Atina

  • Para birimi: Euro (EUR)
  • Resmi dil: Yunanca
  • Telefon kodu: +30
  • İnternet alan adı: .gr
  • Vize Bilgisi: Vize Detayı
  • Saat farkı: 0
Cuma - 08:58

Atina

Yunanistan'ın başkenti Atina, 3,7 milyonluk nüfusuyla aynı zamanda ülkenin en büyük kentidir. Ülkenin ekonomik, kültürel ve ulusal merkezi olan Atina adını savaşçı bilgelik tanrıçası olan Athena'dan alır. Uygar dünyanın demokrasi ve özgürlüğü sembolize eden kenti olarak anılan Atina batı dünyası uygarlığının da beşiği olarak nitelendirilir. Demokrasinin doğuşu M.Ö. 508'de Atina'da gerçekleşmiştir.

Atina
 
Antik kalıntılar kente ait en önemli kültürel ve tarihi mirası meydana getirir. Başkentin dağınık yerleşim yapısının aksine turistik yerler daha toplu bir görüntü ortaya koymaktadır. Bu sayede Atina'daki başlıca turistik yerleri gezmek için bütün kenti baştanbaşa dolaşmanıza gerek kalmaz.
 
Batı dünyasının ve Antik Yunan'ın en önemli tarihi antik eseri olan Akropolis’i görmek için bir gün mutlaka Atina'ya uğramalısınız. Adını eski Yunanlılardan alan Anafiotika'daki bu heybetli arkeolojik abide Atina'nın her tarafından görülebilir. Parthenon, Erechtheion, Athena Nike Tapınağı ve Propylaea üç tepeden oluşan Akropolis'deki başlıca önemli anıtlardır.
 
Monastirtaki'de bulunan antik Agora, antik Yunan'ın en önemli ticari, politik, sosyal ve idari merkezi olmuştur. O dönemdeki alışveriş mekanları da burada yoğunlaşmıştır. Socrates'in insanlara hitap ettiği yerlerden biri olan Stoa of Zeus Eleutherious, Agora Müzesi ve daha fazlası bu antik zaman çarşısında bulunur. Eğer antik dönemlere ait kültürel yapıyı tanımak istiyorsanız Agora'yı mutlaka ziyaret etmelisiniz.
 
Bennaki Müzesi (Kolonaki), Yunan Halk Sanatları Müzesi (Greek Folk Art Museum-Plaka), Olympion Tapınağı (Syntagma), Acropolis'in yanı başındaki Dionysus Tiyatrosu, Ulusal Arkeoloji Müzesi (Exarhia), bünyesinde neoklasik evleri, Türk camilerini, Bizans kiliselerini, antik eserleri barındıran Plaka ve Anafiotika tarihi kent yerleşimleri, Atina'daki zengin tarihin ipuçlarını verir.
Atina
 
Kozmopolit bir kent olan Atina özellikle Hellenistik kültürün etkileri altındadır. Her yıl yapılan Hellen Festivali bu kültürün en güzel örneğidir.
 
Atina aynı zamanda Avrupa'nın sanat sembollerinden biridir. Hilton, Atina’nın karşısındaki Ulusal Sanat Galerisi, El Greco'nun en güzel çalışmalarındandır.
 
Plaka'daki Cine Pari Sineması ve Zappeio'daki Aigli Sineması yazın kente gelenlere açık hava sineması keyfi yaşatır. Herodes Atticus Tiyatrosu; Aeschylus, Sophocles ve Euripides'e ait komediler ve antik Yunan dramalarından örnekler sunar. Matematikçi Plato, trajedi yazarları Sophocles, Euripides ve Aeschylus Atina'da doğmuşlardır.
 
Rembetika antik Yunan müziğinin en güzel örneğidir. Tavernalar Atina eğlence hayatının, vazgeçilmez unsurudur. Plaka'daki tavernalara mutlaka uğramalısınız. Bale, opera, klasik müzik, çeşitli konferanslar ve sergilere ev sahipliği yapan Megeron Mousikis Athenon, Atina'nın en modern konser salonlarından biridir.
 
