Dubrovnik

  • Para birimi: Hırvat Kunası (HRK)
  • Resmi dil: Hırvatça
  • Telefon kodu: +385
  • İnternet alan adı: .hr
  • Vize Bilgisi: Vize Detayı
  • Saat farkı: -1
Salı - 01:22

Dubrovnik

Orta Çağdan kalma tarihi eserleri ile Hırvatistan'ın Adriyatik Denizi sahilinde bulunan Dubrovnik'in nüfusu 50.000'dir. 1991 yılında  Hırvatistan'ın Yugoslavya'dan ayrılışı sırasında meydana gelen savaş sırasında Sırp güçlerin yapmış olduğu saldırılar nedeniyle şehirdeki tarihi eserler önemli ölçüde zarar görmüştür.

 

2005 yılı itibariyle şehir eski görünümünü UNESCO'nun başlattığı restorasyon çalışmaları ile de büyük ölçüde kazanmıştır.

Surların üzerinden kente kuşbakışı bakarak başlamalısınız. 1940 metre boyunca kesintiye uğramayan surlar üzerindeki yürüyüş, 2 saatte tamamlanabiliyor. Dubrovnik
 
Eski Dubrovnik Limanı sadece turist teknelerine hizmet veriyor. Geçmiş zamanlarda, limanın girişine yakın bir noktadaki Karantina Evi’nde günlerce kalmadan bu limandan kente girmek imkânsızmış. Eski kenti baştan başa geçen en büyük ve geniş cadde Stradun. Caddeyi kesen dar sokaklarda Dubrovnik’in farklı bir yüzünü görmek mümkün.
 
Dubrovnik’in kuzeybatısında yer alan 13 ada Elafiti Adaları olarak biliniyor. Bu adalardan sadece Kolocep, Sipan, Lopud’da yerleşim var. Kolocep Dubrovnik’e 20 dakika. Adada sadece bir otel var. Sipan Adası bu üç adanın en büyüğü. Üzerinde 15. yüzyıldan kalma tarihi yapıların bulunduğu bu şirin ada şaraplarıyla ünlü.  Lopud Adası’nın ise Dubrovnik bölgesinin en güzel kumsallarına sahip. Bunlardan en iyisi ise Sunj.
 
Hvar Adası’na Hırvatistan’ın büyük liman kentleri Split ve Dubrovnik’ten karşılıklı yapılan feribot seferleriyle ulaşabilirsiniz. Adayı dolaşmaya Trg Sveti Stjepana Meydanı’ndan başlamalı. Meydanın hemen yanındaki  Tophane binasının önünden devam eden sahil yolu boyunca yatlar ve hoş binalar arasından Franciscan Manastırı’na ulaşılıyor. Müzeye dönüştürülen katedralde 1520 yılında basılan denizcilik haritaları, eski paralar ve 1580’lerin tabloları görülebilir. 
 
Biraz daha kuzeye doğru devam edildiğinde karşımıza Vukasinovic’in Sarayı ve 15. yüzyılda yapılan  Gargurovic Sarayı çıkıyor. Stjepan Katedrali şehrin bir diğer sembolü. Katedralin etrafını dolaşarak kaleye çıkan yol üzerinde şehrin manzarası gerçekten harika. Kaleden dönüş yolunda şehrin sokakları arasında birçok küçük kilise, eski evler ve kahveler bulunuyor. 
 
Çevredeki küçük adalara yüzmek isteyenler için Tophane’nin önünden adalara düzenli motor seferleri var. Meydanda ve liman yolu üzerindeki birçok restoran bulunuyor. Deniz kenarında sıralanmış bu hoş restoranlarda yerel yemekler, balık ve pizzalar servis ediliyor. Şehir turunun ardından motosiklet kiralayıp adanın birbirinden güzel kumsallarını dolaşabilirsiniz.
 
Jelsa ve Vrboska kuzeydoğuda bulunuyor. bu iki küçük kasaba sakinliğin adresi. Bisiklet kiralama ve doğa yürüyüşü aktivitelerinin yanı sıra, adanın en güzel plajlarında deniz ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Yine kuzeyde yer alan bembeyaz kumsallarıyla ünlü Brac Adası’na günübirlik tekne turları düzenleniyor.
 
Doğuda yer alan Sucuraj’ın da kendine özgü bir çekiciliği var. Burada geçireceğiniz keyifli bir günün ardından, manzaralı yol üzerindeki küçük dağ köylerinden geçerek yaklaşık 1,5 saatte Stari Grad üzerinden Hvar’a ulaşabilirsiniz.
 
