Dublin

  • Para birimi: Euro (EUR)
  • Resmi dil: İrlandaca - İngilizce
  • Telefon kodu: +353
  • İnternet alan adı: .ie
  • Vize Bilgisi: Vize Detayı
  • Saat farkı: -2
Perşembe - 10:53

DublinAvrupa’nın kuzeybatısında yer alan İrlanda, çok sayıda ada ile çevrili olan ve İrlanda Denizi ile Britanya’dan ayrılan büyük bir adadır. Adanın en büyük kenti olan Dublin, İrlanda Cumhuriyeti’nin başkentidir. Avrupa’nın nüfusu en hızlı büyüyen kentlerinden birisidir. İrlanda’nın idari, ekonomi ve kültür başkentidir. Dublin, dünyaca ünlü edebiyatçıları ve edebiyatı ile tanınan bir kenttir. Ünlü müzisyenler çıkarmış olan bu kent, Avrupa’nın eğlence partileri başkentidir.

DublinDublin canlı kültürünün yanı sıra sahip olduğu tarihi alanlar ve yapılar, fotoğrafik köyleri, harikulade sahil şeridi, görkemli kaleleri ve değerli kültür merkezleriyle yüzbinlerce turisti cezbeden kentlerden biridir. 
 
Başkent, adeta eski bir uygarlığın gülümseyen yüzlerinden biridir. Christchurch Katedrali, Dublin’in en eski ve en önemli yapısıdır. 1030 yılında inşa edilen kilise; özgün el yazmalarına, tarihi eserlere ve gümüş eşyalara ev sahipliği yapar. Drimnagh Kalesi, feodal dönemden kalma mükemmel bir yapıdır. Akan bir su hendeğiyle çevrili tek İrlanda kalesidir. Ardgillan Kalesi, Balbriggan ve Skerries arasındaki sahil bölümünde parklar arasına yerleşmiş muhteşem bir mimaridir. Buradaki Dublin parklarına dair manzaralar, insanı afallatan bir güzelliğe sahiptir. Dublin Kalesi, Aras an Uachtarain (Başbakan’ın ikametgahı) ve Whitefriar Caddesi Kilisesi, kentin diğer tarihi mimarilerindendir.  
 
Liffey Nehri’nin her iki yakasını birbirine bağlayan Ha’penny Köprüsü, kentin en eski yayalara ayrılmış köprüsüdür. 1816 yılında inşa edilmiştir.  
 
Dublin’de çok sayıda güzel parkın varlığına rastlarsınız. Blessington Caddesi’nde yer alan Dublin’s Secret Bahçesi, kent yabani hayatının en güzel bölümüdür. Özel mülkiyet olan Fernhill Bahçeleri; park alanları, ormanlık alanlar ve su bahçeleri bulunduran muhteşem bir bölgedir. Glasnevin’de bulunan Ulusal Botanik Bahçeleri, 1795 yılında kurulmuştur. Bu çarpıcı bölge; taş bahçeler, büyük havuz, öğrenci bahçesi ve dekoratif bitkiler barındırır.
 
Dublin Hayvanat Bahçesi, ailelerin uğradığı en güzel yerdir. Zürafalar, zebralar, gergedanlar, su aygırları, şempanzeler ve daha birçok tür hayvana ev sahipliği yapar. 
DublinDublin; dünyaca ünlü unsurları içerisinde barındıran renkli, dinamik ve oldukça çeşitli bir kültüre sahiptir. Edebiyat, müzik, galeriler ve müzeler, kentin en önemli kültür hazinelerindendir. Dublin, kent eğlence yaşamına gelince, dünyanın başlıca gece hayatı ve eğlence noktalarındandır.     
 
Dünya edebiyatı, Dublin’in edebi birikimlerine çok şey borçludur. Kentin dünyaca ünlü edebiyat tarihi, dünya edebiyatının en önemli parçalarından olan şöhretli yazarlarıyla ön plana çıkar.  
 
George Bernard Shaw (1856-1950), James Joyce (1882-1941), Samuel Beckett (1906-1989), William Butler Yeats (1865-1939), Oscar Wilde (1854-1900), Bram Stoker (1847-1912, “Dracula” romanının yazarı) gibi dünyada hayranlık uyandırmış edebiyaçılar, Dublin’de ortaya çıkmıştır. James Joyce Merkezi, Bernard Shaw’un Evi ve Oscar Wild’ın Evi gibi önemli mekanlar, bu isimleri tanımak için mutlaka uğramanız gereken yerlerdendir. 
 
