Bamako

  • Para birimi: Batı Afrika CFA Frangı (XOF)
  • Resmi dil: Fransızca
  • Telefon kodu: +223
  • İnternet alan adı: .ml
  • Saat farkı: -3
Perşembe - 08:33

BamakoBatı Afrika’da denize kıyısı olmayan ülkelerden biri olan Mali’nin başkenti Bamako, Nijer Irmağı’nın kıyısında bulunuyor. Bamoko’nun taşıdığı siyasal öneme ekonomik açıdan güç katan liman bölgesi ise, yaklaşık 60 km uzaktaki Kouilukoro adlı yerleşimde bulunuyor. Kentin adı yerli dilde “timsah ırmağı” anlamına geliyor.

Çoğu müstakil evlerin ve diğer konutların bulunduğu yaşam alanı olarak tanımlanabilecek bölge, Nijer Irmağı’nın güney kıyılarında başlıyor ve daha güneye doğru giderek genişliyor. Kentin çapı yaklaşık 30 km’lik bir çember genişliği kadar. Irmağın kuzeyinde kalan iş yaşamının alabildiğine sürdüğü bölge ise oldukça kalabalık ve hareketli. Merkezin batısında kalan ticaret bölgesi, ACI-2000 adlı mahalle sınırları içinde bulunuyor.     Bu bölüm sokak ve caddelerin geometrik planı ile gelişmeye oldukça açık. 
 
ACI-2000 ve Kral Fadh Köprüsü arasında kalan kesim ise oldukça geniş bir alan ve yönetsel kurumlarla dolu. Devlet kurumları ve bakanlıklar bu bölgede bulunuyor. Bamako kentine yatırım yapan ülkelerin başında Suudi Arabistan geliyor. Son dönemde Çin yatırımları da giderek artıyor.
 
Batı Afrika’nın etnik gruplarından Bozolar genellikle balıkçılık ile uğraşıyor. Tarım-hayvancılık ve benzeri türden üretimler de çoğunlukla bu insanların elinden çıkıyor. Sokaklarda başıboş gezen büyükbaş hayvanlar görmek, Bamako için oldukça sıradan bir olay. Ancak kentteki en önemli iş alanlarının başında fabrika kaynaklı üretim ve hizmet sektörü geliyor.
Müzeler, Meydanlar, Tarihi Mekânlar, Anıtsal Yapılar
Mali Ulusal Müzesi, özellikle arkeoloji ve antropoloji üzerine yoğunlaşmış bir müze. Süreli ve devamlı sergilerde Mali ve içinde bulunduğu bölgenin tarih öncesi çağlardaki durumuna bir yolculuk yapabilirsiniz. Dönem giysileri, müzik aletleri, ritüel nesneleri müzede sergilenenlerden sadece bazıları. Müze Fransız hakimiyeti sırasında Sudan Müzesi adı ile hizmet veriyormuş. Müzenin idaresini Théodore Monod’tan sonra 14 Şubat 1953’te üstlenen Ukraynalı arkeolog Y. Shumowskyi, görev yaptığı dokuz yıl boyunca 3 bin kadar eseri müze koleksiyonuna katmış. Bu sayı müzenin bugünkü koleksiyonunun nerede ise yarısı.
 
Bamako Ulu Camii tam kent merkezinde, Nijer Irmağı’nın kuzeyinde bulunuyor. Suudi Arabistan hükümeti tarafından 1970 yılında yapılmış. Batı Afrika’daki camilerden çok Arabistan’daki örneklerine benziyor. Minareleri sayesinde kentin en uzun yapılarından biri bu cami. Caminin bulunduğu yerde daha önce çamur tuğlalardan yapılmış bir başka cami varmış. Müslüman olmayanların camiye girmesine izin verilmiyor.
 
Mali Ulusal Kütüphanesi, Institut Français d'Afrique Noire adlı kuruma bağlı olarak Fransız koloni yönetimi tarafından 1944 yılında kurulmuş. Ülkenin 1960 yılında bağımsızlığını kazanması ile kütüphane de devlet bünyesine katılıp ulusallaştırılmış. Daha önce Koulouba adlı kent kesiminde bulunan kurum 1968 yılında, şimdi olduğu yere Ouolofobougou’ya taşınmış. Kütüphane bünyesinde 60 bin kadar eser bulunduğu belirtiliyor. İki yılda bir gerçekleştirilen Bamako Fotoğraf Festivali Kütüphane tarafından düzenleniyor.
 
Eğlence
Parklar, Oyun, Etkinlik ve Doğa Alanları
Bamako Hayvanat Bahçesi ve Bamako Botanik Bahçesi kentin iki önemli eğlence noktası olmanın yanı sıra önemli doğa alanları listesinin de başında geliyor. Hayvanat bahçesi iki yıl süren bir yenilenmenin sonrasında 2013 yılında yeniden hizmete girmiş. Yaklaşık 6 hektarlık bir alana yayılan hayvanat bahçesinde 100 kadar hayvan türü bulunuyor. Hayvanat bahçesi kentin dışı sayılacak bir bölgede, Ulusal Park alanının hemen yanındaki bir tepede kurulmuş.
 
