Beyrut

  • Para birimi: Lübnan Lirası (LBL)
  • Resmi dil: Arapça
  • Telefon kodu: +961
  • İnternet alan adı: .lb
  • Saat farkı: 0
Perşembe - 11:28

BeyrutLübnan'ın başlıca deniz limanı olan Beyrut, kayalıklardan ve güneşli plajlardan oluşan uzun bir sahile sahiptir. Önceleri Orta Doğu'nun Paris'i olarak nitelendirilen kent, 1975 ile 1990 yılları arasında yaşanan Lübnan İç Savaşı'ndan sonra yeniden inşa edilmiştir. Beyrut'ta çok sayıda uluslararası organizasyon bulunur. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (UNESCO) ve Uluslararası İşçi Organizasyonu (ILO), Orta Doğu ofisleri bu kenttedir. Birleşmiş Milletler Batı Asya Ulusal Ekonomi ve Sosyal Komisyonu (ESCWA)'nün genel merkezi Beyrut'tadır.

BeyrutLübnan'ın kültür ve eğlence başkenti Beyrut, tarihi kalıntılar, Roma, Bizans, Memlük ve Osmanlı dönemlerine ait yapılarla doludur. 
 
Kentin batı sınırında Akdeniz sahili boyunca yer alan Raouché semti, kentin en popüler ve en cazip yerleşim alanlarındandır. Buradaki sahil açıklarında yer alan Pigeon (Güvercin) Kayaları, bu yerleşim alanının en ünlü parçasıdır. Yine burada bulunan Corniche gezinti yeri, denizden ve doğudaki dağlardan mükemmel manzaralar sunar. 
 
Solidere, Beyrut'un merkezi semtidir. Kentin bu bölümü bulundurduğu eserlerle beraber yeniden yapılandırılmıştır. Bu yerleşim alanında tarihi kilise ve camiler, Roma döneminden kalıntılar, Ulusal Parlamento Binası, Osmanlı Saat Kulesi, Büyük Serail (Grand Serail) ve daha birçok eser bulunmaktadır. 1853 yılında inşa edilen Büyük Serail, Osmanlı ordusu için kışla olarak yapılmıştır. Fransız manda yönetimi döneminde bu yapı, Fransız yönetim binası olarak kullanılmıştır. Şu anda devlet sarayı olarak kullanılmaktadır. 
 
Kentte çok sayıda tarihi dini yapı bulunur. Al Omari Camii, Saint George Yunan Ortodoks Katedrali, Saint George Maronite Katedrali, St. Elias Yunan Ortodoks Katedrali, Emir Assaf Camii, Al Saray Camii, Ain El Mreisseh Camii ve Al Majedieh Camii, kentin önemli dini yapılarındandır.
 
Beyrut'ta birkaç önemli müze bulunur. Beyrut Amerika Üniversitesi Müzesi, kentteki iki arkeoloji müzesinden biridir. Bu müze aynı zamanda Orta Doğu'nun en eski müzelerindendir. Taş Devri'nden İslam dönemine kadar çok geniş bir yelpazede zengin bir koleksiyona ev sahipliği yapar. Bu müze Arap sikkeleri, çanak çömlek çalışmaları, Lübnan ve Doğu eserleri, kilden tabletler üzerine yazılar ve daha birçok özel koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Ulusal Beyrut Müzesi ve Sursock 
Müzesi, kentin diğer önemli müzelerindendir.
BeyrutBeyrut'ta çok sayıda tiyatro bulunur. Clemenceau'da yer alan Al Madina Tiyatrosu 1994 yılında kurulmuştur. Çok kültürlü bir repertuvara sahiptir. Al Madina; Irak müziği, Suriye'ye özgü sahneler, moda şovları, Lübnan dansları, Fransız üretimler ve benzeri oyunlara sahne olur. Beyrut Tiyatrosu ve Monnot Tiyatrosu, başkentin önemli tiyatrolarındandır. 
 
Espace D, Beyrut'un en önemli kültür merkezlerindendir. Bu merkez, çağdaş ve modern Lübnan sanatlarına ev sahipliği yapar. Espace D çok sayıda serginin yanı sıra konser, film ve kültürel etkinliğe şahitlik eder. Beyrut Amerikan Üniversitesi, Fransız Kültür Merkezi, Lübnan Ulusal Müzik Konservatuvarı ve Pierre Aboukhater Oditoryumu, farklı kültürlerden performansların ve yıl boyunca düzenli olarak verilen konserlerin sahnelendiği kültürel mekânlardır. 
 
