Astana

  • Para birimi: Tenge (KZT)
  • Resmi dil: Kazakça - Rusça
  • Telefon kodu: +7
  • İnternet alan adı: .kz
  • Saat farkı: 3
Çarşamba - 11:52

AstanaAstana, Kazakistan’ın başkenti olmasına rağmen ikinci büyük şehir konumunda. Bu rolü eski başkent Almaata’dan 1998 yılında devraldı. Şu sıralar dünyaca ünlü mimarlar Astana için trilyonluk projeler hazırlıyor ve bunlar Astana’nın sadece Kazakistan’ın değil, Asya’nın başkenti olması için hızla hayata geçiriliyor. Astana kelimesinin Kazak Türkçesi’ndeki karşılığı da “başkent”.

AstanaBaiterek Tower, yeni doğmuş bu şehrin çağ ötesi mimarisinden sadece bir örnek. Kazaklar tarafından dev lolipoplara benzemesinden ötürü “Chupa Chups” olarak adlandırılıyor. Kule 105 metre uzunluğa sahip olmasının avantajıyla harika bir şehir manzarasını sunuyor. Kulede sanat galeri, akvaryum ve restoran da bulunuyor. 
 
Khan Shatyry yapımı süren devasa şeffaf bir çadır. 150 metre yüksekliğe sahip bu çadır 10 futbol stadyumunu içine alabilecek genişlikte. Çadır içinde bir park, sokakları ve meydanları olan alışveriş ve eğlence merkezi, yapay bir nehir, mini golf ve kapalı plaj alanı bulunacak. Astana en soğuk başkentlerden biri olmasına karşın bu çadır içinde sıcaklık hep sabit tutulacak.  
 
Kazakistan Başkanlık Müzesi, camiyi andıran kubbesiyle dikkat çekiyor. Müzede ülkenin tarihini yansıtan sergiler bulunsa da asıl çekim merkezi, Astana’nın doğusunda bulunan savaşçı Altın Adam kostümünün kopyasıdır. Orijinalinde 4000’den fazla parça altın bulunur.  
 
Bir açık hava müzesi olan Atameken Map of Kazakhstan’da ülkenin küçültülmüş halini görmek mümkün. Yaklaşık 1.7 hektarlık bir alana yayılmış bu müzede 200’den fazla tarihi eserin minyatürü yer alıyor.  
 
The Presidential Center of Culture of Republic Kazakhstan, mimarisi ve beyaz rengiyle hemen dikkat çekiyor.  Türk mimarisine gönderme olarak en tepesinde mavi bir kubbe olacak şekilde inşa edilmiş. Müze beş katlı; arkeolojik, etnografik, keçe halılar, güzel sanatlar alanında 143.223 parça eser sergileniyor. Ayrıca geleneksel Kazak takıları, atçılıkla ilgili ekipmanlar, kitaplar, silah, belge niteliğinde fotoğraflar da bulunuyor. Merkezin bir de 700 bin kitaplık kütüphanesi var.
Kazakistan’da 130 çeşit halk ve topluluk yaşıyor. Uygur’dan Tatar’a, Başkurt’tan Hakas’a, Karadenizli’lerden Ahıska Türklerine kadar Türk dünyasının bütün unsurlarını burada görmek mümkün. Nüfusun yüzde 50’den biraz fazlasını Kazaklar, yüzde 30 kadarını Ruslar, kalanını da diğer unsurlar teşkil ediyor. Buna rağmen ülkenin her tarafında huzur ve istikrar göze çarpıyor. Bunda da ekonomik ve demokratik gelişmelerin rolü büyük.
 
Kazakistan’da inanç ve ibadetlerin özgürce yaşanması konusunda da olumlu uygulamalar göze çarpıyor. İslamiyet, Hristiyanlık ve Musevilik başta olmak üzere bütün inanç sistemleri burada kendilerini rahat hissediyorlar.
 
Ülkenin iki resmi bayramı var. Sovyetler Birliği’nden ayrılış 16 Aralık’ta Bağımsızlık Günü olarak kutlanıyor. Cumhuriyet Günü ise 25 Ekim’deki bir milli bayram.
Vejetaryenseniz Astana’da işiniz biraz zor olabilir. Zira her yemek menüsünde etle karşılaşacaksınız.  Et, patates, pilav ve ekmek Kazakistan damak tadının temel noktasını oluşturuyor. 
 
Yerel mutfağa özgü “laghman”, mantı, pilav, beşparmak, “shashlyk”ı denenmeyi hak ediyorlar. Dünya en lezzetlilerinden biri olarak kabul edilen Kazak havyarına da Astana’da ulaşabilirsiniz. Zyeloniy Pazarı’nda 1 kilo havyar yaklaşık 300 dolar civarında bir fiyat karşılığında satılıyor ancak turistler tarafından ülkeden çıkartılması yasak. 
 
Yerel mutfak dışında da birçok seçeneğiniz var. Astana son dönemde oldukça gözde ve gelişen bir şehir olduğu için yabancı sermayeyi çekiyor. Bu sayede Çin mutfağından Amerikan, İtalyan, Fransız restoranlarına kadar geniş bir yelpaze başkenti süslüyor. Ancak fiyatlar oldukça yüksek. Ortak fikir Astana’nın pahalılıkla Moskova’nın yolunda olduğu. Orta halli bir restoranda iki kişinin yemek faturası rahatlıkla 100 doları aşabiliyor.

Şehirdeki alışveriş merkezleri ve büyük marketleri tercih edebileceğiniz gibi yerel pazarları da görmelisiniz. Ancak fiyatların pahalılığı nedeniyle Astana’da alışveriş yapmak çok akıl kârı değil. Yine de nispeten daha uygun fiyatları sunan pazarlarda Orta Asya’ya özgü kilim, halı, giysi ve hediyelik eşya alınabilir.

Astana Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Astana uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Astana için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Astana seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Astana uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Astana uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Astana uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Astana uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Astana uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…