Dalmaçya sahillerinin en güzel adalarından biri sayılan Korcula, ünlü seyyah Marco Polo’nun doğum yeri olmasıyla ünlü. Hvar adasından ya da Split ve Dubrovnik gibi liman şehilerinden Korcula ve diğer Adriyatik adalarına karşılıklı feribot seferleri düzenleniyor. Marco Polo’nun Evi, Şehir Müzesi ve St. Marco Katedrali’ni görmeden dönmeyin.
Kentin tarihi zenginliği surlarla çevrili “eski kent”te bulunuyor. Eski kent birbirine bitişik kiremit çatılı evlerin sıralandığı daracık paralel sokakları kesen caddeler, manastırlar ve kiliselerle süslü. Eski kent 1292 yangını ve 1667 depreminden sonra tekrar inşa edilmiş. 
 
Kentin anacaddesi  Sponza Sarayı, St. Blasie Kilisesi ve şehir saat kulesinin çevrelediği Stradun Meydanı’yla birleşiyor. Sponza Sarayı 16. yüzyılda gotik üslupta Paskoj Milicevic tarafından inşa edilmiş. Dominiken Kilisesi ve Manastırı Zadar, Dubrovnik ve İtalya’dan gelen dönemin ünlü mimarlarınca 15. yüzyılda yapılmış. 
 
Anacaddenin hemen sonundaki Fransisken Kilisesi ve manastırında kentin tarih boyunca koruduğu hazineleri görebilirsiniz. Avrupa’nın ilk eczanesine ait malzemeler ve ilaç reçeteleri ile ülkenin en zengin kütüphanesi de burada bulunuyor. 1991 savaşında 51 tane topun hedefi olan bu manastırın avlusunu çevreleyen her bir sütunun üzerinde farklı bir figür bulunuyor. 

Hırvatistan mutfağı Türk mutfağı lezzetlerine benzer özellikler gösteriyor. Hırvatistan’da özellikle kıyı kesiminde balık önemli bir yer tutuyor. Deniz mahsulleriyle yapılan makarna Hırvatistan mutfağının en lezzetli yemeklerinin başında geliyor. Deniz ürünlerinden özellikle kalamar dolması meşhur.

 

Yerel mutfak fazla baharatlı olmayan doğal ürünler ile yapılan lezzetlerden oluşmaktadır.
 
 
Kıyı bölgesi olması sebebi ile deniz ürünleri ve bunun yanı sıra zaytinyağlılar önemli bir yer tutar. Bifteklerin özel bir sosda pişirilerek sotelenmesiyle oluşan Pasticada, farklı kabak çeşitlerinin etle yahni olarak pişirilmesiyle elde edilen Zelena menestra denenmesi gereken lezzetlerdir.
 
 
Pudra şekeri ile süslenen elmalı turta ve cevizli kek Orenhnjaca tatlı çeşitlerinden bazılarıdır. Dubrovnik'te diğer içki çeşitlerinden ziyade genelde ev yapımı olan Travarica adı verilen ev yapımı brendiler tercih edilmektedir. Alkol oranı yüksek olan bu içkinin alternatifi ise alkole dayanıklı olmayanlar için ideal bir seçim olan Orahovica'dır.

Anacadde Stradun boyunca oldukça iyi düzenlenmiş vitrinleriyle çok sayıda mağaza bulunuyor. Dünya markalarının hemen hepsini bulabiliyorsunuz bu mağazalarda. Kentin doğu girişini tarihi merkezle bağlayan St Dominic Caddesi üzerinde de özel moda tasarımlarını sergileyip satan dükkanlar bulabilirsiniz.

 

Rektörler Sarayı bölgesinde daha çok Hırvat markaları satılıyor. Daha çok mağaza ve daha çok çeşit arayanlar Široka Caddesi’ne yönelebilirler. Ayrıca kentin sokaklarına kurulan tezgahlarda anı niteliği taşıyan buraya özgü hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Dubrovnik Yaz Festivali 1 Temmuz - 31 Ağustos tarihleri arasında yapılıyor.
 
Libertas Film Festivali ise 1 - 5 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.
 
Gruz Limanı çevresinde düzenlenen özel etkinliklerle Lokrum ve Mljet’de dalışlar gerçekleştiriliyor.
 
Şehirde yıl boyunca Balkan Müziği’nin en güzel örneklerinin sunulduğu birçok konser düzenleniyor.
 

Dubrovnik Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Dubrovnik uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Dubrovnik için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Dubrovnik seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Dubrovnik uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Dubrovnik uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Dubrovnik uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Dubrovnik uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Dubrovnik uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…