İzmir

  • Para birimi: TL
  • Resmi dil: Türkçe
  • Telefon kodu: +90
  • İnternet alan adı: .tr
  • Saat farkı: 0
Çarşamba - 09:30

İzmirTürkiye Cumhuriyeti'nin 3. büyük kenti İzmir, 8000 yıl öncesine dayanan bir tarihe sahiptir. Tarihi Paleolitik döneme kadar uzanan kentin, büyük imparatorluklardan küçük uygarlıklara sayısız medeniyeti tarih boyunca barındırmış olması şaşırtıcı değildir.

 

Dünyanın 7. büyük harikası olan Artemis Tapınağı İzmir'dedir. İncil'de adı geçen 7 kiliseden 3'ü İzmir sınırları içerisindedir. İzmir, Anadolu'nun Ege Denizi'ne açılan en önemli kapısıdır.

İzmir
İzmir tarih boyunca Doğu ve Batı'yı bir arada barındıran bir kent olmuştur. Selçuklu ilçesindeki Efes Antik Kenti, şehrin bu karakteristik özelliğinin en önemli ve en temel tarihi yansımasıdır. Efes M.Ö. 6000 yıllarında inşa edilmiştir. Kent önemli bir politika ve ticaret kenti olmuştur. Roma İmparatorluğu döneminde Asya Eyaleti'nin başkentliğini yapmıştır. Hellenism'in en ihtişamlı yılları burada geçmiştir. Artemis kültürünün en önemli kaynağı Artemis Tapınağı Efes'tedir.
 
Odeion, Magnesia, Heracles, Mazeus Mithridates ve Gymnasiumu Kapıları, Roma dönemine ait bir okul olan Gymnasion, belediye binası olarak kullanılmış Prytaneion ve Meryem Ana Kilisesi görülmesi gereken mimari yapılardır. 
 
Bergama'da bulunan Bergama Antik Kenti de İzmir'in önemli bir tarihi değeridir. Burada bulunan mimari yapılar göz kamaştırır. Roma Kenti, Bergama Kütüphanesi, Dionysos Tapınağı Antik Kent'in içindedir. 
 
M.Ö. 6. yüzyılda Efes Kenti; bilim, sanat ve kültür üretiminde lokomotif bir kentti. Ünlü Bilgin Heracleitos, rüya yorumcusu Artemidoros, Şair Callinos, Şair Hipponaks, Bilgin Zenodots kentin yetiştirdiği önemli insanlardır.
 
Konak Meydanı'ndaki Saat Kulesi, Yahudi kültürünün simgesi Asansör Kulesi, Mezarlıkçıbaşı ve Konak Meydanı arasında uzanan tarihi çarşı Kemeraltı, müzeler (İzmir Arkeoloji Müzesi, Agora Müzesi, İzmir Etnografya Müzesi, Efes Müzesi...), hanlar, hamamlar, kütüphaneler kentin zengin kültür ve tarihinin önemli parçalarıdır.
İzmirİzmir oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Bu durum kentin çok yönlü tarihinin ve modern bir şehir oluşunun sonucudur. Kentte kültür merkezlerinin, sanat galerilerinin, tiyatroların, konservatuarların, kütüphanelerin sayısı oldukça yüksektir. Ayrıca el sanatları, yerel aktiviteler (özel günler ve festivaller), halk müziği yerel kültürün en temel unsurlarıdır. Uluslararası festivaller, organizasyonlar ve fuarlar kentin modern yüzünü yansıtmaktadır. İzmir Uluslararası Caz Festivali, İzmir Uluslararası Sanat Festivali ve İzmir Uluslararası Fuarı bunlara birkaç örnek olarak verilebilir.
 
İzmir'in Ege Denizi'ne 629 km'lik bir kıyısı vardır. Bu şeridin 101 km'si plaj olarak kullanılırken koyların ve yarımadaların varlığı çok çeşitli deniz sporlarına imkân tanır. Selçuk (Pamucak), Çeşme (Ilıca ve Altınkum), Gümüldür, Foça, Çandarlı ilçelerindeki plajlar en meşhurları arasında yer alır. Çeşme kentin batısında konumlanmış ülkenin ve dünyanın sayılı turizm merkezlerinden biridir. Çeşme'ye olan ilginin gelecek yıllarda artarak devam etmesi beklenmektedir. İzmir, özellikle Çeşme'nin güney kısmı, yat turizmi için en elverişli koylara sahiptir. Çeşme-Kuşadası güzergâhı yat turizmi için en elverişli yoldur.
 
Homeros'un efsanesinde geçen ve Balçova olarak adlandırılan Agamemnon Kaplıcaları şifa veren yerler olarak bilinir. Kentin tabiat yapısının bir sonucu olan Kaplıca turizmi oldukça yaygındır. Bu yerler sadece sağlık için değil eğlence için de birebirdir.
 
 
İzmir’de sayısız bar ve kafe mevcuttur. Özellikle Karşıyaka ve Alsancak’taki Kordon Boyu'nda bulunan barlar başlıca eğlence yerleridir. Kordon Boyu'nda yürümek rüya gibidir. Tiyatrolar, sinemalar ve konser alanları eğlenmek ve iyi vakit geçirmek isteyenlere şehrin her yerinde hizmet verir.
Sağlıklı ve hafif yemek İzmir mutfağının özünü oluşturur. Şehir mutfağında deniz ürünlerinden sebzelere, et yemeklerinden kahvaltılıklara çok geniş bir menü bulabilirsiniz. Zeytinyağı ve balık, kent mutfağının başlıca lezzetlerindendir. Ayrıca çok çeşitli otlar da yemeklerin en önemli malzemeleridir. Kuru üzüm ve incir kentte popüler yiyecekler arasında yer alır.
 
İzmir'e Özel Bitkiler
Şevket-i Bostan: Salatası ve yemeği yenir. Sağlık için de kullanılır.
Arapsaçı: Yemeğe tat ve lezzet verir. Sağlık için kullanılır.
Turp otu: Haşlaması ve yumurta ile kavrulmuş hali yenir. Sağlık için kullanılır.
 
Yerel Yemekler
İzmir köfte, mücver, papaz yahnisi.
Kemeraltı başlıca alışveriş merkezidir. Kemeraltı mağazaları Anafartalar Caddesi'nin her iki yanı boyunca uzanır. Göz kamaştırıcı antikalar, heyecan verici mücevherler, değişik elbiseler, kuru üzüm, incir ve daha fazlası pazarda bulunabilir. Karşıyaka çarşısında ve sahilinde yer alan, Alsancak ve Kordon boyunca sıralanan mağazalar oldukça modern ve caziptir. Aynı şekilde mükemmel butikler ve büyük mağazalar Çankaya’da da yoğun bir şekilde bulunmaktadır.
 
Kızlarağası Hanı turistler için önemli alışveriş mekânlarından biridir. El yapması çömlekler ve Han'a özel halılar yerel sanatın hediye olarak ya da zevk için satın alınabilecek önemli örnekleridir. Karşıyaka Pazarı da hem geleneksel hem de modaya uygun kıyafet alışverişinde kadınlar için cazip yerlerden biridir.

Şehrin merkezi denize girmek için çok elverişli olmasa da ilçeleri bu anlamda oldukça zengin. Son yılların popüler tatil beldesi Çeşme başta olmak üzere Foça, Urla, Dikili, Karaburun gibi bölgeleri Ege Denizi’nin tadını çıkarmak için ideal.

İzmir Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden İzmir uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda İzmir için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. İzmir seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki İzmir uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

İzmir uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

İzmir uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz İzmir uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da İzmir uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…