Bişkek

  • Para birimi: Kırgızistan Somu
  • Resmi dil: Kırgız Türkçesi - Rusça
  • Telefon kodu: +996
  • İnternet alan adı: .kg
  • Saat farkı: 3
Çarşamba - 11:49

BişkekBişkek Kırgızistan’ın hem başkenti hem de en büyük şehridir. Ayrıca Chuy bölgesiyle direkt bir bağlantısı olmamasına karşın bu bölgenin yönetimi de Bişkek’tedir. Kent, Sovyetler Birliği döneminde, Bolşevik askeri önderlerinden Mikhail Frunze anısına Frunze adıyla anılıyordu. Bişkek, geniş yolların, mermer devlet yapılarının, Sovyetler tasarımı apartman bloklarının bulunduğu bir kent. Adeta bir satranç tahtası biçiminde tasarlanmış olup, sokakların çoğunun iki yanında ağaçları sulama amaçlı dar arklar bulunur. Bu yolla sulanan ağaçlar, yazları sıcakta gölgelik görevi gördükleri gibi, kenti de güzelleştirirler.

BişkekChui Vadisi’ndeki yeni şehirlerden olan Bişkek’in tarih açısından çok önemli bir geçmişi bulunmuyor. Fakat Issyk Kul’a ve güneydeki diğer bölgeleri kapsayan dağ yolculukları için Bişkek son derece uygun. 
 
Şehrin ana meydanı Ala-Too sıkça politik gösterilere ve festivallere ev sahipliğini yapıyor. Meydan ile Meclis binası arasıda Ulusal Müze bulunuyor. Binanın kuzey tarafındaki büyük Lenin heykeli Sovyet yönetimi sırasında binanın güneydeydi. İlk iki katta Kırgız tarihini, en üst katta ise Sovyet döneminden bu yana değiştirilmemiş olan gelişmelere ışık tutan materyaller sergileniyor. 
 
Meydanda ayrıca Devlet Tarih Müzesi de yer alıyor. Eğlence parkı Panfilova, Meclis binası ve White House (Başkanlık Konutu) arasında bulunuyor. Ana devlet binası olan White House, yedi katlı mermerlerle kaplı gösterişli bir binadır. Yakınlarındaki parkta Ivan Panfilov heykeli var. 
 
Bişkek Tren İstasyonu 1946 yılında Alman savaş mahkûmları tarafından inşa edildi ve o günden bu yana hiçbir yenilik yapılmadan ayakta kaldı. Tarihi dokusu etkileyici. İstasyonun hemen karşısında bulunan Erkindik Bulvarı’ndaki Mikhail Frunze’ın atlı heykeli de görmeye değer.
Nüfusu da gençlerden oluşan Bişkek, genç turistler tarafından gece hayatı renkli bulunan bir şehir. Hem Rus hem de Orta Asya yaşamı Bişkek’te alabildiğine kaynaşıyor. 
 
Kırgız kültürünü gözlemlemek isteyenler ise Devlet Uygulamalı Sanatlar Müzesi’ni ziyaret edebilir. Burada Kırgız el işi sanatı örnekleri sergileniyor.
Tipik bir Kırgız yemeği menüsünde ekmek, pilav ve patates başköşededir. Yemeklerde genellikle koyun ya da sığır eti kullanılır. “Shashlyk”, salamurada bırakılmış ve kızartılmış koyun ya da sığır etinden yapılır. Bu yemek özellikle Sovyet zamanlarında oldukça popülerdi. Yine geleneksel yiyeceklerden “samsi” de bayağı seviliyor. Fırınlanmış yufka ile birlikte sığır ya da piliç eti ile kızarmış soğanın bulunduğu samsi özellikle öğle yemeklerinin vazgeçilmezi. 
 
Bişkek’de restoranların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bu mekânlarda Amerikan hamburgerinin yerel uyarlaması “gamburger” de oldukça ilgi görüyor. Dilimlenmiş döner eti ise yeşil salata, salatalık, maydanoz ve ketçapla birlikte yuvarlak ekmekler arasında servis ediliyor.

Şehir merkezinin batısında bulunan The Osh Bazaar kentin en canlı çarşısı olma özelliğine sahip. Burası yüzlerce farklı ürünü bulabileceğiniz bir yiyecek pazarıdır. Eğer hatıra ya da hediyelik eşya arıyorsanız en güzel tercih Kırgızistan’ a özgü keçeden yapılmış şapkalardan olmalı.  Bir de geleneksel desenlerin bulunduğu, pek de ucuz sayılmayan Kırgız halılarını da görmelisiniz.

Hem Rus hem Orta Asya yaşamının iç içe olduğu Bişkek, aynı zamanda hızla yenilenen canlı ve genç bir başkent… Kırgız kültürünü yakından görmek ve Bişkek’i keşfetmek istiyorsanız; 
 
·         Şehrin festivallere, törenlere ev sahipliği yapan ana meydanı Ala-Too’ya gidin ve Kırgızların efsanevi kahramanı Manas’ın heykelini mutlaka görün. 
·         Meydanda bulunan Ulusal Tarih Müzesi ve Kırgız Milli Resim Müzesi’ni ziyaret edin. 
·         Adeta saray gibi görünen Bilimler Akademisi binasını ve hiç kuşkusuz Bişkek’in en görkemli binalarından biri olan Kırgız Devlet Filarmonisi binasını gezin. 
·         Erkindik yani “özgürlük” parkından başlayarak şehrin geniş yeşillik alanlarını dolaşın. 
 
Sovetskaya, Gorki, Panfilov, Çuy ve İbraimov caddeleri Bişkek’in en popüler alanları. Eğer yerel renk ve dokuların peşinde koşuyorsanız, Oş, Orto Say ve Dordoy halk pazarlarının yerini başka hiçbir şeyin tutamayacağını size söylemeliyiz. Dordoy tekstil pazarı, iğneden ipliğe kadar her şeyi bulabileceğiniz çok büyük bir alan. Şehir merkezinin batısında bulunan ve öncelikli olarak yiyecek satan Oş Pazarı ise şehrin en canlı alanı. Kendiniz için yerel bir hatıra veya sevdikleriniz için hediyelik eşyalar arıyorsanız Kırgızistan’a özgü keçeden yapılma şapkalar iyi bir seçenek olabilir. Geleneksel desenleriyle Kırgız halıları da kesinlikle görülmeye değer.

Bişkek Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Bişkek uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Bişkek için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Bişkek seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Bişkek uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Bişkek uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Bişkek uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Bişkek uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Bişkek uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…