Uçuş Rotası

Kastamonu /Türkiye

  • Para birimi: TL
  • Resmi dil: Türkçe
  • Telefon kodu: +90
  • Havaalanı uzaklığı: 10 KM
  • İnternet alan adı: .tr


Batı Karadeniz bölgesinde bulunan Kastamonu, İç Anadolu’ya sırtını vermiş bir deniz kenti kimliğini taşıyor. Coğrafyasının diğer belirleyici unsurları ise dağlar, vadiler ve ormanlar... Kent merkezinin kuzeyinde denize paralel uzanan Küre Dağları ve güneydeki Ilgaz dağları bölge doğasının en görkemli zirveleri. Şehir topraklarının yüzde 60’tan fazlasının orman olduğunu belirtelim. Birçok uygarlık görmüş Kastamonu toprakları. Frig, Lydia, Pers, Helen, Pontus ve Roma uygarlıklarından geçerek Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar gelmiş.Kastamonu Kalesi, kentte ilk göze çarpan gezi durağı. Heybeti ile kenti korumuş bu kalenin Bizans döneminde yapıldığı söyleniyor. Bugüne sağlam biçimde kalan iç kalenin temel kısmı Bizans, üst bölüm Candaroğulları döneminde yapılmış.
 
Hükümet Konağı ve Kent Tarihi Müzesi bir çırpıda gezilecek yerler arasına giriyor. Kastamonu evleri özellikle görülmeye değer. Şehirde 1464 tane taşınmaz kültür varlığı tespit edilmiş ve bunların 564 tanesi kent merkezinde bulunuyor. Merkezdeki Akmescit, Hepkebirler, Atabey ve İsmailbey mahallelerinde özgünlüğünü yitirmemiş, geleneksel Türk evi ve yakın dönem Osmanlı sivil mimarisi örnekleri gezilerek görülebilir. Bu tür geleneksel evler ayrıca Taşköprü, Küre, İnebolu, Araç ve Abana gibi ilçelerin eski mahallelerinde karşınıza çıkıyor.
 
Kent merkezindeki Atabey Camisi, 1273'te Candaroğulları döneminde yapılmış. Kapıdan mihraba doğru uzanan ahşap sütunlar nedeniyle halk arasında “140 direkli” adı ile anılıyor. Caminin kesme taştan kısa minaresi, Selçuk dönemi özelliklerini taşıyor.
 
Yine merkez bölgede görülesi yerlerden İbni Neccar Camisi, 1353 yılından kalma.
 
Caminin sivri kemer içindeki kapısı ahşap oymacılığının güzel örnekleri arasında sayılıyor.
 
 
Kent 20 km. kadar kuzeybatısında Kasaba Köyünde bulunan Mahmut Bey Camisi, Selçuklu ve Beylikler dönemi ahşap camiler geleneğinin güzel eserlerinden biri. 1388'de Candaroğlu Mahmut Bey tarafından yaptırılmış cami, ahşap kapı kanatları eski yazı ve bitkisel motiflerle süslü. Düz ahşap üzerine renkli boya ile yapılan kalem işleri görülmeye değer.
 
Candaroğlu İsmail Bey (1443-1480) Kastamonu'da 1451 yılında cami, türbe, hamam, medrese, imaretten oluşan bir külliye yaptırmış. İsmail Bey Külliyesi olarak bilinen bu alandaki türbenin ön yüzündeki taş işçiliği ilginizi çekebilir.
 
Anadolu’nun birçok kentinde olduğu gibi Kastamonu’da da hanlar için ayrıca zaman ayırmak gerek. İsmail Bey Hanı ya da diğer adı ile Kurşunlu Han, ilk sırada görülmeli. Aktarlar Çarşısı içinde bulunan bu hanın, biri kuzey, diğeri güneyindeki iki kapısından girerek gezebilirsiniz. İsmail Bey Külliyesi’nin hemen arkasındaki Deve Hanı bir başka gezi durağı olabilir. İsmail Bey'in vakfiyesinde, bu hanın külliye ile birlikte inşa edildiği yazılı. 
 
