Dağları’nın eteklerindeki Katmandu, kendine özgü bir kültür dokusuna sahip. Sanatsal değerleri, tapınakları, arka sokaklarıyla gezginler için en cazip rotaların başında geliyor. 
 
Bir tapınaklar şehri olan Katman­du’nun kalbi Durbar Meydanı. Meydanın çevresinde 50’den fazla tapınak ve tarihi yapı bulunuyor; 14 avlusu ve 14 kulesi bulunan Hanuman Sarayı, Nepal’in ulusal tapınağı Paşupatinath, Ganj Nehri ile birleşen kutsal Bagmati Irmağı’nın kıyısında. ¨Rüyalar Bahçesi¨ anlamına gelen Swapna Bagaicha, bir dönem eski kentin ana tapınağı olan Jaisi Deval, Thamel Meydanı yakınındaki Kathesimbhu Stupası, Krişna Tapınağı, 16. yüzyılda yapılan Mahendreshwar Tapınağı, bir zamanlar Katmandu’nun anacaddesi olan Makhan Tole; hem Budistler hem Hindular için önem taşıyan Machhendranath Tapınağı, Hinduların bile sadece Dasain Festivali’nde girebildiği en etkileyici tapınaklardan Taleju bu kentteki önemli ziyaret noktaları arasında. 
 
Şehir Turları ve Ulaşım
Havaalanından ve turizm ofislerinden edinebileceğiniz Katmandu Vadisi haritası oldukça işinize yarayacaktır. Cadde ve yol adlarından bazılarının olmadığını hemen fark edeceksiniz. Yol tarifleri bu nedenle önemli yapılar, anıtlar tapınaklar ya da diğer caddeler üzerinden yapılıyor. Turistlerin yoğun biçimde bulunduğu Thamel kesimi dolayları yürüyüşle keşfedilebilir. Rikşa denen taşıtlar ve taksiler, turistlerce en çok kullanılan ulaşım araçları. Dolmuşların oldukça kalabalık ve ucuz olduğunu belirtelim.
 
Yakın Yerler
Katmandu’nun 13 kilometre doğusundaki Baktapur’a, bir başka festivali görmek üzere gidebilirsiniz. Dolmuşla gidilecek kadar yakındaki bu yere yaklaşık bir saatte gidebilirsiniz. Dolmuşların kalabalık taksilerin ise yaklaşık 5 dolar olduğunu belirtelim. Baktapur’da “Bisket Jatra” diğer adı ile yılbaşı festivali bir hafta sürüyor. Adaklar başkenti olarak anılan Baktapur, aynı zamanda Nepal’in çömlek ve boyama kültürünü görmek için de en doğru adres. Bisket Jatra aslında ülkenin her yerinde kutlanıyor; ancak en güzelinin Baktapur’da gerçekleştiği söylenebilir.
 
Katmandu’ya göre mimari açıdan daha iyi korunmuş bir yer Baktapur. Baktapur sokakları özellkle Nevari mimarisini yansıtıyor. Tapınaklarla çevrili meydanda, Katmandu’daki Durbar kadar büyük bir alan olmasa da; çoğu 17. yüzyıl sonrası yapılmış 12 tane tapınak bulunuyor. Baktapurlular, Nepal’deki etnik gruplardan Nevarilere ait olmakla övünüyorlar. Çünkü burası Katmandu’nun aksine kuzeyli Tibetli Budistler ve güneyli Hinduların göç etmediği bir yer. Katmandu’ya göre çok daha dingin olan Baktapur’da barlar ve diskolar yerine sessizlik var. 
 
Baktapur’un merkezi Durbar, Krallık Meydanı olarak da anılıyor. Küçük bir şehir olduğu için her yer birkaç dakikalık yürüme mesafesinde. Taumadhi ve Potter meydanları da hemen Durbar Meydanı’nın yanı başında. Güzel verandalı ve avlulu evler, dar geçişler ile süslü kentin sokakları başlı başına bir gezi rotası.
 
Pokhara: Feva Gölü’nde kayıkla gezinti Nepal’in olmazsa olmazlarından. Gölün ortasında Varahi Tapınağı bulunuyor. Gölün yerleşime karşı tepesinde bulunan Budist tapınağı da gezilmeli. “Dünya Barış Tapınağı” olarak da anılan bu tapınağa  kayıkla göl geçilip yürünerek gidilebilir. Kayık kullanmadan gölün etrafı dolaşılarak da ulaşılabilir. Gupteshwar Mahadev, Pokhara’da ki en büyük mağaralardan biri. Mağaranın bitiminde bulunan şelale de mutlaka  görülmeli. Yine aynı yol üzerinde Tibetli mülteci köyler ziyaret edilebilir. Tüm bu gezi noktalarına taksi ile gidebilirsiniz. Ancak en ucuzu bisiklet kiralamak.
İçinde kutsal emanetler saklanan Hint kökenli Budist anıtları stupalar, çoğu 18.yüzyıldan kalma bronz yontular ve elbette görkemli ahşap işçiliği kentin kültürel dokusunun belli başlı ögeleri. 
 
Katmandu Budizm için olduğu kadar Hinduizm açısından da kutsal bir merkez. Budizm’in en önemli iki tapınağı bu şehirde bulunuyor. Mahayana ve Vajrayana ekolleri burada gelişmiş.
 
Katmandu’yu bir tepeden kuşbakışı gören Budist mabedi Swayambhunath’a gidebilirsiniz. Cava Adası’ndaki Borobodur Tapınağı’yla birlikte dünyanın en eski Budist mabetlerinden Swayambhunath, merkezden yürünerek gidilebilecek kadar yakın olmasa da, taksi ya da rikşa denen motosiklet tarzı taşıtlarla gidilerek görülmeli. Rikşayı seçerseniz Katmandu sokaklarını daha yakından görüp keşfedebilirsiniz. 
 
