Bükreş

 • Para birimi: Rumen Leyi (RON)
 • Resmi dil: Rumence
 • Telefon kodu: +40
 • İnternet alan adı: .ro
 • Vize Bilgisi: Vize Detayı
 • Saat farkı: 0
Çarşamba - 08:51

Bükreş

Romanya, Avrupa Kıtası'nın güneyinde yer alan bir Avrupa ülkesidir. Ülkenin Karadeniz'e uzun bir kıyısı vardır. Bükreş, Romanya'nın başkenti ve aynı zamanda en kalabalık kentidir. Ülkenin güneyinde bulunan Bükreş, Dambovita Nehri'nin üzerinde yükselir.

 

Romanya'nın sanayi ve ticari merkezi konumunda olan başkent, Avrupa Birliği'nin altıncı büyük kentidir. Kent, son yıllarda kültürel ve ekonomik bir atılım gerçekleştirmiştir. Ülkenin en gelişmiş ve en fazla sanayileşmiş kenti olan ve ülke nüfusunun %9'unu barındıran Bükreş, Romanya'nın Gayri Safi Milli Hasılası'nın %21'ini ve sanayi üretiminin dörtte birini gerçekleştirmektedir.

Bükreş
 
Bükreş, Avrupa'nın en gözde şehirlerinden biridir. Orta çağa ait, neoklasik ve özgün tarihi yapıları, komünist dönemden kalma eserleri ve çağdaş binaları barındıran mimarisi, modern park ve bahçeleri, kilise ve heykelleri, müzeleri, anıtları ve muhteşem ulaşım ağıyla tarih kokan bir kenttir.
 
Orijinal adı House of People (Casa Poporului-İnsanların Evi) olan Palatul Parlamentului (Parlamento Sarayı), komünist dönemden kalma bir saraydır. Eski Komünist Parti Lideri Nicolae Ceausescu tarafından inşa edilen bu yapı Pentagon'dan sonra dünyanın ikinci en büyük idari binasıdır. Bina 350.000 m2'lik bir alan üzerinde yükselir. 
 
Piata Revolutiei (Devrim Meydanı), komünist lider Ceausescu'nun ölümünü ve komünizmin 1989'da yıkılışını temsil eden bir yerdir. Meydanda bulunan beyaz balkon, komünist liderin iktidarının sona ermesine ve ölümüne tanıklık etmiştir. Nicolae Ceausescu, bu balkonda konuştuktan sonra eşiyle bir helikoptere binip kaçmaya çalışmış ancak yakalanıp öldürülmüştür. O günlerde Merkezi Komite binası olan bu yer şu anda Romanya Senatosu'na ev sahipliği yapmaktadır.
 
Catedrala Patriarhala (Patrik Katedrali), 17. yüzyıldan kalma Rumen Ortodoks Kilisesi'nin genel merkezidir. Bükreş'in koruyucu azizi, kilisenin sol köşesinde gömülüdür.
 
Unification (Birleşme) Bulvarı (daha önceki adıyla Sosyalist Zafer Bulvarı) üzerinde yükselen Centrul Civic (Civic Merkezi), çağdaş binalardan meydana gelen bir komplekstir. Bütün bu yapılar eski dönemdeki kamu binalarının modernleştirilmesiyle meydana gelmiştir.
Çok sayıda kulüp, bar, kafe ve restoranın yer aldığı Historic Center (Tarihi Merkez), kentin güzel yeridir. Kentteki en eski kilise olan Biserica Curtea Veche, Historic Center yakınlarında bulunur.
 
Kentte bulunan Muzeul Taranului Roman (Romanian Peasant Museum), Muzeul Satului (Village Museum), Muzeul National de Arta (National Art Museum) ve Zambaccian Müzesi kentin ve Romanya'nın zengin kültürünü yansıtan müzelerin başında gelir.
Bükreş
Ortaçağı ve komünizmi yaşamış, modern ve çağdaş bir kent olan Bükreş, oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Bu durum özellikle sahne sanatlarında kendini gösterir. Sahne sanatları (opera, bale, senfonik müzik, tiyatro), görsel sanatlar (çok sayıda sanat galerisi) ve eğlence türleri (gazinolar, sinemalar, sirkler, festival ve etkinlikler, canlı müzik), kent kültürünün çok yönlülüğünü oluşturur. Son yirmi yıl içerisinde, Bükreş kültürü özellikle müzik ve tiyatroda büyük bir modernleşme süreci yaşamıştır. 
 
Teatrul National (Ulusal Tiyatro), Teatrul Evreiesc de Stat (Ulusal Yahudi Tiyatrosu), Constantin Tanase Revue Tiyatrosu ve I.L. Caragiale Ulusal Tiyatrosu kentin başlıca sahne sanatları merkezlerindendir. 
 
1888'de açılmış olan Romanian Athenaeum (Ateneul Roman), kent merkezinde yer alan bir konser salonudur. Bu muhteşem bina, Rumen George Enescu Philharmonic Orkestrası'na ev sahipliği yapar. Ayrıca, Ulusal Radyo Orkestrası ve Ulusal Odalar Orkestrası (National Chamber Orchestra), kentteki senfonik müziğin temsilcileridir.
 
