Batman

  • Para birimi: TL
  • Resmi dil: Türkçe
  • Telefon kodu: +90
  • İnternet alan adı: .tr
  • Saat farkı: 0
Cuma - 16:53

BatmanDicle Nehri ve onun kolları Batman ile Garzan Çayları arasındaki havzada yerleşmiş olan Batman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alır. Dicle Nehri batıdan doğuya doğru kenti dolaşırken Batman Çayı da şehrin Diyarbakır ile olan sınırını çizdikten sonra Dicle ile birleşir. 4000'den fazla mağarasıyla Batman dünyada ender bulunabilecek doğa harikası yerlerden biridir.

Dicle Nehri kıyısında kurulan Hasankeyf ilçesi geçmişte bölgenin önemli bilim ve kültür merkezi olmuştur.
 
Hasankeyf , camiler, anıtlar ve Büyük Saray bu tarihi kent sınırları içerisinde yer alır. Adı her zaman Batman ile birlikte anılan Hasankeyf kente geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.
 
Batman (Malabadi) Köprüsü, kentin önemli tarihi eserlerinden biridir. Ulaşım fonksiyonunun yanında köprüde dinlenme ve korunma odaları bulunur. Memikan ve Devlet Demiryolları Köprüleri kentin diğer önemli köprüleridir.
 
Batman, kale ve mağaralarla doludur. Pertukan Kalesi (Tekevler Köyü), Beksi Kalesi (Beksi Köyü), Kandil Kalesi (Hergemo Köyü) kentteki tarihi kalelere örnektir. Hasankeyf Mağaraları kentin en önemli turistik yerlerindendir. Burada tam 4.000 mağara yer alır. Bu mağaralar ev sahipliği yaptıkları sayısız uygarlığın izlerini taşımaktadır. 
 
Mor Kiryakus (Ayrancı Köyü/Besiri ilçesi) ve Mor Aho (Üç Yol Köyü/Hasankeyf) Manastırları kentin diğer değerli tarihi eserlerindendir. Bu görkemli mekanları mutlaka ziyaret etmeniz gerekir.
Batman Hasankeyf Kültür ve Sanat Festivali ile Bal ve Ceviz Festivali kentteki önemli kültürel aktivitelerdir.
 
Otantik el sanatları kent kültürünün önemli bir parçasını oluşturur. Dokumacılık, teknolojik gelişmelerin doğal bir neticesi olarak yaygınlığını yitirmiş olmasına rağmen, kent kültüründe önemli bir yere sahiptir. Özellikle kilimcilik yaygındır. İğne işi, oya, kanaviçe, yün çorap ve benzeri uğraşlar başlıca el sanatları arasında yer alır.
 
Davul, zurna, keman, düz saz, kaval ve def halk danslarına eşlik eden başlıca çalgılardır.
 
Kentte doğa turizmi oldukça yaygındır. Hasankeyf'te mağaraları dolaşabilir, Dicle Nehri ve Batman Çayı'nda olta balıkçılığı yapabilir, Raman ve Mereto Platoları'nda gezebilirsiniz.
Börekler, et yemekleri, otantik çorbalar ve Hevra ekmeği kent mutfağının başlıca lezzetlerini meydana getirir.
 
Köfteler (içli köfte, çiğ köfte), dolmalar, bumbar, Şam börekleri, tandır ekmeği, pilavlar, mercimek çorbası ve yayla çorbası Batman'ın mutfak kültürünün önde gelen yiyecekleridir.

Hasankeyf el sanatlarının merkezi durumundadır. Batman'ın bütün otantik eşyalarını burada bulabilirsiniz. Yerel hediyelik eşyaları, süs eşyaları ve geleneksel el sanatlarından ürünleri kentten birer hatıra veya hediye olarak alabilirsiniz.

Batman Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Batman uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Batman için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Batman seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Batman uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Batman uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Batman uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Batman uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Batman uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…