Tepenin üstünde, ağaçların arasından bulunan Swayambhunath Tapınağı yaklaşık İÖ 500’lü yıllara tarihleniyor. Girişinde sağlı sollu Buda heykelleri dizili tapınağa ulaşmak için 350 merdiven tırmanmak gerekiyor. 300’lü yıllarda Budizmin felsefi açıdan en zengin dönemine tanıklık etmiş bu tapınak mimari açıdan da cezbedici.
 
Katmandu’da yıl içerisinde birçok şölen düzenleniyor. Bunlar arasında “Buda Jayanti” yani Buda’nın doğum günü kutlamalarından ayrıca söz etmek gerek. Kutlama günü miladi takvime göre değişse de, genelde mayıs ve haziran aylarına denk geliyor. Budistler Jestha ayının dolunay günü olarak belirliyorlar bu tarihi. Kutlamaların merkezi ise Swayambhunath Tapınağı. Oldukça kalabalık olacak bu etkinliği görmek için sabah erkenden gitmek gerek. Aksi halde basamakları çıkmak bile saatler sürüyor. Bu güne şahitlik etmek dinsel açıdan çok önemli; bu nedenle birçok yerden gelen Budist, buradan hacı olarak dönüyor. Kutlama günü Buda’nın dişi ve saçı gömülü olduğu yerden çıkarılıp insanlara gösteriliyor.
 
Katmandu Nepal’in en pahalı kenti, buna rağmen oldukça ucuz ve konforlu oteller bulmak mümkün. Yıldızlı otelleri aratmayacak konfordaki hostellerde geceliği yedi dolara iki kişilik odada kalınabiliyor. Hatta şehri biraz tanıdıktan sonra üç dolara dahi gayet konforlu odalar bulunabiliyor. Bunun için tamamen bir turizm bölgesine dönüşmüş Thamel’de bir tur atmak yeterli. Sadece oteller değil, her tür restoran, kafe, bar da bu bölgede toplanmış. Dünyanın dört bir yanından, özellikle de gençler Thamel’de kalıyor. Genç turistleri buraya çeken bir diğer neden de oldukça hareketli gece yaşantısı...
 
Dünyanın en yüksek sıradağları Himalayalar, Nepal’i boydan boya geçiyor. Batı kısmındaki Annapurna bölgesi, her yıl dünyanın en fazla sayıda yürüyüşçüsünü ağırlıyor. Ekimde açılan sezonda kalabalık olan zirveler, muson mevsiminde bu yoğunluğu yitiriyor. Annapurna yürüyüşlerini yapabilmek için Katmandu’nun 210 kilometre batısındaki Pokhara şehrine gitmek gerekiyor. Dağlar arasından gidiş geliş akan dar yollarda bu yolculuk yaklaşık sekiz saat sürüyor; tabii yolda heyelan ya da çalışma olmazsa.
Sütle demlenen baharatlı yerel çayları mutlaka denemelisiniz. Nepal’de dhal bat denilen, prinç yanında sulu sebze yemekleri her gün tüketiliyor. Momo denilen sebzeli, kıymalı, tavuklu veya patatesli büyük mantılar bizim damak tadımıza en uygun. Makarna çeşitleri de, yerel baharatlara alışık olmayanların yiyebilecekleri bir alternatif. 
 
Katmandu çok yoğun ve oldukça turistik bir şehir olduğu için neredeyse tüm dünya mutfaklarından örnekler bulmak mümkün. Halkın tercih ettiği Nepal lokantaları çok ucuz, ancak bunlar hijyen ve konfor açısından pek tercih edilmeyebilir.  Şehirlerarası yolculuklar dışında yemek konusunda bir sıkıntı yaşanmıyor. Eğer uzun yola çıkılacaksa, önceden sandviç gibi basit yiyecekleri yanınıza almanız gerekir.

Nepal’de el işi ürünler kesinlikle alışveriş listesinin başına konmalı. Oldukça kaliteli olmalarının yanı sıra binlerce yıllık kültürün izlerini taşıyor olmaları da dikkat çekici. Thamel, Durbar Meydanı ve Durbar Marg adreslerindeki dükkanlar alışveriş için ideal. Halılar-kilimler, takılar, kaşmir dokuma ürünleri, seramikler, çanak çömlekler, prinç kağıdı da denen ince kağıt buraya özgü ürünler listesini oluşturuyor.

Şehrin tarihi ve mistik dokusu ile mütevazı ve güler yüzlü halkı, Katmandu’ya gelenleri ve hatta gelmeyi düşünenleri cezbeden ilk özellikler. Katmandu’ya geldiyseniz; 
 
·         UNESCO tarafından koruma altına alınan Budist ve Hindu tapınaklarını bir arada görme şansını kaçırmayın. 
 
·         Şehrin kalbindeki Durbar Meydanı’na gelin ve Hanuman Dhoka Kraliyet Sarayı’nı, büyüleyici Taleju Tapınağı’nı, Tanrıça Kumari’nin evini ve Ashok Vinayak Tapınağı’nı görün. 
 
·         Katmandu’yu bir tepeden kuşbakışı gören Budist mabedi Swayambhunath’a mutlaka uğrayın. 
 
·         ¨Rüyalar Bahçesi¨ anlamına gelen Swapna Bagaicha’yı ve en geniş Budist avlusu olarak bilinen Itum Bahal’i ziyaret edin.

Katmandu Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Katmandu uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Katmandu için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Katmandu seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Katmandu uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Katmandu uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Katmandu uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Katmandu uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Katmandu uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…