easyjet-ucak-bileti

easyJet

EasyJet, Yunan girişimci Stelios Haji-Ioannou tarafından 1995 yılında İngiltere'de kurulmuş bir ekonomik havayolu şirketidir. Firma Avrupa’nın birçok önemli ticaret ve eğlence merkezini birleştiren, düşük tarifeli hizmetleri ile tanınmaktadır. Ticari merkezi İngiltere’de Luton’da bulunmaktadır.
easyJet uçuşlarının ekonomik olmasının ana sebebi, son bilet fiyatlarına uçuş sırasında yolculara verilen içecek ve yiyeceklerin dahil olmamasıdır. Firmanın tüm uçuşlarında yolcuların isterlerse ayrıca satın alabileceği hafif yiyecekler veya içecekler sunulmaktadır. Bu uygulama Avrupa'da ilk kez easyJet firması tarafından başlatılmıştır. 
Avrupa’nın en çok tercih edilen 100 rotasında ve en büyük 50 havalimanında varlık gösteren easyJet, Avrupa’nın 1 numaralı havayolu şebekesi konumundadır. Avrupa’da easyJet’in uçtuğu havalimanlarına 1 saatte ulaşabilen kişi sayısı 300 milyonu aşarak tüm havayolu şirketlerini geride bırakmaktadır. Yolcu sayısı açısından İngiltere’nin en büyük, Avrupa’nın 4. havayolu şirketi olan easyJet ile 2009 yılında 28 milyonu İngiltere’de olmak üzere toplam 46 milyon kişi seyahat etmiştir.
Sürdürülebilirlik konusuna büyük önem veren easyJet, en yeni teknolojiye yapmış olduğu yatırımlarla son 10 yıl içerisinde yolcu kilometresi başına düşen CO2 emisyonunu %25 oranında azaltmıştır. easyJet’in filosu yalnızca 3.5 yaşında olan 200 uçaktan oluşmaktadır.
 
Check- in işlemleri
Check-in işlemleriniz için yalnızca on-line hizmet vermektedir. Planladığınız uçuşunuzla ilgili olarak ilgili havaalanına gitmeden önce on-line check-in işlemini yapmanız ve biniş kartınızı yazdırmanız gerekmektedir.On-line check in işlemlerini MaxiBilet internet sitesi üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.Mobil biniş kartı uygulamasını havaalanına gitmeden mobil cihazınıza indirip havaalanına getirmeniz gerekmektedir.Planlanan uçuşlarınız için gidiş- dönüş online check in işlemini uçuşunuzun kalkışından önceki 30 gün ve 2 saat arasında tamamlamanız gerekir. Uçuş rezervasyonunuzdan sonra uçuş bilgilerinizde yapacağınız herhangi bir değişiklik, ekleme, özel talep gibi farklarda ilk biniş kartı geçerli olacaktır.
Bagaj hakkı ve ücretlendirme
Uçuşlarda, ücretsiz kabin bagajı konusunda belirlenmiş şartlar bulunmaktadır. Kabin bagajının maksimum boyutları 56x45x25 cm olabilir. Yoğun uçuşlarda, uçak kabinlerindeki mevcut boş alanın sınırlı olmasından dolayı, 50x40x20 cm’den daha büyük kabin bagajlarının, uçağın kargo bölümüne aktarılması hakkı firmaya aittir. Kabul edilebilir boyuttaki kabin bagajında hiçbir ağırlık kısıtlaması yoktur. Bazı durumlarda operasyonel nedenlerle ağırlık sınırlaması uygulanabilir. Kabin bagajı dışında, diğer bagajlarınız için ücret alınır. Kişi başına 20 kg bagaj ücreti ve belirtilen ağırlığı geçen bagaj ücretlerine ait MaxiBilet internet sitesinden veya çağrı merkezinden bilgi alabilrisiniz. Eğer yanınızda daha fazla eşya götürmeniz gerekiyorsa ekstra ağırlık satın alabilirsiniz. On-line olarak yapacağınız satın almalar, havaalanından yapacağınız satın almalara göre daha ucuzdur. Ekstra ağırlık satın almak için on-line satın almaları tercih etmenizi öneririz.
Koltuk seçimi
Boş olması durumunda uçaktaki herhangi bir koltuğu seçebilirsiniz. Acil çıkış yanları gibi bazı özel koltuklar güvenlik nedeniyle belirli kriterlere uymayan yolcular tarafından seçilemez. EasyJet uçaklarında koltuk numarası bulunmadığını, ekstra ücret ödeyenler, speedy boarding yolcuları, çocuklar ve engellilerin öncelikli olduğunu hatırlatmak isteriz.Detaylı bilgi almak için MaxiBilet web sitesi üzerinden veya çağrı merkezimizden destek alabilirsiniz.
Yiyecek, içecek ve ikram
EasyJet uçuşlarında yapılan tüm ikramlar ücrete tabiidir.Ücretledirme hakkında bilgi almak için MaxiBilet web sitesinden veya çağrı merkezinden destek alabilirsiniz.