Atina'nın gece yaşamında her türlü eğlence alternatifi vardır. Kentte bulunan çok sayıda ve çok çeşitli eğlence mekanı, gece hayatının sınırsız alternatiflerinin yaşandığı yerlerdir. 
Yunan mutfağı çok zengin bir Akdeniz menüsüne sahiptir. Atina her türlü lezzetli geleneksel yemeğin sunulduğu tavernalarla (özellikle Plaka'da) dolup taşmaktadır. Atina Japon şusisi, Hindistan lezzetleri, içecekleri ve antik Yunan şarapları ile sizlere çok farklı tatlar sunar. 
 
Farklı farklı içecekler ve Yunan mezelerinin sunulduğu Monastraki ve Psirri mahallelerine mutlaka uğramalısınız. Syntagma ve Kolonaki, kaliteli ve pahalı yemek alternatifleriyle ön plana çıkan kentin önemli bölümleridir. Gazi ve Rouf, kulüp, bar ve ana yemeklerin servis edildiği mekanlarla dolup taşmaktadır.
Atina alışveriş tutkunları için mücevher, antika, el sanatları ve antik motifli giysiler, yöresel hatıra eşyaları, moda elbiseler ve ünlü markaların modern tasarımlarına kadar birçok alternatif sunmaktadır.  Atina yüksek gelirlisinden düşük gelirlisine herkesi alışverişe teşvik eder.
 
Kentin Plaka ve Monastiraki bölümleri; cezbedici mücevherat, antika ve her çeşit süs eşyasını bulabileceğiniz yerlerdir.
 
Kolonaki moda tutkunları için kentteki en iyi yerlerden biridir. Burada Versace, Gucci, Armani vb. ünlü uluslararası ve Yunan markalarını bulabileceğiniz butikler mevcuttur.
 
Ermou’nun yayalara ayrılmış caddelerinde çok keyifli ve kaliteli alışveriş imkanı bulacaksınız. Avrupa'nın ünlü giyim markalarının da bulunduğu bu mağazalardan dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz.
 
Monstraki bitpazarlarıyla ünlü iken Kentriki Agora Omnia Atina'daki gıda pazarının merkezi konumundadır.
Atina, biriktirdiği tarih mirası ve esrarengiz mitoloji hikayelerinin yanı sıra gece eğlencesiyle de bir cazibe merkezi. Sadece tavernalarında eğlenmek için bile binlerce kişi rotasını Atina’ya çeviriyor. Metrosu ve şehir içi otobüsleriyle ulaşımın en kolay olduğu Yunanistan şehrinde, keşfedilecek şey çok. Ancak özellikle gitmeniz gereken yerleri ve yapmanız gereken şeyleri şöyle sıralayabiliriz;
 
 
Atina’nın tarihine doğru heyecanlı bir yolculuk yapmak istiyorsanız işe Akropolis’ten başlamalısınız.
 
Sirtaki yapmadan dönmek olmaz! Geleneksel Rum meyhanelerinde birkaç tabak kırmanın hayalini kuruyorsanız Plaka bölgesine mutlaka uğrayın.
 
Atina hakkında duyduğunuz hikayeleri canlandırmak isterseniz Eski Agora’ya uğramayı unutmayın. Bir zamanlar sokaklarından ünlü filozofların geçtiği bölgede, harika fotoğraflar çekmek mümkün.
 
Yunan mutfağının zeytinyağlılarını, kızartmalarını ve sarmalarını mutlaka deneyin. Lezzet konusunda Türk mutfağıyla çok benzeşen tatlarla karşılaşacak olsanız da ünlü peynirleri kefalotiri ve onun lezzet kattığı saganiki kesinlikle denenmeli.

Atina Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Atina uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Atina için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Atina seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Atina uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Atina uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Atina uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Atina uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Atina uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…