Kent merkezinden fazla uzaklaşmadan görebileceğiniz diğer yerler arasında;  Hacımuharrem Köyü, Mehran Mahallesi, Kızkayası Mevkii, Gödel Köyü, Kayabaşı Mevkii Tümülüsü, Alpagut Köyü, Üçtepeler Tümülüsü, Dere Köyü, Gölyeri Tümülüsü, Darıbükü Köyü, Ayvagüler Mahallesi, Sandık Mezarlar sayılabilir.
 
Küre Dağları Kastamonu coğrafyasının tartışmasız en büyük zenginliklerinden biri. Dünyada örneği az bulunan nemli karstik ormanları, bitki türü ve yaban hayatı çeşitliliği ile ekolojik bakımdan önemi uluslararası düzeyde kabul görmüş ormanlar arasında. Bu özelliklerinden dolayı Küre Dağları’nın batısında, 37 bin hektarlık alan 2000 yılında milli park ilan edildi.
 
Avrupa’da acilen korunması gereken “100 Sıcak Nokta”dan biri Küre Dağları. Önemli bitki alanı (ÖBA) ve önemli doğa alanı (ÖDA) da kabul edilen parkta 675 bitki türünün varlığı tespit edildi. “Doğal arboretum” olarak tanımlanan bölgede dev kayın ağaçları, doğal anıt olarak koruma altında. Türkiye’de varlığı bilinen 132 memeli türünden 40’ına burada rastlanıyor. Yörede 38 kuş familyasından 129 kuş türü görülüyor.
 
Pınarbaşı’na bağlı Muratbaşı köyündeki Valla Kanyonu, etekleri köknarlarla kaplı Yaralıgöz Dağı, Kerte köyünün Kokurdan Yaylası, Ilgarini Mağarası, Ilıca Şelalesi, Ilıca Hamamı, Horma Kanyonu dağların hazineleri arasında. Dağ köylerinde ise geleneksel mimari doku soluk alıyor.
 
Bir Günde Kastamonu
Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi ve Kale'yi gezerek başlayabilirsiniz güne. Merkezde görmeniz gereken diğer yerler Hükümet Konağı, Zınbıllı Tepe, Nasrullah Kadı Külliyesi, Yakup Ağa Külliyesi, İsmail Bey Külliyesi, Dokuma ve El Sanatları Atölyeleri olabilir. Yaz aylarında gelmişseniz Küre dağları gezisi yapabilir, kışın gelmişseniz Ilgaz kayak tesislerini ziyaret edebilirsiniz. 
 
Şehir Turları ve Ulaşım
Kent içini yürüyerek gezebileceğiniz gibi, biraz uzaklaşmak için araç kiralayabilirsiniz. Kent merkezinde toplu taşıma olanakları bulunuyor. İlçeler ve köylere ulaşım, otobüsler, minibüs ve dolmuşlar ile sağlanıyor.
 
Yakın Yerler
Kastamonu dolaylarında görmeniz gerekenler arasında, İnebolu evleri kesinlikle ilk sırada yer almalı. Dik yamaçlar üzerine yapılmış bu ahşap binalar genellikle iki ya da üç katlı. Evlerin dört tarafa eğimli çatıları, kiremit yerine yöreye özgü marla(arduvaz) taşı ile kaplanıyor.
 
Sarımsak festivali ve tarihi köprüsü ile ünlü Taşköprü ilçesini görmelisiniz. Sabahın ilk ışıklarında kemer gözlerinin suya yansımasıyla mükemmel bir görüntü oluşturuyor. İstanbul-Sakarya-Düzce-Bolu-Safranbolu-Kastamonu- Sinop-Samsun hattındaki eski Roma yolunun önemli geçit noktalarından biri olan ve Gökırmak üzerinde yer alan Taşköprü, yüzyıllardan beri bu tarihsel işlevini sürdürüyor. 
 