Ulusal Müze ile birlikte kentin en kuzeyinde bulunan Bamako Botanik Bahçesi, yalnız bitkiler için değil bünyesinde yaşayan kuş türleri için de özellikle görülmeye değer.
 
Vokal sanatçısı Salif Keita ve gitarist-şarkıcı Ali Farka Touré’nin, 1990’lı yıllarda adını tüm dünyaya duyurması ile birlikte Bamako, müzikal anlamda tam bir patlama yaşamış. Sadece bu nedenle önemli sayıda turist ve özellikle etnik müzik ile ilgilenen cesur yapımcılar, esin kaynağı peşindeki müzisyenler Bamako’ya geliyor. Cadde ya da sokaklarda, başta djembe olmak üzere, çoğu vurmalı onlarca çeşit çalgı eşliğinde müzik yapan insanlar görebilirsiniz. Bamako sokaklarında yapacağınız kısa bir müzikal tur sayesinde, Mali ve dolaylarındaki bütün etnik grupların geçit resmine tanık olabilirsiniz.
 
Her yıl ocak ayının son haftası Bamako, deyim yerinde ise ralli arabalarının ve motosikletlerin istilasına uğruyor. Trans Sahara Run olarak da anılan Büyük Sahra Çölü geçişi Budapeşte-Bamako’nun son ayağı, diğer bir deyişle finali burada gerçekleşiyor. Bu nedenle Ocak ayının son Pazar günü oldukça eğlenceli geçiyor.
 
Bir Günde Bamako
Sadece bir gününüz varsa müzeler ve kültürün bir diğer önemli bileşeni olan etnik müziğe özellikle zaman ayırmalısınız. Dans ve müzik Afrika’nın en büyülü zenginliği. Bunu doyasıya deneyimlemek için Bamako en doğru yerlerden biri. Ayrıca lezzetli Mali yemeklerine de şans vermeyi unutmayın.           
 
 
Şehir Turları Ve Ulaşım
Bamako, Senegal’in Dakar kentinden buraya gelen demiryolunun son durağı. Son yıllarda haftada sadece 3 kere işliyor bu güzergahta trenler. Nijer Irmağı boyunca yük ve insan taşımacılığı yapılıyor.  Motosikletler kent içinde ulaşımın en önemli bileşeni. Sotrama denen dolmuşlar Mali’ye özgü taşıtlar. Sözcük Fransızca toplu taşıma kurumunun(Société de Transport du Mali) adının kısaltılması ile elde edilmiş. Sotramalar yeşil renkleri ile dikkat çekici.
 
 
Yakın Yerler
Nijer Irmağı yolu ile yakındaki yerli köylerini gezebilirsiniz. Modern yaşamın elinin henüz ulaşmadığı böylesi yerler olduğunu görmek sizi oldukça şaşırtacak. Kuzey doğu yönündeki liman Kouilukoro yönelebileceğiniz bir diğer bölge olabilir.
Bamako, geleneksel Mali Mutfağının bütün özelliklerini bir arada görebileceğiniz bir yer. Restoranlar kadar sokak ve caddelerde satış yapan büfe ve tezgahlara da şans verebilirsiniz. Acı biber sosunda ızgara tavuk, domates sosunda pişmiş et ve sebze, kuskus menülerde sıklıkla karşınıza çıkıyor. 
 
Balıkla yapılan yemeklerin sayısı ve lezzeti de hiç de azımsanacak cinsten değil. Yemek yenecek yerler Avenue Al Quds üzerinde ve çevresinde yoğunlaşıyor. Bu bulvarı paralelindeki Rue Pasteur’a bağlayan Rue Achkhabad adlı sokakta çok güzel tasarlanmış loft mekanlarda yemek yiyebilirsiniz. Bamako’da Grande Marche ve Coura dolaylarında güzel restoranlar bulunuyor.

Ticaretin işlediği kent kesimi, ırmağın kuzey kısmına denk geliyor. Bu bölüm aslında Avenue du Fleuve, Rue Baba Diarra ve Boulevard du Peuple adlı caddelerin belirlediği bir üçgen olarak nitelenebilir. Bu kesimde bulunan Marché Rose ve Sokak Çarşısı adlı pazaryerleri tüm etkinliklerin merkezi olarak kabul edilebilir. Grande Marche yalnız Mali’yi değil, Afrika yerli ruhunu yakından tanımak üzere uğramanız gereken bir pazaryeri. Her türden ürünün, aletin ve eserin satıldığı kozmopolit bir çarşı burası.

Bamako Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Bamako uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Bamako için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Bamako seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Bamako uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Bamako uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Bamako uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Bamako uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Bamako uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…