Bingöl

  • Para birimi: TL
  • Resmi dil: Türkçe
  • Telefon kodu: +90
  • İnternet alan adı: .tr
  • Saat farkı: 0
Cuma - 10:17

BingölBingöl, Doğu Anadolu Bölgesi'nin yukarı Fırat bölümünde yer alıyor. Coğrafyasının en belirgin özelliği ise yüksek platolar ve batıdaki engebeli alan arasında bulunan bir geçiş bölgesi olması. Kentin güneyinde, doğu-batı doğrultusunda uzanan Murat Irmağı vadisi ve vadi boyunca uzanan küçük düzlükler dışında, Bingöl neredeyse tümüyle dağlık bir görüntü çiziyor. 

BingölBingöl’ün tarihsel kent merkezi, şehir ile aynı adı taşıyan ve kuzeyden geçen akarsuyun güneyinde bulunuyor. Bingöl çayının kuzeyinden Çevrimpınar Çayı’na kadar olan kesim görece daha yeni yerleşimlerin olduğu bir bölge. Bingöl-Elazığ ya da diğer yöndeki adı ile Bingöl-Muş karayolu, işte bu kuzey bölümün ortasından geçiyor. Yine Elazığ’dan gelip Diyarbakır’a yönelen yol ise güney kesimde bulunuyor.
 
Ata park, oldukça güzel bir doğa parçası. Mesire yeri olarak da kullanılan bu doğa alanı kent merkezinden yaklaşık 10 km uzaklıkta, Bingöl-Elazığ Karayolu üzerinde bulunuyor. Oldukça gür meşe ağaçları ile çevrelenmiş alanda manzarayı, 500 metre kadar aşağıda, dar bir boğazdan akan Gayt Çayı ve çayın hemen karşısında bulunan dağlar tamamlıyor. Şehir merkezine yakın sayılabilecek Ata parkı gezilecek yerler arasına alabilirsiniz.
 
Bir Günde Bingöl
Bingöl’e sadece bir gün ayırdınız ise, bölge doğasının zenginliğini görmeye özellikle zaman ayırmalısınız. Yaylalara, göllere, ormanlara, mesire yerlerine, soğuk ya da termal su kaynaklarına ve elbette Yüzen Ada’ya yapacağınız geziler, ayırdığınız bu bir günde mutlaka yer almalı. Doğru zamanda gelmişseniz kış sporları için Yolçatı Kayak Merkezine yönelmelisiniz. Bütün bunlardan sonra, kültürel anlamda keşfedebilecekleriniz ikinci sırayı alabilir. 
 
Şehir Turları ve Ulaşım
Bingöl kent merkezinde mahalleleri yürüyerek dolaşabilirsiniz. Dolaylarındaki yerlere ulaşmak için ilçe ve köy minibüslerini kullanabilirsiniz. İklim koşullarının oldukça sert geçmesi ulaşımı olumsuz etkileyebildiğini anımsatalım. 
 
Yakın Yerler
Bingöl dolaylarında görmeniz ve keşfetmeniz gereken ilk şey, bu coğrafyanın eşsiz doğası. Kentten 20 km kadar uzakta bulunan Sentarius Kalesi’ne yapacağınız bir yolculuk bu açıdan iyi bir fırsat olabilir. Yolculuk boyu size vadiler, dağlar ovalar ve akarsular eşlik ediyor. Murat Irmağı Vadisi’ndeki kalenin tarihi, Urartulara kadar uzanıyor.
Müzeler, Meydanlar, Tarihi Mekânlar, Anıtsal Yapılar
Kentin tam merkezi İnönü Mahallesi adı ile anılıyor. Bingöl Ulu Camii, Hacılar Camii ve Hükümet Konağı yine bu dolaylarda görülebilir. Biraz ileride bulunan Kültür park kent merkezindeki en geniş yeşil alan olma özelliğini taşıyor.
 
Bingöl ve çevresi Urartu, Asur, Pers, Roma, Arap, Selçuklu, Saltuk, Akkoyunlu, Safevi ve Osmanlı uygarlıklarını görmüş. 1936 yılında "Çapakçur" adı ile il olmuş. Daha sonra adı "Bingöl" olarak değiştirilmiş.
 