Kent merkezinde yer alan Beyrut Uluslararası Sergi ve Eğlence Merkezi, kentin farklı etkinliklere ev sahipliği yapan en önemli kültür kompleksidir. Yıl boyunca, çok sayıda sergi, konser ve konferansa kapılarını açar. 
 
Al Bustan Festivali (Şubat-Mart), Uluslararası Byblos Festivali (Haziran-Temmuz) ve Beyrut Uluslararası Film Festivali, kentte düzenlenen popüler etkinliklerdendir.
Beyrut, ulusal ve uluslararası lezzetlerin sunulduğu restoranlarla doludur. Yemek yemeyi seven biri kesinlikle Beyrut'un sınırsız alternatifler sunan mutfağından memnun kalacaktır. Mezeler ve tatlılar, kent mutfağında özel bir yere sahiptir. Ara, Lübnan'nın ulusal içeceğidir. Bu içecek anasonla tatlandırılmış bir içkidir. Ayrıca, Lübnan'ın meşhur şarabını da unutmamalıyız. 
 
Achrafiye, kentin Lübnan mutfağından lezzetler sunan en iyi ve en popüler bölümlerindendir. 
 
Gemmayzeh, dünya mutfağından lezzetler tadacağınız dinamik mekânlarla dolu bir yerdir. 
Place de L'Etoile caddeleri, yerel mutfağın meze ve tatlılarından tadabileceğiniz en iyi yerler arasındadır.
 
Lübnan Mutfağı;
 
Mezeler: Lebneh (sarımsaklı yoğurt), hummus, tabbouleh (buğday salatası), üzüm yaprağı dolması ve fatayer (et ve ıspanak börekleri).
 
Tatlılar: Baklava, maamoul.

Beyrut, alışveriş severler için Orta Doğu'nun en önemli duraklarındandır. Kentte çok sayıda elbise ve mobilya tasarımcıları yer almaktadır. En son moda aksesuar ve teçhizatlar yaygın olarak bulunur. 

Verdun'da moda alışveriş merkezleri yer almaktadır. Solidere, tasarım butikleriyle ön plana çıkar. Rue Hamra, Beyrut alışveriş dünyasının en önemli yerlerindendir.

Kent pazarları oldukça popülerdir. Souk el Tayeb, organik bir pazardır. Pazar (Sunday) Çarşısı, süs eşyaları, mücevherler ve antikaların satıldığı bir pazardır.

Bir zamanlar Orta Doğu’nun Paris’i olarak anılan Beyrut, geçirdiği zorlu savaş dönemlerine rağmen hızla kendini yenileyen bir şehir. Hem Arap hem de Avrupa kültürünü yakından gözlemleyebileceğiniz Beyrut’ta gezilecek yerler için önerilerimize kulak verin:
 
·         Güvercin kayalıklarında oturup gün batımını izlemeden Beyrut’un havasını tam olarak içinize çektiğinizi söyleyemezsiniz. Bir kafede kahvenizi yudumlarken dalgaları, Akdeniz manzarasını ve gelip geçen insanları izleyin. 
·         Beyrut Ulusal Müzesi’nde bu toprakların tarih öncesi dönemine ait eserlerini görebileceğiniz gibi, iç savaş zamanlarına ait oldukça ilginç belgeler de karşınıza çıkacak. 
·         20. yüzyılın Fransız etkilerini izleyebileceğiniz Place de l'Etoile hemen şehir merkezinde yer alıyor. Beyrut’un farklı bir yüzünü görmek isterseniz kaçırmayın.
 
 
Beyrut'ta Gece Hayatı
Beyrut’un oldukça renkli bir gece hayatı bulunuyor. Beyrut’ta yapılacak şeyler arasına, bir gece çıkıp bu renkli hayata dahil olmayı mutlaka ekleyin. Starco merkezinde yer alan Music Hall ise gecenin oldukça uzun olduğu ve genç-yaşlı herkesin, her zevkin, her kitlenin dahil olduğu bir yer. İster caz, ister rock, isterseniz de kabare dolu bir gece arzulayın. Burada gece uzun sürüyor.

Beyrut Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Beyrut uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Beyrut için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Beyrut seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Beyrut uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Beyrut uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Beyrut uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Beyrut uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Beyrut uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…