Çanakkale

  • Para birimi: TL
  • Resmi dil: Türkçe
  • Telefon kodu: +90
  • İnternet alan adı: .tr
  • Saat farkı: 0
Cuma - 08:57
ÇanakkaleÇanakkale, Türkiye'nin kuzeybatı yönüne düşen Balkan Yarımadası'nın Doğu Trakya topraklarına bir boğazla bağlanmış, Gelibolu Yarımadası ile Anadolu'nun uzantısı olan Biga Yarımadası üzerinde toprakları bulunan bir il. Kent doğu ve güneydoğu yönünde Balıkesir ili, batıda Ege denizi, kuzeyde Tekirdağ ve Marmara denizi tarafından çevrelenmiştir.
 
Kıyılarıyla iki kıtayı birleştiren, Marmara ve Ege denizlerini birbirini bağlayan, Çanakkale savaşlarının en kanlı muharebelerinin cereyan ettiği, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı gibi çok sayıda şehitlik, anıt ve mezarlıkların bulunduğu, Troya, Assos gibi eski uygarlık merkezlerinin beşiği olan Çanakkale, iç ve dış turizmde önemli bir yere sahip.
ÇanakkaleAynalı Çarşı: 1889 yılında 2. Abdülhamit'in padişahlığı sırasında inşa ettirildi. Doğrulanmayan bir iddiaya göre ise çok daha önceleri yapıldı ve Evliya Çelebi, seyahatnamesinde Çarşı'dan söz etti. 2. Abdülhamit döneminde ise çarşı onarıldı ve kullanıma açıldı. 
 
Assos (Behramkale): Ayvacık ilçesinde ye ralan Assos dört mevsim yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. İlçedeki Akropol denizden 238 m. yüksekliğindedir. Athena Tapınağı M.Ö. 6. yüzyılda burada aynı yerde yapılmıştır. Tapınağın kalıntılarına vuran ay ışığını izlemek ya da sabah erkenden kalkıp güneş yavaş yavaş yükselirken şehrin yukarısından Edremit Körfezi'ne bakmak bir rirüel halini almıştır. Behramkale'nin 25 km. batısında, Gülpınar köyünde M.Ö. 2. yüzyılda Apollon Smintheus Tapınağı'nın yapıldığı tarihi şehir Chryse yer alır.
 
Bozcaada: Çanakkale Boğazı'na 15 deniz mili uzaklıktaki Bozcaada, Ezine ilçesi Geyikli beldesi Yükyeri feribot iskelesine ise 3.4 deniz mili uzaklıkta. Adada Liman Koyu, Değirmenler Koyu, Poyraz Limanı, Çanak Limanı, Çapraz Limanı, Çanak Limanı, Kocatarla Limanı, Lagor Limanı, Ayana Limanı, Ayazma Koyu, Sulubahçe Koyu, Habbeli Koyu olmak üzere on iki adet cennet benzeri koy bulunuyor. Bu koylara Adadaki dalış merkezi tarafından koylarında dalış turları düzenlenmektedir. Kıyıdaki Venedik kalesi önemli bir tarihi eser. Dünya şarapçılığının da ilk merkezlerinden olan Bozcaada, yaz sonunda bağbozumu şenliklerine sahne olur.
 
Gökçeada: Türk denizlerindeki en büyük ada konumundaki Bozcaada’nın farklı tonlardaki çam ve zeytin ağaçları ile kaplı tepelerinde yer yer kutsal pınarlar ve manastırlar bulunmaktadır. Tatlı su kaynakları bakımından dünyanın en zengin adalarından biridir. Adanın koylarına dalış turları düzenlenmektedir.
 
Saros: İstanbul'a yakınlığı dolayısıyla dalış merkanlılarının gözdesi olan Saros Körfezi, birçok batık barındırmaktadır. Çanakkale Boğazı’nın çıkışındaki Kaptan Franko, Saros Körfezi’nde Kemikli’nin açığında 30 metrede yatan Lundy dalınabilecek batıklardandır. Boğazda 15 ile 30 metre derinliklerde yeni eski her türlü kalıntıyla karşılaşılabilir. Siyah mercan da dahil olmak üzere su altı faunası oldukça zengindir.
 
Dardanos: Çanakkale'ye 11 km. uzaklıkta Kalabaklı Çayı kıyısında, Maltepe'dedir. Bu mezar anıtı, bir koridor, ön oda ve ana mezar odasında oluşmaktadır. İçinde bir çok iskeletle, altın takılar, bronz ve pişmiş topraktan gereçler, kandiller, gözyaşı şişleri, müzik araçları bulunmuştur. Mezarda Arkaik İyonik ve Roma dönemlerinden yapılar vardı.
Gülpınar: Ayvacık çevresinde kalıntıları bulunan antik eserlerden İlyada Destanı'nın birinci bölümünün geçtiği Apollon Smintheus Tapınağı, Gülpınar'da bulunmaktadır. Tapınak kalıntıları ve tapınaktan çıkan eserler buradaki müzede sergilenmektedir. 
 
