İslamabad

  • Para birimi: Pakistan Rupisi (PKR)
  • Resmi dil: Urduca İngilizce
  • Telefon kodu: +92
  • İnternet alan adı: .pk
  • Vize Bilgisi: Vize Detayı
  • Saat farkı: 2
Salı - 06:10

Pakistan’ın başkenti İslamabad aynı zamanda ülkenin en hızlı büyüyen metropolü olma özelliğini taşıyor. İslamabad, meclis ve hükümet binası, bakanlıklar, yabancı ülke temsilcilikleri ile tipik bir başkent olmasına karşın, oldukça da sessiz ve yeşil görüntüsünü koruyabilmiş bir şehir. Şehir nüfusunun büyük bölümünü kamu kurumlarında çalışanlar oluşturuyor. Üniversiteleri, ziyaret edilesi yerleri, kültürel ve tarihsel mirasıyla ülke genelinde öne çıkıyor. Kent birçok uygarlığın hüküm sürdüğü bir geçiş noktasına kurulmuş. Uzun yıllar Pencap eyaletine bağlı kalmış. Doxiadis Associates adlı kurum tarafından planlanan şehrin dört yanı, ağaçlı ve geniş caddelerle örülmüş.

Çok iyi planlanmış bir şehir görüntüsü veren İslamabad’ta görülesi yerlerin başında belki de mimari şaheser olarak gösterilen Faisal Mescid’i ve Ulusal Anıt bulunuyor. Bu iki yapı da şehrin tam kalbinde yer alıyor. Birçok park ve müze de yine bu merkezde gezilebilir. Suudi Kral Faysal’ın kente bir armağanı olan cami gece ve gündüz oldukça güzel fotoğraflar alabileceğiniz bir adres. Turistik bir yerden çok işlek bir ibadet alanı olduğunu belirtelim.
 
Shakarparian tepede, yeşil ortamıyla huzur verici bir bölge. Ulusal Anıt bu bölgede bulunuyor. Anıt Pakistan’ın dört eyaletini ve üç yöresini temsil ediyor. Gök yüzünden bir yıldız biçiminde görünen anıtı, yine yukarıdan bakılınca bir hilale benzeyen duvarlar tamamlıyor. Böylece anıt ülkenin bayrağınin biçimini almış alıyor.
 
Şehrin finansal merkezi “Mavi Alan” adıyla anılıyor. Mavi Alan Constitution Caddesi’nde bulunuyor. Bu cadde şehrin ana akış noktası ve aynı zamanda hükümet binasına kadar uzanıyor.
 
İslamabad Hayvanat Bahçesi Daman-e-Koh gözlem noktasının tam dibine kurulmuş. Bahçede 300’den fazla hayvanı bir arada görebilirsiniz. Bunların sadece 200 tanesinin çeşitli kuşlar olduğunu belirtelim. Japon parkı İslamabad Hayvanat Bahçesi yanında bulunan bir çocuk oyun alanı. Şehir çocukları arasında oldukça sevilen, dolup taşan bir eğlence noktası burası.
 
Göl manzaralı park alanı teraslanmış bahçeleri ile çok güzel bir piknik alanı. En yüksek noktasından geniş açılı bir görüntü alınabilir. Bu bölgede yelken, su kayağı ve dalış yapılıyor. Gölün batı ucunda Islamabad Spor Klubü bulunuyor.
Ulusal Sanat Galerisi, Avrupa kentlerinde karşılaşabileceğiniz türden çağdaş bir sanat merkezi kimliğinde. Galeride 450 parça kadar sanat eseri sergileniyor. Koleksiyon kapsamında şaşırtıcı biçimde çağcıl eserler kadar, klasikler arasında sayılabilecek bir çok resim ve heykel de bulunuyor.
 
Kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri Lok Virsa Müzesi, Shakarparian Park’ında bulunuyor. Müzede bulunan birbirine bağlı 25 geniş galeride yalnız Pakistan’ın değil, İran, Çin ve Orta Asya kültür zenginliği de sergileniyor. Müzede ayrıca mimari, müzik, tekstil, inanç ve aşk temalı özel sergi alanları bulunuyor.
 
Bu geniş müzenin bir de referans kütüphanesi var. Kütüphanenin dağarcığında kitapların yanısıra, işitsel ve görsel olarak saklanan geniş bir kültürel veritabanı bulunuyor. Kitap ve diğer basılı ürünleri edinebileceğiniz bir satış merkezi, Lok Virsa Müzesi içinde hizmet veriyor.
 
Quaid-e-Azam Üniversitesi, Asya’da bulunan üniversite yerleşkeleri arasında görsel açıdan göze en hoş gelenlerden birine sahip. Uluslararası İslam Üniversitesi, Hamdard ve Preston üniversiteleri şehirde bulunan diğer yüksek öğrenim kurumları.

Daman-e-Koh, tepe üzerinde kenti gün ya da gece bütünüyle çok iyi görebileceğiniz bir gözlem noktası. Yeşillikler ve çiçekler içindeki bu alanda çok kaliteli restoranlarda iyi yemeklere canlı müzik eşlik ediyor. Özellikle yabancı konukların gezi ve dinlenme alanı olarak kullanılıyor. Pir Sohawa,  Margalla Tepeleri üzerinde bulunan ve eşsiz bir şehir manzarası sunan bir yemek noktası. 

Şehrin çok geniş yelpazede bir alışveriş olanağı sunduğunu söyleyebiliriz. Ucuz pazarlardan, oldukça lüks mağazalara kadar birçok seçenek bulunuyor. İslamabad birçok batılı markayı rahatlıkla bulabileceğiniz bir şehir. Daha otantik ve buralı ürünler için şehrin tam merkezinde kurulu bulunan pazar ve dükkanları gezebilirsiniz.

İslamabad Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden İslamabad uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda İslamabad için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. İslamabad seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki İslamabad uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

İslamabad uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

İslamabad uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz İslamabad uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da İslamabad uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…