Erbil

  • Para birimi: Irak Dinarı (IQD)
  • Resmi dil: Arapça Kürtçe
  • Telefon kodu: +964
  • İnternet alan adı: .iq
  • Saat farkı: 0
Perşembe - 12:44

Her zaman yeşil vadiler, üzerinden hiç kar eksilmeyen yükseltiler, kaya kütleleri içinden dökülen çağlayanlar ve Zap Suyu... Bunlar Erbil’in el değmemiş doğal güzelliklerinden sadece birkaçı. Erbil Mezopotamya’nın en yaşlı kentlerinden biri, geçmişi 6 bin yıl öncesine uzanıyor. Bölgesel Kürt yönetiminin de merkezi konumunda. Süleymaniye ve Dohuk ile birlikte, özerk yönetim alanının üç önemli noktasından biri. Musul’un yaklaşık 80 km. doğusunda yer alan Erbil, başkent Bağdat’ın da 350 km. kuzeyinde bulunuyor. Erbil’in yükselmekte olan bir şehir olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz. Bundan çok kısa bir süre öncesine kadar oldukça zor zamanlar geçiren Erbil, bugün ekonomik açıdan giderek daha güçlü bir çekim noktasına dönüşüyor. Zap Suyu’nun çevreye getirdiği binlerce yıllık bereket, bugün artık yeni yönetim biçiminin sunduğu olanaklarla birleşiyor.

Geniş ve spiral şekilde yapılmış yollar şehrin her yanını sarıyor. Yol kenarlarındaki okaliptüs ağaçları sökülerek, palmiye ağaçları dikilmiş. Erbil sokakları böylece bir Akdeniz liman kenti görünümüne büründürülüyor. 
 
Erbil şehrinin tarihsel merkezi, tepenin üzerinde bir kalenin içinde kurulmuş. Sümer, Asur, Babil, Sasani, Pers, Selçuklu, Arap, Osmanlı bu tepenin katmanlarında gizli uygarlıklardan sadece bazıları. Yaşamın tam da bu merkezde sürüyor olmasından dolayı, bu bölgedeki olası kalıntıların kazılarak gün ışığına çıkarılması mümkün olmamış. Ancak 2006 yılında UNESCO’nun girişimi ve bölgesel yönetimin katkısıyla koruma amaçlı, bir yenileme ve boşaltma planı uygulanıyor. Bu nedenle surların gezilebilir alanları sınırlandırılmış. Bunun dışında yine çökme veya yıkılma tehlikesi olan kimi sur bölgelerine de giriş izni verilmiyor. Yine de şehri keşfetmeye bu merkezden başlanabilir. Birbirine yakın ve gelişigüzel oturtulmuş yüzlerce ev bulunuyor kentin bu bölümünde. Herhangi bir terastan bakıldığında kentin uzayıp giden her yanı alabildiğine görülebiliyor.
 
Kale içindeki alanı yaklaşık 110 bin metrekare olan eski kentin biricik koruyucusu surların yüksekliği kimi yerde 30 metreyi buluyor. Bütün bu alan ise Tophane, Saray ve Takya adlarıyla bilinen üç mahalleye bölünmüş. Evler sur duvarları ile bitişerek, hatta sur delinip balkon, pencere, oda yapılarak inşa edilmiş. İlginç bir başka not; surların içinde bulunan  Molla Efendi Camii’nin bu tarihi alandaki tek ibadethane olması. 
 
Saray mahallesi önemli ailelerin oturduğu bir yerleşimken, Takya (Tekke) ise dervişlerin yaşam alanı olmuş yıllarca. Zanaatkar ve çiftçilerden oluşan diğer grup ise Tophane adlı mahallede yaşarmış. Bu bölümde bulunan diğer yerler arasında, 1775 tarihli bir hamam ile Tekstil Müzesi görülmeye değer.
 
Erbilliler, cuma günleri tatil olduğu için park olarak düzenlenmiş alanlara yöneliyor. Shanidar Park ve Sanat Galerisi bu yerlerden. Sürekli bir sergi alanı olarak tasarlanmış bu alan, bir mağara model alınarak kurulmuş. Park, yapay çağlayan, iç doku, sarkıt ve dikitler kullanılarak gerçeğe yaklaştırılmaya çalışılmış. Ancak yine de genelde çocuklar tarafından ziyaret edilen bir eğlence noktası görünümünde.
 
Şehir manzarasında göze ilk çarpanlar genelde minareler oluyor. 12. yüzyıl eseri olan bu sekizgen taban üzerine oturtulmuş minare, yöreye hakim olan bir Türk sultanı, Muzafferüddin Kökböri tarafından yapılmış. Bu alan da bir park olarak düzenlenmiş. Bu noktaya ulaşmak için, surların güneybatı bölümündeki geniş kesişim alanından geçebilirsiniz.
Surların ana giriş noktasının hemen yanında kapalıçarşı biçiminde yapılmış Kaysari Pazarı bulunuyor. Bizim Türkiye’de bir şehir adı olarak bildiğimiz bu sözcük burada pazarın kapalı olduğunu belirtiyor. Pazarda satılan ürün yelpazesini genelde ev eşyaları ve gereçleri oluşturuyor.
Kılıç Ağa Tepesi üzerindeki Uygarlık Müzesi gezi listesine alınmalı. Tarihi surların 1 km. kadar uzağında Şaravani Cadddesi üzerindeki bu müzede, insanoğlunun milattan 5000 yıl önce kullandığı eşya ve aletleri görebilirsiniz. Ayrıca surların batı yanında küçük bir arkeolojik alan olan Ary Kon görülebilir. 
 
Celil Hayat Camii kesinlikle görülmesi gereken çağdaş islam eserlerinden biri. Görünümü Sultan Ahmet Camii’ne benzetilse de, iki camiiyi gören birinin tam olarak aynı fikirde olması olanaksız. Turkuaz renkleri ve çizgileri olsa da Celil Hayat daha çok İran tarzı bir ibadethane. Camii çevresinde yine görmeye, gezmeye değer bir alan düzenlenmiş.

Havaalanı yönündeki mahalleleri takip edecek olursanız, Sami Abdurrahman Parkı’na ulaşacaksınız. Bir gölün çevresinde düzenlenmiş bu alan, Erbil halkı için de ailece güzel zaman geçirilebilecek bir buluşma noktası. Parkta, çocuklar için oyun alanları ve gezintiye elverişli yeşil alanlar bulunuyor. Park o kadar büyük ki ne kadar kalabalık olursa olsun içine girilince yine de sakin görünüyor. Konuklar burada ayrıca lokantalar, kahvehaneler, alışveriş olanaklarından yararlanabiliyor.

Kent 2006 yılından başlayarak büyük bir değişimin içine girmiş. Bir zamanlar hayal olan gelişmeler kısa süre içinde gerçekleşmiş; yolu ya da suyu olmayan yerlerde şimdi plazalar, alışveriş merkezleri, iş kuleleri yükseliyor.

Erbil Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Erbil uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Erbil için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Erbil seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Erbil uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Erbil uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Erbil uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Erbil uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Erbil uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…