Johannesburg

  • Para birimi: Rand (ZAR)
  • Resmi dil: Afrikanca - Zuluca - İngilizce
  • Telefon kodu: +27
  • İnternet alan adı: .za
  • Saat farkı: -1
Perşembe - 11:30
JohannesburgGüney Afrika’daki Gauteng eyaletinin başkenti Johannesburg, ülkenin de başkenti sanılır. Oysa Güney Afrika’nın başkenti, Johannesburg’a 50 kilometre mesafedeki Pretoria kentidir. Johannesburg, Güney Afrika’nın en kalabalık ve büyük kentiyken; Kahire ve Lagos’un ardından da tüm Afrika kıtasının en kalabalık üçüncü kenti unvanını taşır.
 
Johannesburg’da 1998 yılında bulunan 3.3 milyon yaşındaki iskelet, bugüne kadar dünya üzerinde bulunmuş en yaşlı insan türü iskeleti. Bu yüzden kentin tarihinin insanlık tarihiyle yaşıt olduğu söylenebilir. Kentteki modern yerleşim ise 1886 yılında buraya altın çıkarmak için gelenler tarafından kurulan çadırlarla başlamıştır. Uzun süre İngiliz hâkimiyetinde kalan kentte, Güney Afrika’nın ilk siyahi lideri Nelson Mandela da uzun zaman yaşadı. Bugün Johannesburg Afrika’nın en yoğun havalimanıyla, kıtanın uluslar arası kentlerinin başında gelmektedir. Kent, 2010 Dünya Futbol Şampiyonası’nın ev sahiplerinden biri olacak.
JohannesburgPilanesberg Ulusal Parkı: Johannesburg’a gelenler, kıtanın en önemli doğal parklarını gezebilirler. Kente 150 kilometre mesafedeki Pilanesberg’de, tam bir safari yapmanın ilk şartı olan Big Five’ı, yani 5 büyük hayvan türünün hepsini görmek mümkün. Bunun dışında 103 memeli, 350 kuş, 18 amfibyum ve 65 sürüngen türüne ait binlerce hayvanı da görebilirsiniz.
 
Kruger Ulusal Parkı: Güney Afrika’nın en büyük vahşi doğa koruma alanı olan Kruger Ulusal Parkı’na Johannesburg havalimanından aktarma yaparak ulaşabilirsiniz. 147 memeli, 500’ün üzerinde kuş ve 114 sürüngen türü 20 bin kilometre karelik alanda yaşamaktadır. Safari yapanlar Big Five’ı burada da görebilirler.
 
Sun City: Pilanesberg Ulusal Parkı sınırlarında yer alan Sun City, Afrika’nın Las Vegas’ı olarak da bilinen bir eğlence parkı. Yapay şelalelerin, lüks otellerin, golf sahalarının üzerinde kurulu Sun City’da casinolar da bulunuyor.
 
Cradle of Humankind: 1999 yılında Johannesburg’un 25 km. batısında keşfedilen ve bilim insanlarının modern insanın atası olarak kabul ettiği 2 ila 3 milyon yıllık fosillere ev sahipliği yapan, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki arkeolojik gezi alanıdır. İlk insanların yaşadığı çok sayıda mağara görebilirsiniz.
 
Carlton Centre: İnşa edildiği 1973 yılında 220 metre boyuyla güney yarımkürenin en yüksek binası olan Carlton Centre, halen Güney Afrika’nın en yükseği. Binanın 50. katında bulunan “Top of Africa” isimli gözlem alanı size en güzel Johannesburg panoramasını sunar.
 
Gold Reef City: Johannesburg’ta eski bir maden ocağı üzerinde kurulu, kentin en büyük tematik eğlence parkıdır. Parkta, 200 metre derine kadar inilerek eski maden ocağı da ziyaret edilebilir.
 
Kyalami Pisti: Johannesburg pek çok uluslararası organizasyona da ev sahipliği yapar. Bunların başında, her yıl Kyalami pistinde düzenlenen Formula 1 yarışı geliyor.
 
Soweto: Turistik gezilerin düzenlendiği, Johannesburg’un yerel siyahi halkının yaşadığı fakir bölgede Nelson Mandela da hayatının bir kısmını geçirmiştir. Pek çok halk hareketinin merkezi bu bölgedir.
 
Oriental Plaza: 1893–1915 yılları arasında evrensel insan hakları savunucusu Mahatma Gandhi Johannesburg’ta yaşamış ve Afrika’daki insanlara yapılan ayrımcılığı protesto etmek için bu meydanda pasaportunu yakmıştır. Bu olay dünya tarihine geçmiştir.
 