1960 yılında kurulan Bükreş Globus Sirki ( Circul Globus Bucuresti), gösterişli ve eğlenceli preformanslarla her defasında 3500 izleyiciye hizmet verir.
 
George Enescu Klasik Müzik Festivali (Eylül), Uluslararası Cazz Festivali (Ekim), Uluslararası Müzik Festivali “Jeunesse Musicales” (Mayıs), Batı Hediyeleri Ulusal Sanat ve Zanaat Fuarı (Easter Gifts National Arts and Crafts Fair, Nisan), kentte düzenlenen en önemli kültürel organizasyonlardandır.
 
Kentin eğlence yaşamı merkezileşmemiştir. Eğlence mekanları kentin her tarafına dağılmıştır. Sayısız kulüp, bar ve disko çok çeşitli canlı müzik ve dans alternatifi sunar. Ulusal Tiyatro'nun yanı başında yer alan Laptaria Enache kentin en popüler müzik kulüplerindendir.
Et, balık, sebzeler, süt ürünleri, yumurta ve meyve, kent mutfağının en önemli malzemeleridir. Kentte uluslararası mutfaklardan ve Rumen mutfağından sınırsız lezzetler sunan, her kategoriden restoran bulmak mümkündür. Dans eşliğinde yemek yemek kent yaşamının vazgeçilmez bir parçası olduğu için, restoranların çoğunda dans pistine rastlarsınız. Zahana, Mustarli, Fish and Game, Brasseri (yiyecek ve içecek satan yerler) ve kafe bar restoranlar, ülkeye özgü tarzda mekanlardır. Kent şarabı oldukça ünlüdür. Uluslararası birçok yarışmada ödül almış bu şarap, tüm dünyaya satılmaktadır.
 
Kentte kahve mekanları oldukça popülerdir. Türk kahvesinin yeri ayrıdır. Ayrıca, neskafe, esspresso, cafea cu lapte (sütlü kahve) ve marghiloman (Rumen kahvesi) kentteki diğer popülar kahve çeşitleridir.
Kentte her bütçeye uygun çok sayıda alışveriş merkezi, sanat galerisi, kitapçılar, özel dükkanlar, uluslararası zincirler ve butikler bulunur. Antikalar, çömlekler, seramikler, kristal ve cam bardaklar, kentin başlıca el sanatları ve hediyelik eşyalarıdır. 
 
Ünlü uluslararası markalara ait zincir mağazalar Calea Victoriei ve Bulevardul Magheru'da ve Piata Unirii yakınlarında toplanmıştır.
 
Bucuresti Alışveriş Merkezi, Plaza Romania Alışveriş Merkezi, Unirea Merkezi ve Mario Plaza kentin başlıca alışveriş merkezlerindendir. 
 
Her türlü meyve (kente özgü meyveler de dahil), sebze ve bitkisel ürünün satıldığı çok sayıda kent pazarı mevcuttur. Str. Piata Amzei'de yer alan Piata Obor, bu günlük marketlerdendir. 
 
Çömlekçilik ve antika gibi otantik eşyalar kentin en önemli sanat ve zanaat ürünlerindendir. Calea Victoriei ve Historical Center (Tarihi Merkez) yakınlarında bulunan sanat galerilerinden kente özgü antikalar bulabilirsiniz.
 • Yemyeşil, büyük parklarla ve birbirinden etkileyici tarihi binalarla dolu, yaşayan bir şehir Bükreş…
 •  
 • Burayı ziyaret etmek için iklim koşullarının en ideal olduğu zamanlar mayıs, haziran, eylül ve ekim ayları. Bükreş’i keşfe çıkacaksanız;
 •  
 • Keşfetmeye tarihi şehir merkezi Lipscani bölgesinden başlayın. Eski Bükreş’in bu mahallesi kültür ve sanat aktivitelerinin de merkezi konumunda.
 •  
 • Neolitik dönemlerden 1920’lere kadar Romanya tarihine ait eserlerin sergilendiği Ulusal Tarih Müzesi’ni ve eski Kraliyet Sarayı’nda yer alan Ulusal Sanat Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin.
 •  
 • Pentagon’dan sonra dünyanın en geniş ikinci binası olan Parlamento Sarayı’nda Rumen el işçiliği ve geleneksel sanatlarının en güzel örneklerini görmeye hazır olun.
 •  
 • Bükreş’in önemli doğal güzelliklerinden Herastrau Gölü kıyısında biraz vakit geçirin.
 •  
 • Alışveriş yapabileceğiniz en büyük cadde Calea Victorie’de dolaşın. Antikalara meraklıysanız Strada Mihai Bravu Bit Pazarı da sizin için iyi bir adres. 

Bükreş Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Bükreş uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Bükreş için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Bükreş seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Bükreş uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Bükreş uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Bükreş uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Bükreş uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Bükreş uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…