Taşköprü ilçesinde ayrıca zengin arkeolojik buluntular yer alıyor. 
 
Amasra ile Sinop arasında sayısız bakir kumsal bulunuyor. Yaz aylarında Akdeniz’in aksine, sürekli ıssızlığı yaşar bu dingin kumsallar. Kapısu, Ginolu ve Gideros bu güzel koyların başında geliyor. Cide ilçesinin Gideros Koyu, Karadeniz’in az sayıdaki doğal limanından biri. Hava aniden değişip dalgalar kabardığında balıkçılar buraya sığınıyor. Önünde masmavi denizin uzandığı Gideros’u arkadan ise gür orman örtüsü kuşatıyor.
 
Kastamonu’nun Azdavay ilçesi, sahip olduğu eşsiz doğal güzelliklerle ünlü. Ormanlık alanları sonbaharda kırmızı, sarı, turuncu ve yeşilin tüm tonlarını sunuyor. Orman içindeki köylerin ahşap evleri de hâlâ ayakta.  Kastamonu’nun Daday ve Azdavay ilçelerini yüksek bir bariyer gibi birbirinden ayıran Ballıdağ, gür su kaynakları, ormanları ve çeşit bitki türü ile yöreye hayat veriyor. Çevresindeki asırlık değirmenler nedeni ile “Başdeğirmen” olarak da anılan Azdavay Şelalesi görülebilir. Azdavay Şelalesi yakınlarındaki Medil Mağarası ve Çatak Kanyonu ziyaret edilmesi gereken yerler arasında.


Müzeler, Meydanlar, Tarihi Mekânlar, Anıtsal Yapılar
Kastamonu kent merkezinde yer alan ve Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veren binanın planını, Mimar Kemaleddin Bey çizmiş. 1917 yilinda Ittihat ve Terakki Kulübü olarak kullanılan yapı, 1921 yilinda Istiklal Mahkemeleri tarafından kullanılmış. Daha sonra, 1945 yilina kadar; Türk Ocagi, Halk Fikrasi ve Kastamonu Gençlik Teskilati binalari olarak da islev görmüş.
 
Livapaşa Konağı Etnografya Müzesi merkezde görülesi bir diğer kültür adresi. Sivil mimarlık örneği olan Livapaşa Konağı, 1870 yıllarında Mir Liva Sadık Paşa tarafından özel olarak yaptırılmış. Livapaşa Konağı Etnografya Müzesi olarak 1997 yılında hizmete girmiş. Üst Kat; müze ev olarak, gelin yatak odası, oturma odası, baş oda, misafir odası, günlük oda olarak düzenlenmiş. Üst kat salonlarında ayrıca  etnografik eserler sergilendiğini ekleyelim.
 
Pompeipolis ya da buradaki bildik adı ile Zımbıllı Tepe Höyüğü Taşköprü ilçesinde gezebilirsiniz. İlçe erkezi yakınlarındaki bu antik kent M.Ö. 64 yılında Romalılar tarafından Paphlagonia eyaletinin merkezi olarak kurulmuş. Yapılan arkeolojik kazılarda birçok eser ve mozaikler ortaya çıkarılmış.
 
Parklar, Oyun, Etkinlik ve Doğa Alanları
Kastamonu'da Kumsallar bakımından  da oldukça çeşitli ve zengin. Cide Gideros Koyu, Cide Kumsalı, Merkez, Kumluca, Akbayır Köyü Kumsaları , Doğanyurt'daki Kadınlar Plajı, İnebolu'da Boyranaltı Plajı, Gemiciler Köyü Plajı, Bozkurt'da, Yakaören (İlişi) Köyü Plajı, Abana'da Halk Plajı, Tatil Köyü Plajı ve Çatalzeytin'de Ginolu Plajı Tabii Sit Alanı bu kumsalların başlıcaları.
 
