Dubai

  • Para birimi: BAE Dirhemi (AED)
  • Resmi dil: Arapça
  • Telefon kodu: +99
  • İnternet alan adı: .ae
  • Vize Bilgisi: Vize Detayı
  • Saat farkı: 1
Cuma - 10:50

Ülke 7 emirlikten meydana gelir. Arap Yarımadası'nın doğusunda, Arap Körfezi'nin güneybatısında kurulu bulunan Dubai, söz konusu yedi emirlikten biridir. Dubai, BAE'nin (Birleşik Arap Emirlikleri) en kalabalık ve yüzölçümüyle de 2. büyük kentidir.

 

Petrol ve doğalgazdan gelen gelir, kentin toplam gelirinin %3'ünü oluşturur. Emirliğe ait gelirin büyük bir bölümü Jebel Ali Serbest Bölgesi (JASB) ve turizmden gelmektedir. JASB, Dubai'nin bir dünya iş merkezi haline gelmiş olmasının ana sebebidir.

 

Turizmin gözde mekanı haline gelen Dubai gökdelenleri şehrin modern yüzünü yansıtırken , tarihi camileri ve eski kuleleri  de geçmişin izlerini taşımaktadır.

Dubai'nin Hindistan'a giden yol üzerinde bulunmasının bir neticesi olarak, başta Hintliler olmak üzere, yabancı tüccarlar buraya yerleşmiş ve 1930'lara kadar kenti önemli bir ticaret limanı olarak kullanmışlardır. Günümüz Dubai'sinin eski yüzü, daha çok bu dönemlerde şekillenmiştir. 
 
Modern Dubai 1971 yılından itibaren kurulmaya başlanmıştır. Kenti kuşatan gökdelenler, bu tarihten günümüze kadar geçen dönemin eseridir. Dubai, modern çağ ile tarihin iç içe geçtiği bir kenttir. Gökdelenler kentin modern yüzünü temsil ederken, rüzgar kuleleri ve tarihi camiler geçmişi yansıtmaktadır.
 
Burj El Arab kent sınırları içerisinde yer alan ve dünyanın en iyi otellerinden biridir. Dünyadaki ilk 7 yıldızlı oteldir.
 
Pazar yerleri kentin başlıca turistik mekanlarıdır. Bur Dubai'de yer alan Bud Dubai Çarşısı kent pazarlarının bulunduğu yerlerdendir. Kemeraltı ve rüzgar kulelerinin gölgesi altında çok sayıda tekstil, elbise ve antika mağazası yerini almıştır. Deira Baharat, Perfume ve Deira Altın Çarşıları diğer başlıca yerel pazar merkezleridir.
 
Dubai çok sayıdaki, büyüleyici camileriyle dikkati çeker. Jumeirah Camii, İslam Mimarisinin en büyük ve en güzel örneklerinden birini temsil eder. Bu cami, kentin en beğenilen ve en çok fotoğrafı çekilen yerlerinden biridir. Büyük Camii (Grand Camii) kentteki diğer ihtişamlı yapılardan biridir. 
 
Jumeirah'daki Jumeirah Arkeoloji Bölgesi, Birleşik Arap Emirlikleri'nde yer alan en büyük ve en önemli arkeolojik kalıntıdır.
 
Bastakiya ilçesi Dubai'nin geçmişe bakan yönünü yansıtır. Burada bulunan rüzgar burçları olağanüstü bir görüntüye sahiptir. 
 
Bur Dubai'de yer alan Sheik Saeed al-Maktoum Evi, Dubai Müzesi, Jumeirah'taki Jumeirah Plajı ve Creek yakınlarındaki Bait Al Wakael kentin görmeniz gereken başlıca yerleri arasındadır.
Dubai'de İslam kültürü günlük yaşamın tüm dokularına hakimdir. Kent insanının yabancılara karşı olan konukseverliği ve hoşgörüsü çok yüksektir.
 
İklime bağlı olarak şekillenen ulusal kıyafetleri bulunur. Mücevher kent insanının gözde takıları arasında yerini alır. Özellikle altın ve gümüş bileklikler, yüzükler, alın tezyinatları ve bilezikler Dubaililerin popüler takı ve süslerdir.
 
Dubai at yarışları tüm dünyada ünlüdür. Bu yarışlar kent kültürünün önemli bir parçasıdır. Dubai Equestrian Merkezi ve Jebel Ali Oteli Yarış Ahırı kentin başlıca at yarışları merkezleridir. Bay ve bayanlar, Dubai at yarışlarında özel giysiler giyer, çok şık şapkalar takarlar. Kentte ayrıca, deve yarışları da oldukça yaygındır.
 
Parklarda, alışveriş merkezlerinde, sinemalarda, eğlence merkezlerinde sunulan sayısız alternatif kentteki eğlenceyi çok yönlü bir hale getirir. 
 

Şehrin kültürel çeşitliliği, arap mutfağında etkilerini göstermektedir. Restoran ve lüks oteller, lokantalar dünya mutfağında lezzetler sunarlar. Afganistan, Lübnan, Mısır mutfakları oldukça ünlüdür.

 

Başlıca yerel yemekleri arasında kızartılmış tavuk yada kuzu eti ile limon suyu ve sarımsaklı baharatlı fasülye yer almaktadır. Dubai mutfağının diğer önemli bir yiyeceği ise Houmos'dur.

 

Bunların dışında herkese hitap edebilecek pizza, salata, biftek ve fast food kent restoranlarında sunulan popüler yiyecekler arasındadır. Çok çeşitli meyve suları bulunmakla beraber, kent restoranlarında muz, ananas, mango suları ve kokteyller bulunmaktadır. Alkol sadece lisanslı yerlerde tüketilmektedir.

Burjuman şehrin en önemli alışveriş merkezidir. Diera kent merkezi de en iyi alışveriş seçenekleri sunan bir yerdir.

 

Ortadoğunun alışveriş merkezi olan Dubai, yerel çarşıları, mücevherleri, altın tasarımları, tarz giysileri, butikleri ile popülerdir.

 

El sanatları dükkanı, yemek alanları ve sinemaları ile çoğu insanın zamanını geçirdiği aktivite bölgesidir.

 

Pazarlığı sevenler kent çarşılarına gidip uygun fiyatlarda istediklerini alabilir.

 

Baharat çarşısında Arapların ünlü aromaları sizleri beklemektedir. Dubai'nin her yerinden ünlü İran, Körfez, Pakistan halılarını alabilirsiniz.

 

Elektronik eşyalara düşkünlüğünüz var ise Bur Dubai'de bulunan El Fahidi caddesini ziyaret edebilirsiniz. Ancak burası şehir merkezinden biraz uzakta yer almaktadır.

Gelenekselleşen Dubai Çölü Rock Müzik Festivali ilginç bir tecrübe olabilir.
 
At yarışlarıyla Dubai’de Nad Al Sheba Hipodromu’nda Dubai Dünya Kupası at yarışları düzenleniyor.
 
Dubai Uluslararası Kongre Merkezi’ne her sene farklı aylarda dünya çapında sanatçılar konuk oluyor.
 
Geleneksel Alışveriş Festivali ocaktan şubata kadar bir ay boyunca sürüyor.

Dubai Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Dubai uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Dubai için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Dubai seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Dubai uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Dubai uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Dubai uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Dubai uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Dubai uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…