Diyarbakır

  • Para birimi: TL
  • Resmi dil: Türkçe
  • Telefon kodu: +90
  • İnternet alan adı: .tr
  • Saat farkı: 0
Cuma - 07:54

Diyarbakır

Diyarbakır bölgesinde yapılan arkeolojik çalışmalar kentin tarihinin milattan önce binlerce yıllık bir geçmişe, Yontma Taş Devri ve Mezolitik dönemlere kadar uzandığını ortaya koyuyor. Anadolu’nun en eski halklarından biri olarak tanımlanan Hurriler, Hititler, Asurlar, Persler, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi öneminin en önemli medeniyetlerinin hüküm sürdüğü Diyarbakır toprakları, bu köklü geçmişin izlerini her bir karışında cömertçe sergiliyor. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan kent aynı zamanda geçmişte önemli bir ticaret merkezi olarak da öne çıkıyor.

Diyarbakır
Surlar Diyarbakır kentinin en önemli tarihi yapılarıdır. Çin Seddi'nden sonra dünyanın ikinci en uzun surlarıdır. Bu tarihi yapılar 5.5 km uzunluğunda 7-8 m yüksekliğindedir. Diyarbakır'ın en etkileyici ve büyüleyici tarihi eserleri olan bu surlarda 6 giriş kapısı ve içerisinde toplam 16 kale bulunur. Orta Çağ'a ait bu askeri yapılar yazıt ve kabartmalarla kaplıdır. Kentte dolaşırken her yerde bu surları görebilirsiniz. 
 
Ergani ilçesi Sesveren Pınarı Köyü'nde bulunan Çayönü Höyük'ü kentin en önemli tarihi kalıntılarına ev sahipliği yapar. Orta Çağ'a ait bu tarihi kent M.Ö. 7.000 yıllarına aittir. Kentin görmeniz gereken en önemli yapılarından biridir. Ayrıca, Bismil ilçesinde yer alan Üçtepe de görülmesi gereken yerler arasındadır.
 
Çok sayıda doğal ve suni mağaranın varlığı kentte mağara turizminin önünü açmıştır. Lice ilçesindeki Bırkleyn Mağarası, Ergani'de bulunan Hilar Mağarası ve Silvan'daki Hasuni Mağarası kentteki başlıca mağaralardır.
 
Silvan'daki Malabadi Köprüsü, dünyadaki taş köprüler içerisinden kemeri en büyük olan köprü olarak farklı bir öneme sahiptir.
 
Ziya Gökalp Bulvarı'nda yer alan Diyarbakır Müzesi, Cahit Sıtkı Tarancı ve Arkeoloji Müzeleri de ziyaret etmeye değer yerler arasındadır.
 
Selçuklu ve Artuklu dönemlerinden han, hamam, kervansaray ve özellikle köprüler Diyarbakır'ın turistik hazinelerindendir.
 
Anadolu’nun en eski camisi olan Ulu Cami ve Anadolu’nun ilk Üniversitesi olan Mesudiye Medresesi Diyarbakır'da yer alır.
Diyarbakır'ın en önemli kültürlerinden biri özgün el sanatlarıdır. Ayrıca mücevher işçiliği, ipek böcekçiliği ve bakırcılık Diyarbakır'da oldukça gelişmiştir. Tarımcılık, halıcılık, kilimcilik, heybe yapımı, peşkir dokumacılığı ve daha fazlası yerel sanat ve zanaat örneklerindendir.
 
Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali kent kültürüne dinamizm katar.
 
Diyarbakır'da birçok barajın varlığı kentte olta balıkçılığını ön plana çıkarmıştır. Deve Geçidi Barajı, Karakaya Barajı ve Kral Kızı Barajı balıkçılığa elverişli yerlerin başında gelir.
 
Kaplıcalarıyla ünlü Çermik ilçesinin doğusunda yer alan Çermik Termal Turizm Merkezi romatizma, eklem rahatsızlıkları ve dinlenmek için ideal bir yerdir.
 
Yabani hayat kentte oldukça yaygındır. Yabani domuzlar, kurtlar, çakallar, ayılar, sansarlar, tavşanlar, sincaplar yabani hayatın önemli üyeleri arasındadır.
Diyarbakır denilince akla ilk Diyarbakır Karpuzu gelir. Kentin meşhur karpuzu hem tadı hem de büyüklüğü ile diğerlerinden farklıdır. Ayrıca ciğer kebabı Diyarbakır’ın en ünlü yemeğidir. Diyarbakır mutfağının en önemli malzemesi et ile yapılan yemeklerdir. Süt, yumurta ve süt ürünleri (yoğurt, peynir) yüksek oranda tüketilir. Daha çok et tercih edilse de sebze yemekleri de mevcuttur.
 
Diyarbakır mutfağı oldukça zengindir. Başta patlıcan olmak üzere çeşitli sebzelerle yapılan Meftune kentin diğer bir ünlü yemeğidir. İçli köfte, çiğ köfte başlıca et yemekleridir. Burmalı kadayıf ve nuriye en yaygın tatlı çeşitleri olarak sayılabilir. Kazyağı, semizotu, yarpuz, kenger, kuşkonmaz, ebe gümeci, kabak, bamya ve fasulye kent mutfağının en önemli sebze yemekleri arasındadır.
 
Kente gelenlerin kentin çeşitli mekanlarında kaburga yemeği ve meyan kökü içmeyi ihmal etmemesi gerekir.

Mahalle pazarları Diyarbakır'ın en önemli alışveriş yerleridir. Buralarda kente özgü tüm eşyaları bulabilirsiniz. El sanatlarından örnekler, hediyelikler ve süs eşyaları için Kervansaray Oteli'nin yakınlarındaki alışveriş mekanları çok uygundur. Diyarbakır hasırı kentten bir hatıra olarak alınabilecek en güzel eşyalardandır.

Tarihi bu kadar derin ve zengin olan bir kentte görülmesi gereken yerler de sayılamayacak kadar çok haliyle… Kentin geçmişine tanıklık eden en önemli simge ise Diyarbakır Kalesi ve Surları… Bu topraklarda hüküm sürmüş onlarca uygarlığın mimari yansımalarını, üsluplarını yansıtan motifler ve kitabelerle her birinin dönemine dair önemli yazılı bir kaynak sunan kale ve surlar görülmesi gereken ilk adres. Asur Kalesi, Ulu Camii, Ziya Gökalp Müzesi, Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi, Sülüklü Han, Hevsel Bahçeleri ve Sipahiler Çarşısı da Diyarbakır gezinizin önemli durakları olacak.

Diyarbakır Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Diyarbakır uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Diyarbakır için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Diyarbakır seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Diyarbakır uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Diyarbakır uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Diyarbakır uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Diyarbakır uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Diyarbakır uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…