Kiği Camii, aynı adı taşıyan ilçe de görülebilir. Akkoyunlular zamanında hicri 700 yılında, Bayındırlı Pir Ali bey bin ibrahim bey tarafından yaptırılmıştır, bir ara minaresi yıkılmışsa da hacı hasan tarafından tamir ettirilmiş. Caminin bir diğer özellği ise tek şerefeli ve tek minareli olması. Minare üzerinde arapça harflerle yapı-tamir ve onarım kitabeleri bulunuyor. Cami avlusunda zermek şehzadelerinden Hacı Mehmet Efendi’nin kabri bulunuyor.
 
Kiğı Kalesi ilçe merkezinin kuzeydoğusunda görülebilir. Bizans döneminden kalan bu kale, asırlar boyu ayakta kalmayı başarmış.
 
Kral Kızı Kalesi, Genç ilçesinde bulunuyor. Diyarbakır ve Konsper akarsularının kesiştiği yerde bulunan kaleyi, Pers Kralı Darius’un kızı için yaptırdığı söyleniyor.
Kalenin bulunduğu tepeye Keynekler deniyor.
 
Parklar, Oyun, Etkinlik ve Doğa Alanları
Yüzen Ada, Solhan ilçesindeki köylerden Hazarşah Köyü dolaylarında bulunuyor. Aksakal Göl denen yerde su üzerinde yüzen adalar, yalnız göl üzerinde yer değiştirdiği için değil, aynı zamanda güzel bir mesire yeri olarak da oldukça ilgi çekiyor. Krater gölünün 3 yanı dağlar ve tepelerle çevrili. Yüzen Adaya ulaşmak için Bingöl-Solhan karayolundan sonra 4,5 km kadar daha gitmelisiniz. 
 
 
Bu bölge dışında, Yolçatı ve Kığı kayak evleri, kamp ve karavan turizmine uygun olanaklar sunuyor. 
 
Tıpkı Doğu Anadolu’nun diğer yerleri gibi Bingöl de, kış aylarında yoğun kar yağışı altında kalıyor. Dağlık bölge kayak sporu için büyük bir potansiyel taşıyor. Bingöl bu açıdan önemli yerlerden biri. Yolçatı Kayak Merkezi, 2008 yılında hizmete girmiş. Kayak sezonu burada oldukça uzun sürüyor. Tesislerin kent merkezine uzaklığı ise yaklaşık 22 kilometre kadar. Tesislerde konaklama ve yeme-içme olanaklarından yararlanabileceğinizi belirtelim. Yolçatı Kayak Merkezi, 44 kişi kapasiteli bir teleskiye ve yaklaşık 1000 metre uzunluğunda piste sahip. Farklı zorluk derecelerinde ayrı parkurlar bulunuyor. Kayak merkezinin alt istasyonu 1650 metre, üst istasyonu ise 1890 metrede bulunuyor. Yörenin el değmemiş doğası, ayrıca görülmeye değer. 
 
Kös Kaplıcaları, Bingöl – Karlıova karayolunun 20. km’sinde yer alıyor. Kaplıca suyunun ayrıca içildiğinde, mide rahatsızlıklarına iyileştirdiği, romatizma ve kadın hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Kaplıcalara ulaşım yaz ve kış aylarında rahatlıkla sağlanabiliyor. 

Bingöl şehrinde, en güzel yemek yenen yerlerin başında kesinlikle Ata Park geliyor. Soğuk Çeşmede diğer bir alternatif olabilir. Yöresel yemekler listesinin başında ise Tutmaç denen, yoğurtlu ve etli un çorbası geliyor. Sarımsak ile ayrı bir lezzet kazanan bu çorbayı denemelisiniz.

Bingöl Balı, Cevizi ve Dut Pekmezi satın alabilecekleriniz arasında ilk sırada yer alıyor. Ayrıca ilkel yöntemlerle, tezgahlarda el emeği ile dokunmuş eski Bingöl halı ve kilimleri, görülmeye değer. Keçi kılından elde edilen bir iple dokunan Palaslar. Bingöl’deki diğer bir el sanatı örneği. Tezgahı kilim tezgahına benzeyen palaslarda, daha çok simetrik ve geometrik desenler kullanılıyor. Heybe, çoban giysisi keçe, örme çorap ve eldivenler ilginizi çekebilecek diğer Bingöl işleri arasında sayılabilir.

Bingöl Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Bingöl uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Bingöl için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Bingöl seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Bingöl uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Bingöl uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Bingöl uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Bingöl uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Bingöl uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…