Eskişehir

  • Para birimi: TL
  • Resmi dil: Türkçe
  • Telefon kodu: +90
  • İnternet alan adı: .tr
  • Saat farkı: 0
Cuma - 09:46

Eskişehirİç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Eskişehir, M.Ö. 1.000 yılında Frigyalılar tarafından Porsuk Nehri kıyılarında kurulmuştur. Ünlü Türk düşünürlerinden Yunus Emre ve dünya mizah kültürüne önemli katkılarda bulunmuş dünyaca ünlü Nasreddin Hoca gibi şahsiyetlerin yetiştiği kenttir. Kent, lületaşı ve çeşitli hastalıkların tedavisi için önemli olan sıcak su kaynakları ile ünlüdür. Kültürel zenginliği ile ön plana çıkan Eskişehir; kaliteli mutfağı ve alışveriş mekânları ile de turistlerin ilgisini çekmektedir.

EskişehirÇok çeşitli turizm cazibelerine ev sahipliği yapan Eskişehir, en çok termal kaynakları ve antik kentleri ile turistlerin ilgi odağıdır. Kent, kaplıcalarının ve ören yerlerinin yanı sıra camileri, türbeleri ve müzeleri ile de bilinir.  
 
Kentte yer alan tarihi kalıntılar ve antik kentler, kentin en önemli tarihi değerlerindendir. Çifteler ilçesine 39 km uzaklıktaki Midas Anıtı (Yazılıkaya), kentin ziyaret etmeniz gereken en önemli eserlerinin başında gelir. Frigya sanatının en güzel örneklerinden biri olan bu anıt, 1315 m yükseklikte ve dikdörtgen şeklindedir. Anıt üzerindeki Frig yazılarından dolayı “Yazılıkaya”, yazılar içerisinde “Midas” ismi geçtiğinden dolayı “Midas Anıtı” olarak adlandırılmıştır. Pessinus, Doryleaum, Karacaşehir ve Frig Vadisi, Eskişehir’in en önemli antik kentlerindendir. Buralardan çıkarılan ve çeşitli dönemlere ait eserler, kent müzelerinde sergilenmektedir.
 
Yeraltı suları yönünden oldukça zengin olan Eskişehir, ülke termal turizminin en fazla geliştiği noktalardan biridir. Termal suların beslediği hamamlara ev sahipliği yapan kentin her tarafında, termal su kaynakları bulunur. Eskişehir, Hasırca, Kızılınlar, Sakarılıca, Yarıkçı ve Çardak, kentin başlıca kaplıcalarından örneklerdir. 
 
Eskişehir, tarihe tanıklık eden ve kültürel değerlere ev sahipliği yapan müzelere sahiptir. Eskişehir Arkeoloji Müzesi, Yunus Emre Müzesi ve Eskişehir Valiliği Lületaşı Müzesi, kentin başlıca müzelerindendir.
Eskişehir bünyesinde çok farklı kültürleri bir arada bulmak mümkündür. El sanatları, yerel etkinlikleri, halk kütüphaneleri ve yetiştirmiş olduğu önemli kişilikleri ile çok sesli bir kültüre tanıklık yapar.
 
Ynuus Emre, Şeyh Edebali, Nasreddin Hoca ve Seyyid Battal Gazi, kentte doğmuş ya da ömrünün belirli bir dönemini kentte geçirmiş ünlü insanlardır.
 
Eskişehir’de çok sayıda halk kütüphanesi bulunur. Eskişehir Halk Kütüphanesi, Atatürk Çocuk Kütüphanesi, Malhatun Halk Kütüphanesi, Yenikent Halk Kütüphanesi ve İl Halk Kütüphanesi, kentte bulunan bu tür kültür mekânlarına örnektir. Ayrıca, Eskişehir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi de kentin en önemli kültür merkezlerinden biridir.  
 
Eskişehir, el sanatları açısından oldukça zengin bir kenttir. Rahle, Kuran’ı Kerim okumak ya da dekor olarak kullanmak için kullanılan hareketli ya da sabit masadır. Kumaş ve keçeden yapılan ve makam sahiplerine özgü olan kavuklar yerel, el sanatının en güzel örneklerindendir. Ayrıca ahşap sanatı ve çömlekçilik, kentin fazlaca gelişmiş yerel el sanatı türlerindendir.
 
Kentte her sene çeşitli şenlikler organize edilir. Geleneksel Süt Şenlikleri, Kırka Kültür Şenlikleri, Tepreş Şenlikleri, Nasreddin Hoca Doğum Şenlikleri, Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası ve Hıdırellez Şenlikleri, Uluslararası Eskişehir Festivali, başlıca kültürel etkinlerdendir.

Eskişehir mutfağı; sebze, et ve tahıl ürünlerinin bolca tüketildiği bir mutfaktır. Kırsal kesimlerde, daha çok hububat tüketilirken kent merkezinde et daha ön plandadır. Haşhaş, bolca tüketilen bir üründür. Kentin en önemli lezzeti, çiğböreğidir. Bulamaç, toyga, sütlü ovmaç ve göceli tarhana, kentin başlıca çorba türlerindendir. 

Eskişehir alışveriş dünyası, yerel el sanatı ürünleri ve modern alışveriş merkezleriyle ön plana çıkar. Kentin sembolü olan lületaşından yapılan yerel ürünler, kentten ayrılmadan önce yanınıza almanız gereken en önemli eşyalardandır. 
 
Eskişehir Kanatlı Alışveriş Merkezi, Eskişehir Espark Alışveriş Merkezi ve Eskişehir Neo Alışveriş Merkezi, kentin başlıca alışveriş mekânlarındandır.

Eskişehir Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Eskişehir uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Eskişehir için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Eskişehir seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Eskişehir uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Eskişehir uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Eskişehir uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Eskişehir uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Eskişehir uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…