Batum

  • Para birimi: Gürcistan Larisi (GEL)
  • Resmi dil: Gürcüce
  • Telefon kodu: +995
  • İnternet alan adı: .ge
  • Saat farkı: 1
Çarşamba - 08:25

BatumGürcistan'ın Acara bölgesinin yönetim merkezi olan Batum, Türkiye sınırına 20 km.uzaklıktadır. Azeri petrolünün dünyaya ulaşmasında oldukça önemli bir noktada yer alan Batum petrol rafinerisi ve gemi yapımcılığı ile tanınmıştır.

BatumBatum kültür ve turistik anlamda çok gelimşiştir. Şehrin en favori gezi alanı Boulevard adlı park'dır. Burada hem gezebilir hemde spor aktiviteleri yapabilirsiniz. Tenis oynayabilir veya satranç salonlarında kafanızı dağıtabilirsiniz. Ardagani Gölü en doğal alanıdır. Amfi tiyatro ve yapay bir adanın süslediği bu göl turistik açıdan çok cezbecidir. Özgürlük Meydanı ise liman bölgesinde görülebilecek diğer önemli bir yapıdır. Camileri, heykelleri ile Batum her kültüre hitap edebilmektedir. Ortodoks ve Saint Barbare Kilisesi çevresinde yer alan park ile ilgi çekmektedir. Batum'daki müslüman yapısı camilerler perçinleştirilmiştir. Farklı bir kültür anlayışı için Batum turları yurtdışı destinasyonları arasında popülerliğini korumaktadır.

BatumŞehirde Rus mimarisini yansıtan önemli bir örnek olan Şevavadze Devlet Drama Tiyatrosu (The Chavchavadze State Drama Theatre) bulunmaktadır. Burada Telengatov and Khalatov tarafından duvarları resimlerle bezenen oyunlar izlenebilir. Çok önemli isimlerin sahne aldığı 1892 yılında inşa edilen bir diğer kültür yapısı ise Demir Tiyatro (Iron Theatre)'dur. Rustaveli caddesinde yer alan Lado Gudiaşvili Resim Evi'nde; kentteki önemli sergiler, yerel ve uluslararası sanatçıların resim ve heykelleri bulunmaktadır. Batum Sanat Müzesi ise 1949 yılında inşa edilmiş olup, ilk başlarda devrim eserlerinin sergilendiği müze iken 1998 yılı sonrası ise Batı Avrupa ve Rus sanatından örnekler ile zenginleşmiştir. 1908 yılında Voznesenski ve Olgha caddelerinin kesiştiği noktada inşa edilen Khariton Akhvlediani Devlet Müzesi 1939 yılından itibaren bilimsel araştırmalar ile kültürel ve eğitsel işlere ev sahipliği yaptı. Gürcistan'da müzik aletine ihtiyaç duyulmadan sadece vokalle söylenen çok sesli halk türküleri söylenmektedir.

Yerel Gürcistan mutfağından örnekleri Batum'da bulabilirsiniz. Genellikle ceviz ve mısırın sık sık kullanıldığı Batum'da lahana, pancar, pırasa gibi sebzeler tadılabilir. Yemeklerinde tavuğun önemi fazladır. Hemen hemen her yemeklerinde tavukla yapılan yiyeceklerin katkısı vardır.Sofralarından mezeyı eksik etmeyen gürcüler, kahvaltılarında peynirli börek yemektedirler. Ancak Acara usulu haçapuri isterseniz bunda da sucuk ve yumurta kullanmaktadırlar. Mısır unu kullanılarak yapılan çadi ise başka bir lezzet seçeneğidir. Zengin içeceklerin mevcut olduğu Gürcistan şarabın anavatanı olarak bilinmektedir.

Kentte alışveriş açısında dükkan sayısı ve yerel mal sayısı oldukça azdır. Batum'a gelen ürünlerin bir çoğu Almanya'dan ithal edilmektedir. Bitki fidanları ve ahşap işleri yerel ürün çeşitlerinden alabilecekleriniz arasında yer almaktadır.

Batum Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Batum uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Batum için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Batum seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Batum uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Batum uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Batum uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Batum uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Batum uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…