Zeus Altarı: Küçükkuyu beldesine bağlı Adatepe Köyünün üst tarafında bulunan,ön tarafı diklemesine uçurum olan mağara, Zeus'un mağarası olarak bilinmektedir.
 
Alexandreia: Dalyan Köyündedir. M.Ö 310'da “Sgia” adlı küçük bir köyün yerine kurulmuştur. Güçlü ve zengin bir ticaret merkezi olarak gelişen kent Romalılar döneminde de önemini korumuştur.
 
Neandria: Kayacı Köyü yakınında Çığrı Dağı'ndadır. Kenti çevreleyen surlar 3 metre kalınlıkta ve 3 bin 200 metre uzunluktadır.
 
Sestos: Eceabat'a 4 km. uzaklıkta,Yalova köyündedir. Akbaş Limanı'nın güneyinde kurulmuştur. Fatih Sultan Mehmet Kilitbahir Kalesi'ni yaptırırken, Sestos kalesinin taşları kullanılmıştır.
Dünyanın en zengin kültürlerine ev sahipliği yapmış olan Çanakkale; Truva, Assos, Dardanos gibi ören yerleri dışında, buralardan çıkan eserleri Çanakkale Müzesi’nde sunuyor. Müzenin farklı katlarında Troia eserleri, Yontma Taş Çağı baltaları, Beşige Tepe prehistorik buluntuları, Çan ve Yenice tümülüslerinde bulunan Hellenistik Dönem eserler, Dardanos tümülüsü, Assos (Behramkale) ve Gülpınar (Apollon Smintheion Kutsal Alanı) kazılarından gelen eserler gibi çok zengin bir içeriği görmek mümkün.      
 
Çanakkale Savaşı anısına 18 Mart’ta yapılan kutlamalar kentin kültür hayatında önemli yer tutar. Yine her yılın 25 Nisan’ında Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen binlerce kişi Anzak Günü kutlamaları yapar. Bunlar dışında, bölgede yaşayan ya da göç etmiş Rum aileler, Bozcaada ve Gökçeada’da yaz aylarında çeşitli kutlamalar düzenliyor. 
 
Her yıl ağustos ayında düzenlenen Uluslararası Troya Festivali 2008 yılında 45. yaşını kutladı. Festival sırasında çeşitli kültür sanat etkinlikleri sergileniyor.

Yöreye özgü yemekler arasında sütlü çorba ve yoğurt çorbası, kuru bamya, bakla keşkeği, tumbi, peynirli patlıcan, kaçamak, şelame geliyor. Her kenarından denize kıyısı olan Çanakkale ve ilçeleri tam bir deniz ürünleri cennetidir. Her mevsin taze balık ve deniz ürünleri bulmak mümkündür. Sardalye, çinekop, lüfer, palamut, kolyoz, barbunya, mercan, sarpa, kupa, uskumru, ve yılan balığının ızgarası çok lezzetli olur. Torik veya iri palamut balığından lakerda yapılır. Özellikle deniz kıyısı ilçeler ve adalarda turp otu salatası benzer çok çeşitli salatalar ve otlarla hazırlanmış mezeler tadılmalıdır. Erik macunu ve ahlat suyu benzeri kompostolar içilir. Gökçeada ve Bozcaada’nın şarapları çok meşhurdur.

Son yıllarda Çanakkale’de toprak işçiliği; vazo, saksı, kavanoz, testi, küllük, fincan, tuzluk vb. yapımıyla sürmektedir. Bunlar, hediyelik eşya olarak pazarlanıyor. Ezine, Bayramiç ve Ayvacık köylerinde yörükler arasında halı dokumacılığı yaygındır. Genellikle hazırlanan ürünler seccade büyüklüğünde ve desenlidir. Yine Ezine’nin peyniri çok ünlüdür. Bayramiç ve Biga köylerinde yünden giysilik aba, çamaşırlık pamuklu Eceabat köylerinde yerli pamuktan makrome ve şalvar dokunur. Yörede, çare, çorap, kese işçiliği de yaygındır. Bozcaada ve Gökçeada şarap ve üzümleri de her yerde bulunabilir.

Çanakkale Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Çanakkale uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Çanakkale için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Çanakkale seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Çanakkale uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Çanakkale uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Çanakkale uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Çanakkale uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Çanakkale uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…