Dublin’de çok sayıda müze, galeri ve kütüphane bulunur. İrlanda’nın en büyük müze ve kütüphaneleri bu kentte yer alır. İrlanda Ulusal Print Müzesi ve İrlanda Ulusal Kütüphanesi, bunların en önemli olanlarındandır. Chester Beatty Kütüphanesi, Dublin Yazarlar Müzesi, Ulusal Galeri, Hugh Lane Belediye Galerisi, Doğa Tarihi Müzesi, Trinity Koleji Müzesi ve James Joyce Müzesi, kentin diğer önemli kültür noktaları arasında yer alır.    
 
Müzik kenti, dünyaca ünlü müzik değerleriyle övünür. Chieftains, U2, Boyzone ve Westlife, tüm dünyada bilinen Dublin müzik bandolarıdır. Kentte bulunan çok sayıdaki bar farklı müzik tarzlarının sahnelendiği en iyi eğlence mekanlarıdır.
DublinDublin, İrlanda’nın başkenti ve en büyük kenti olmanın yanı sıra ülkenin mutfak başkenti olma özelliğine sahiptir. Kentte, uluslararası mutfaktan lezzetlerin sunulduğu çok sayıda restoran bulunur. Çağdaş yerel mutfaktan en güzel örnekleri ve dünya mutfağından en gözde lezzetleri, bu restoranlarda bulabilirsiniz.        
 
Temple Bar ve Trinity bölgeleri, uluslararası ve yerel lezzetleri tadabileceğiniz en iyi yerlerdendir. Fransa, İtalya gibi mutfakların temsil edildiği bu restoranlar, kentin en gözde yerleri arasında yer alır.   
 
Saint Stephen’s Green bölgesi, zarif bir şekilde servis edilen modern İrlanda lezzetlerini bulacağınız mekanlarla doludur. Burada bulunan şarap barları, oldukça kaliteli ve çeşitli bir şarap menüsüne sahiptir. 
 
Dublin’in sahil bölgeleri, dışarda yemek yemek için mükemmel yerlerdendir. Deniz havası eşliğinde muhteşem bir balık yemeğinin tadına varmanın keyfini unutamayacaksınız.
Dublin, sürükleyici bir alışveriş dünyasına sahiptir. Alışveriş caddeleri, büyük alışveriş merkezleri ve muhteşem pazarları ile insana sınırsız alternatifler sunan bir kenttesiniz. 
 
Grafton, O’Connell, Moor, Henry ve Grafton caddeleri, kentin en populer alışveriş caddelerinden bazılarıdır. Bu alışveriş noktaları; dünyaca ünlü markaları, özel butikleri, modaya uygun alışveriş mağazaları, antika dükkanlarını ve yerel hediyelik eşya satan mekanları bünyesinde barındırır. Temple Bar, yerel el sanatları ve hediyelik eşyalar için mükemmel bir bölgedir.   
 
George’s Caddesi Pasajı, Boor Pazarı, Cow Lane’s Moda ve Tasarım Çarşısı, Temple Bar Yiyecek Pazarı ve Temple Bar El Sanatları ve Mobilya Pazarı , dublin’in en popular alışveriş pazarlarındandır.

Zamanınız varsa;

13. Yüzyıl’da Vikingler tarafından inşa edilmiş olan Dublin Kalesi’ni görün!

İçinde birçok elyazması eser barındıran Chester Beatty Kütüphanesi’ni gezin!
 
Guinness Birası’nın dev üretim tesis Guinness Storehouse’ta tadım yapın!
 
Tarihi bir hapishaneden müzeye dönüştürülen Killmainham Gaol’u görmeden dönmeyin!
 
Festivaller
 
Şehrin kendine özgü kültürünü yaşamak için festivaller ideal ortamlara sahip.  
 
Dublin Mutfağı Festivali’nde Dublin’e dair önemli tatlar sergileniyor.
 
Dünya Sokak Performansları Şampiyonası haziran ve ağustos boyunca.
 
Aziz Patrick Festivali her yıl 17 - 20 Mart tarihlerinde kutlanıyor.
 
On bir gün süren Jameson Dublin Uluslararası Film Festivali şubatta.

 

Dublin Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Dublin uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Dublin için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Dublin seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Dublin uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Dublin uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Dublin uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Dublin uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Dublin uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…