Kars

  • Para birimi: TL
  • Resmi dil: Türkçe
  • Telefon kodu: +90
  • İnternet alan adı: .tr
  • Saat farkı: 0
Çarşamba - 08:03

KarsAnadolu'nun en doğusunda, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Kars M.Ö. 9000-8000 yıllarına, Cilalı Taş Devri’ne, dayanan bir tarihe sahiptir. Ermenistan ile sınırı bulunan kent, balı ve tulum peyniriyle ünlüdür. Ermenistan-Kars sınırının bir bölümünü Arpaçay belirler.

KarsYontma Taş Devri'nden itibaren aralıksız olarak yerleşim alanı olan Kars, çok sayıda kültürel ve tarihi yapıyı bünyesinde barındırır. Kars yüzyıllar öncesinden gelen tarihi kalıntılarının yanı sıra kış turizmiyle de ön plana çıkar.
 
Orta Çağ'dan kalma Ani Antik Kenti, tarihi İpek Yolu üzerinde, kent merkezinden 42 km mesafede ve kentin güneyinde bulunmaktadır. Çok sayıda kültürel ve tarihi yapının bulunduğu antik kent, Kars'ın en çok ziyaret edilen yerlerindendir. Kent surları ve surların üzerindeki aslan kabartması, İç Kale, Büyük Katedral, Menuçehr Camii, Selçuklu Kervansarayı, Resimli Kilise ve Selçuklu Hamamı Ani Antik Kenti'nin başlıca kültürel ve tarihi yapılarıdır. Ayrıca çok sayıda arkeolojik ve anıtsal çalışmaları bulmak da mümkündür. Ani antik kenti şehre geldiğinizde görmeniz gereken yerler arasındadır.
 
Merkez Kale, İç Kale veya Stadel olarak da adlandırılan tarihi Kars Kalesi kentin ziyaret etmeniz gereken diğer bir önemli yeridir. Özellikle kalenin kuzeyinde yer alan üç giriş kapısı muhteşem bir mimariye sahiptir. Sukapısı (Çeribaşı), Kağızman ve Behram (Bayrampaşa) olarak adlandırılan kapılar mistik görüntüleriyle görenleri büyüler.
 
Kent sarayları kentin gururlu ve zengin tarihini yansıtır. Kars Kalesi'nin eteğinde kurulu Beylerbeyi Sarayı 1579 yılında Lala Mustafa Paşa tarafından inşa edilmiştir. Selçuklu Sarayı Ani Antik Kenti'nin güneydoğusunda yer alır. Saray, galerileri, odaları, depoları, geometrik ve mozaik motifleriyle ait olduğu dönemin tüm kültürel değerlerini günümüze taşımaktadır.
 
Menuçehr Camii Selçuklu İmparatorluğu'nun Anadolu'da kurmuş olduğu ilk camidir. Evliya Camii de görülmesi gereken yerler arasındadır.
 
Kars Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi kentin önemli kültürel ve tarihi yerlerindendir. Yontma Taş Devri, Cilalı Taş Devri, Urartular, Selçuklular ve Osmanlılara ait çok sayıda tarihi eserin sergilendiği müze, tarih severlere beklediklerinden fazlasını sunar.
Yöresel giysiler, halk dansları, çalgılar ve kültürel mekanlar Kars'ın zengin kültürünü yansıtır.
 
 
Tar, Azerbaycan Defi, Ney, Davul, Zurna yerel danslara eşlik eden başlıca enstrümanlardır.
 
Merkez İl Halk Kütüphanesi, Kağızman İlçesi Halk Kütüphanesi, Kars Güzel Sanatlar Merkezi ve Kars Kültür Merkezi kentin başlıca kültür merkezleridir.
 
Sarıkamış Kış Sporları Merkezi Türkiye'deki önemli kış turizmi yerlerinden biridir. Ayrıca, Kuyucuk Gölü, Çalı Gölü ve Balık Gölü Kars'ta yer alan kuş cennetleridir.
Kars, balı ve tulum peyniriyle ünlü bir Türk şehridir. Kent mutfağı zengin ve renkli bir menüye sahiptir. Bulgur ve buğday mutfak kültürünün en önemli malzemeleridir. Et ve sebze yemeklerinin de ayrı bir yeri vardır.
 
Geleneksel yemekler: Helva, hörre, Kars böreği, hangel, kete, sulu köfte, erişte pilavı, haşıl, ekşili et, feselli, yaprak mantı, kesme çorba, hasuda, kuymak, kuzu etli pilav, nezik...
Kars halı ve kilimleri oldukça meşhurdur. Gümüş kemerler ve gümüşten ürünler kente özgü başlıca eşyalar arasında yer alır. Kentten ayrılırken yanınıza Kars balı ve tulum peyniri almayı unutmamalısınız.
 
Kazımpaşa Caddesi ve Bakırcılar Caddesi kentin başlıca hediyelik eşya mağazalarına ev sahipliği yaparlar. Kazımpaşa Caddesi ve Faikbey Caddesi kentin önde gelen bazı kuyumcularını barındırırlar.

Kars Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Kars uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Kars için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Kars seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Kars uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Kars uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Kars uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Kars uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Kars uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…