Dalaman

  • Para birimi: TL
  • Resmi dil: Türkçe
  • Telefon kodu: +90
  • İnternet alan adı: .tr
  • Saat farkı: 0
Çarşamba - 08:46

DalamanMuğla ili'nin 12 ilçesinden biri ve ilçenin yönetim merkezi olan Dalaman, Türkiye’nin ve dünyanın en verimli ovalarından biri olarak bilinir.

DalamanAntiphellos Antik Kenti
Kaş’ın içinde bulunan Antik kentin tiyatrosu denize cephesi olan tek Ege tiyatrosu. Ayrıca Uzunçarşı Caddesi üzerinde göreceğiniz kaya mezarları da kente farklı bir hava katar.
 
Patara Antik Kenti
Türkiye’nin en uzun kumsalı olma özelliğinin yanı sıra caretta caretta’lara ev sahipliği yapmasıyla da meşhurdur. Patara Antik kenti ise, bu doğal güzelliklerin ortasında apayrı bir havaya sahip. Kazılar halen sürmekte. Mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.
 
Xanthos Antik Kenti
M.Ö. 8 yüzyıla tarihlenen bu kent, Likya Birliği’nin başkentliğini yapmıştır. En heybetli kalıntıları British Museum’a kaçırılmış olsa da, zafer takı ve Artemis Tapınağı kalıntılarıyla dikkat çekiyor.
 
Letoon Antik Kenti 
Likyalıların ana tanrıçası, Apollon ve Artemis’in annesi Leto adına kurulmuş bu şehirde kazılar 60’lı yıllardan beri sürüyor. Bu tanrılar adına yapılmış üç adet tapınak çok önemli buluntular. Ayrıca bu kent Xanthos’la birlikte UNESCO Dünya Miras Listesi’nde.
 
Saklıkent
Yaklaşık 200 bin yıl önce gerçekleşen bir çökme sonucu oluşan bu kanyon harika bir doğa gezisi fırsatı. Özellikle yaz aylarında Akdeniz sıcağından kaçmak ve bu müthiş manzarayı izlemek size çok iyi gelecek.
 
Mavi Mağara
Kaş ve Kalkan arasında bulunan bu mağara hoş bir doğa oyunu sonucu, güneşin denizden yansıyarak mağaraya vurmasıyla oluşan mavi fosforlu bir renge sahip.
 
Güvercinli Deniz Mağarası
Tekne turları sırasında uğrayabileceğiniz bu mağara, yüzülerek girilen daracık girişinin ardında yüzlerce güvercin yuvası saklıyor.
 
İztuzu Plajı
Caretta caretta’ların yumurta bıraktıkları bu plaj gerçekten de muhteşem. Bir tarafta tatlı, bir tarafta tuzlu su bulunan bu kumsalda deniz keyfini sürerken saatler hakkında bilgi edinmelisiniz, çünkü kaplumbağaların yumurtlama dönemini bozmamak için plaj kullanım saatleri var.
 
Kaunos Antik Kenti
Dalyan’da bulunan bu kentin de efsanesi Leto’ya dayanıyor. Dalyan’dan deniz yoluyla gitmenizi öneriyoruz. Geniş bir alana yayılan Kaunos tipik bir liman kenti, ayrıca hamamdan tapınaklara şehrin birçok elemanı halen görülebiliyor.
 
Telmessos Kaya Mezarları
Fethiye’nin Antik şehri Telmessos’un en etkileyici öğeleri tipik bir Likya sanatı eseri kaya mezarları, ancak bunlar içinde bir tanesi Kral Amintas’ın mezarı gerçekten de kaya mezarlarının semboliğini en iyi şekilde temsil ediyor. Bir tapınak şeklinde düzenlenmiş mezar, süslemeleriyle de insanı etkiliyor.
 
Kayaköyü
Adı üstünde bu köy adeta kayaların içine kurulmuş. Kayalarla bütünleşmiş dokusu ve mübadele sonrasında boş kalmasıyla iyi korunmuş olması sonucu çok etkileyici bir yerleşim. Turizmle birlikte biraz canlanmaya başlayan bu köy, yakın tarihle ilgili soruları sormamız için de bir vesile.
 
Kelebekler Vadisi
Türkiye’nin kamp cenneti olan bu vadiye bir aşamadan sonra deniz yoluyla ulaşmak gerekiyor. Doğal sit alanı olarak korunan vadi içinde barındırdığı endemik türlerin çeşitliliği ve korunmuş doğal dokusuyla bir cennet köşesi. Mutlaka görün deriz.
 
Marmaris Kalesi
Günümüze yalnızca Osmanlı eserlerinin gelebildiği şehrin, yat limanı arkasındaki tepede bulunan kalesinin İyonlar döneminde bir temeli olduğu düşünülüyor. Ancak bugünkü kale Kanuni Sultan Süleyman dönemindendir. Muhteşem manzarası görülmeye değer.
 
Marmaris Koyları
Marmaris’ten düzenlenen günlük tekne turlarıyla ulaşabileceğiniz irili ufaklı koylarda bambaşka bir Marmaris keşfedebilirsiniz. Mavinin her tonunu göreceğiniz, turkuaz rengi bizzat deneyimleyeceğiniz koylarıyla Marmaris gerçek bir tatil cenneti.
 
Knidos Antik Kenti
Datça Yarımadası’nın en batı noktasında bulunan, Antik Çağ’da sanat ve mimarlık alanında çok önemli bir kent olan Knidos bulunuyor. Büyük Apollon tapınağı ve güzel mimarisiyle görülmesi gereken yerler arasında.
 
Eski Datça
Tarihi dokusu bozulmadan korunabilmiş, üstelik iyi restorasyonlarla da canlandırılmış, adeta örnek bir Ege kasabası. İçinizi huzurla dolduracak bu yerleşimin taş sokaklarında zevkle gezeceksiniz. Can Yücel’in mezarını ziyaret etmek isterseniz, o da şairin son yıllarını geçirdiği bu güzel kasabada.

Dalaman'da ağırlıklı olarak deniz ürünleri retoranları bulunmaktadır. Tercih edebileceğiniz çok sayıda deniz ürünü ile beraber gelen enfes mezelerden mutlaka tatmanızı öneririz. 

Çoğu Ege kasabasında olduğu gibi Kalkan, Kaş, Fethiye, Marmaris ve Datça’nın da merkezleri hediyelik eşya satan dükkânlarla dolu. Özellikle gümüş takılar çok çeşitli. Bunların dışında…
 
Kaş
El dokumalarının yanı sıra ahşap işçiliği de ünlü. Hediyeliklerinizi seçerken, ahşap ürünleri de düşünün. Renkli pazarını da gezebilirsiniz.
 
Marmaris Bedesten
Marmaris tarihi çarşısını hem gezmesi keyifli hem de aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Canlılığıyla sizi neşelendirmeye yeter. Üstelik havuz başında bir kahve molası da keyifli olacaktır.
 
Datça
Datça pazarını gezmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca bazı gümüş dükkânlarında gerçekten orijinal ürünler bulabilirsiniz, bu tarz ürünlerin biraz pahalı olduğunu belirtelim. Son olarak Datça’ya kadar gelmişken, buranın en ünlü ürünü olan bademin mutlaka tadına bakın ve hediyelik olarak düşünün, özellikle nurlu badem çok lezzetli.

Dalaman Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Dalaman uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Dalaman için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Dalaman seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Dalaman uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Dalaman uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Dalaman uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Dalaman uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Dalaman uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…