Cezayir

  • Para birimi: Cezayir Dinarı (DZD)
  • Resmi dil: Arapça, Fransızca, Berber
  • Telefon kodu: +213
  • İnternet alan adı: .dz
  • Vize Bilgisi: Vize Detayı
  • Saat farkı: -2
Cuma - 07:36

CezayirKuzey Afrika’nın Akdeniz kıyısında yer alan ülkenin kuzeydoğusunda Tunus, doğusunda Libya, güneydoğusunda Nijer, güneybatısında Moritanya ve Mali, batısında Fas ve Batı Sahra bulunuyor.

 

Cezayir kıyıları dağların yakınlığı nedeniyle doğal limanları barındırmamaktadır. Yine de halkın büyük bir bölümü kıyı bölgelerinde yaşıyor. Fas’tan başlayıp Tunus’a devam eden Atlas Dağları ülkeyi boydan boya kat eder. Ülkede çöl iklimi hâkim. Kış aylarında sıcaklık 8-15 derece arasında değişirken, yazın 28-30 ortalamaları görülür.

 

 

CezayirSahra Çölü’nün ortasında yer alan Timimoun kasabası ise çölün ortasında bir vaha olarak dikkatleri çekiyor. Burada tamamen ülkeye ait özgün kültür yapısı ve yerel halkın yaşamını keşfedebilirsiniz.

 

Kentin tarih merkezi ve kalbi, UNESCO tarafından da evrensel eser olarak sınıflandırılan Kasbah (Kazba) bölgesidir. Buranın kuruluşu Osmanlı dönemine dayanıyor. Halen restorasyonu devam eden Hasan Pasha (Dayı) Sarayı, 1940’larda büyük hasar görmüş. Kasbah’ta ayrıca bir zamanların görkemli camisi, Camii el-Kebir’den kalanları, 17. yüzyıla tarihlenen Camii el-Cedid’i (Yeni Cami), her iki cami arasındaki Kahveler Mahallesi’ni, Aziz Philip Katedrali’nden dönüştürülen yaklaşık 400 yıllık Ketchaoua Camii’ni de görebilirsiniz. 

 

Akdeniz Kıyısı boyunca uzanan plajları, çöl ve denizi bir arada sunan başkent Cezayir’de Fransız etkisi ile Berberi etkisinin karışımı sizi büyüleyecektir. Djemila ve Timgad’da bulunan müslümanlara ait kalıntılar ve Türk evleri de görülmeye değerdir.

İslamın, Cezayir kültüründe önemli bir yeri var. Cezayir anayasası tüm vatandaşlara din özgürlüğü tanıyor. Fakat özellikle 1990’larda yaşanan iç karışıklık nedeniyle gayri Müslim vatandaşların çoğu ülkeden ayrılmış. Ülkede tarihinin getirdiği Mısır, Türk, Arap, Roma etkileri günümüze kadar ulaşması, farklı pek çok kültürü bir arada görmenizi sağlıyor, özellikle Kazbah bölgesinde, Osmanlı döneminden camiler ve yapılar, Fransız döneminden kiliseler ve Fransız evleri görülmeye değer. 

 

Hamma mahallesinde, Doğa Müzesi ve bahçeleriyle kültürü ve doğayı içiçe yaşayabilirsiniz. Fransız etkisinin yoğunlukla hissedildiği Cezayir’de dolaşırken kendinizi herhangi bir Fransız şehrinde hissetmeniz mümkün.

 

Endülüs göçmenlerinin müzikleri sokaklarda sıkça duyuluyor. Devletin kendi inşa ettiği turistik kompleksler olan Zeralda ve Sidi Fredj bölgelerinde marinada ve kumsalda gezinti yapabilir, özgün yemekleri tadabilirsiniz. Başkentte yer alan Bardo müzesinde arkeolojik kalıntılar, Ulusal Modern Sanat müzesinde ise ülkenin yerel sanatçılarına ait eserler ise kültür ve sanat meraklılarını beklemektedir. 

Cezayir mutfağı özellikle Fransız mutfağından etkilenmiş ancak yerel tatların yer aldığı özgün yerlerde buluyor. Özellikle Sid Fredj yakınlarındaki Staouli semtinde çok sayıda farklı mutfaktan örnekler sergilenmekte.

 

Akdeniz kıyısında olması sebebiyle çok çeşitli deniz ürünleri bulunabilir. Ülkede baharatlı yemekler sıkça tüketiliyor, özellikle baharatlı et yemekleri ve yöresel ekmeklerle bbütünleşiyor. Arap ve Fransız mutfaklarının kombinasyonundan ortaya çıkan özgün tatlar mevcut. Ayrıca Cezayir’de dondurmanın çok özel bir yeri var, her bölgede kendine has değişik dondurma lezzetleri bulabilirsiniz.

Didane Mourad Caddesi, Khalidj Center, Bazard alışveriş yapılacak yerler olarak öneriliyor. Kentin lüks semtlerinden Hydra’da 24 saat açık olan Lunch ve McKiki özellikle gençlerin buluşma mekanları. Burada alışveriş olanakları oldukça fazla. Tıpkı Zeralda, Sidi Fredj ve Staouli bölgelerinde olduğu gibi.

Cezayir Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Cezayir uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Cezayir için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Cezayir seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Cezayir uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Cezayir uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Cezayir uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Cezayir uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Cezayir uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…