Küre Dağları kanyonları ile de dikkat çekiyor. Bunlardan Valla Kanyonu, Pınarbaşı ilçesi sınırları içerisinde kalıyor. Valla Kanyonu ayrıca 12 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın büyük kanyonları arasında gösteriliyor. Turizm ve doğa sporlarına Pınarbaşı Belediyesi’nin ve Jandarma destek veriyor. Burada yapılacak etkinlikler için öncelikle Jandarma karakoluna başvurarak katılımcı listesinin bildirilmesi ekibin güvenliği için oldukça önemli. Jandarma kanyon geçişi için gereken güvenlik ve hava koşulları sağlanmadıkça geçişe izin vermeyebiliyor.
 
Türkiye’deki en ünlü şelalelerden biri olan Ilıca, Kastamonu da görebilecekleriniz arasında. Çok yüksek bir şelale olmasa da görünümü ve oluşturduğu muhteşem gölet nedeni ile ün yapmış. Horma Kanyonu’nun dik ve yüksek duvarlarından ansızın ortaya çıkıp, on metre yükseklikten doğal havuz niteliğindeki bir gölete dökülüyor.
Gölet kıyısındaki kumsal, yaz aylarında yüzmek isteyenlerle dolup taşıyor. Ilıca Şelalesi’nin çevresinde, içinde bir kilise kalıntısı bulunan Ilgarini Mağarası, değişik kalker yapılarıyla dikkat çeken Mantar Mağarası ve geniş ağızlı Kuyluç Mağarası görülebilir.
 
Ilgaz Dağı ve yakın çevresinin 1088 hektarlık bölümü 1976 yılında milli park yapıldı. Milli park alanının tamamı 1997 yılında ilan edilen Kastamonu-Çankırı Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi içerisinde kalıyor. Yüksekliği 2 bin 587 metre olan dağ, kış mevsiminde daha çok kayak ve dağcılık amacıyla kullanılıyor. Aralık ayının başından nisan ayının ortalarına kadar kayak yapılabilen Ilgaz Dağı’nda üç adet pist, bir telesiyej ve bir de baby lift bulunuyor. Pistlerin toplam uzunluğu 3 bin 250 metre civarında. Batı Karadeniz’in tüm illerine yakın olduğu için kış aylarında özellikle hafta sonları çok kalabalık. Ilgaz Dağı’nın pistleri çok zor olmayışı ile kayak öğrenmek isteyenler için de uygun.


Kastamonu mutfağı bütün ülkece nam salmış. Yemekler listesinin başında etli  ve kimi zaman pastırmalı ekmek bulunuyor. Biryan ve çekme helvası denenmesi gereken diğer lezzetler arasında yer alıyor.
 
Deniz mutfağı için Cide’ye gitmelisiniz. Burada Karadeniz balıklarının her türünü yeme şansını bulacaksınız.
 
Bir diğer güzel seçenek ise Gideros Koyu. Bir kıyısında iki balıkçı lokantası, diğer kıyısında birkaç evin yer aldığı Gideros’ta, baharda kalkan, barbunya ve istavritin, sonbahara doğru ise palamudun tadına bakmalısınız.


Yöresel dokuma ve el sanatları ürünlerini alışveriş listenizin başına gönül rahatlığı ile yazabilirsiniz. Alışveriş yapabileceğiniz yerler Nasrullah Meydanı, Belediye Caddesi ve Banka Sokakta yoğunlaşıyor. İplikçiler Çarşısında yöresel dokuma ve hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.
 
Yalnızca tırnak ile ve pamuk ipliği kullanılarak değişik motiflerin yapıldığı çarşaf bağları, oyalar, baskı tekniği ile bezenen havlu ve masa örtüsü gibi malzemeler, ağaç oyma işleri, saz ve bağlama gibi müzik aletleri, söğüt ağacından yapılan gazetelik, şeker kutusu, ekmek sepeti gibi eşyalar, çeşitli ağaçlardan yapılan tespihler, şimşir çatal-kaşıklar, Tosya çakıları ve bakır işleri yöreden alınabilecek özgün hediyeliklerden sadece bazıları.