Johannesburg Hayvanat Bahçesi: 1904 yılında kurulan hayvanat bahçesi halen Afrika kıtasının en büyüğü. Halen 3 binin üzerinde hayvana ev sahipliği yapan hayvanat bahçesi, dünyada beyaz aslana da ev sahipliği yapan nadir yerlerden.

JohannesburgKentin kültür hayatının merkezinde çok çeşitli konularda koleksiyonlar sunan müzeler bulunuyor. Güney Afrika tarihi üzerine birçok eserin bulunduğu, en fazla turist çeken müze Nelson Mandela’nın adını taşıyor. Afrika’nın 20. yüzyıl tarihini izleyebileceğiniz Apertheid Müzesi ve Soweto’daki Hector Pieterson Müzesi de önemli kültür alanlarından. 15 farklı sergi alanı ve heykel bahçesiyle Johannesburg Art Gallery, en önemli modern sanat merkezi. Market Theatre da gösteri performanslarının merkezi.

Johannesburg mutfağında, özellikle Malay kültürünün etkisi görülür. Bu yemeklerden Samoosa (Üçgen şeklinde, yağda kızartılmış pay), Bobotie (Yumurta soslu ve baharatlı et), Chakalaka (Bir tür baharatlı salata) mutlaka tadına bakılması gerekenler. Fordsburg bölgesi pek çok Hint ve Malay restoranına ev sahipliği yapıyor.
 
Johannesburg’ta Grenside, parkhurst ve Parktown gibi dünya mutfağını da tadabileceğiniz önemli restoranlar bulunuyor. Melville kentin en eski restoranı. Saxon Hotel, kentin en büyük ve ünlü restoranlarının birini barındırıyor. Mandela da burada vakit geçiriyor. Mezzaluna restoran da çok lezzetli Akdeniz mutfağı örnekleri sunuyor.
 
Melrose Arch bölgesi pek çok restoran, gece kulübü ve uygun fiyatlı rahat yemek mekânlarına ev sahipliği yapıyor. Melville öğrenci bölgesi de pek çok café, pub ve barıyla önemli bir yeme içme mekânı.
İçinde modern mağazalar barındıran Johannesburg’un en büyük alışveriş merkezi Sandton City'den istediğiniz ürünleri satın alabilirsiniz. Eastgate, Westgate, Northgate, Cresta ve Rosebank da diğer alış merkezleri. 
 
Kente sekiz kilometre uzaklıktaki Johannesburg Taze Ürünler Pazarı, yerel yiyecekleri bulabileceğiniz bir halk pazarı. Kendi türünde Afrika’nın en büyüğü olan pazara kıtanın dört bir yanından mallar geliyor ve haftanın altı günü tüketiciye ulaşıyor. 
 
Johannesburg Afrika el sanatlarının de merkezi. Kent merkezi ve civarında bu ürünleri bulabileceğiniz pek çok pazar var. Rosebank Flea pazarında her pazar, Afrikalı kadınlar ve erkekler kendi yaptıkları el işlerini satıyorlar. Yine Bruma, Market Theatre ve Panorama pazarlarında da çok ucuz ürünler bulabilirsiniz.
 
Kentin en eski pazarı Mai Mai’de, birçok hastalığa çare olduğu söylenen şifalı bitkiler satılıyor. 
Bütün Afrika kıtasının kendini bulduğu bir yer Johannesburg. Gezmek, eğlenmek, öğrenmek ve keşfetmek için Afrika’nın en özel yerindesiniz. Johannesburg’ta gezilecek yerleri gözden kaçırmayın, Afrika ruhu içinize işlesin: 
 
·         Johannesburg’a gelince ilk uğranacak yerlerden biri Soweto’dur. Afrika’nın en büyük stadyumu gibi önemli yapılar da bu bölgede yer alıyor. 
·         Eğer kültürü yakından tanımak için müze ve galerileri gezmek isterseniz, adresiniz Newtown Cultural Precinct. Central Business District’ten sonra göz alıcı Mandela Köprüsü’nden geçmeniz yeterli. 
·         Vahşi yaşamın hemen yanında olan Johannesburg’un safari turları da çok meşhur. Şehir dışındaki doğal alanlara yapılan gezilerde fil, zürafa, aslan, kaplan ve daha birçok hayvanı görmeniz mümkün.

Johannesburg Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Johannesburg uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Johannesburg için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Johannesburg seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Johannesburg uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Johannesburg uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Johannesburg uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Johannesburg uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Johannesburg uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…