Artvin

  • Para birimi: TL
  • Resmi dil: Türkçe
  • Telefon kodu: +90
  • İnternet alan adı: .tr
  • Saat farkı: 0
Cuma - 14:12
ArtvinArtvin iline bağlı bir ilçe olan Hopa, Türkiye'nin Gürcistan sınırındaki Sarp Sınır Kapısı'na yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bir sahil yerleşimi. Çok engebeli ve sarp bir coğrafyasıyla ünlü bir şehir Artvin. Kimi yerde daralıp kimi yerde de genişleyen derin Çoruh Nehri Vadisi, bu geçit vermeyen coğrafyayı yararak ilerliyor. 
 
Hopa ilçesi, Kuzeydoğuda Acara, doğuda Borçka, güneybatıda Arhavi ve kuzeybatıda Karadeniz ile çevrili. İlçe aynı zamanda, Rize -Trabzon - Artvin - Ardahan- Posof -Kars - Erzurum ve Gürcistan Cumhuriyetini birbirine bağlayan uluslararası karayolunun üzerinde bir kavşak noktası olarak öne çıkıyor. Gürcistan'ın Batum ilçesi üzerinden İstanbul'a vizesiz uçuşlar gerçekleştiriliyor ve Limana yolcu taşıması yapılıyor.
Artvin
 
Sahilden hemen sonra başlayan yükselti 1500 metrenin üstüne çabucak erişiyor. Neredeyse deniz kıyısından başlayan Sultan Selim Dağları, Borçka’dan sonra Kaçkar Dağları'na dönüşüyor.
 
Artvin çevresinde gezilecek birçok yayla, dağ ve tarihi kalıntı var. Ancak gezi alanı epeyce geniş olduğu için kendinize gezi yönelimi belirleyip öyle yola çıkmanız gerekiyor. Gezi hatları: Ardanuç Şavşat, Yusufeli, Borçka Maçahel ve sahil ilçeleri Arhavi ve Hopa biçiminde düzenlenebilir.
 
Artvin'e en yakın yayla, merkeze 9 kilometrelik bir asfalt yolla bağlı Kafkasör. Yayla 1253 metre yükseklikte. Her yıl düzenlenen kültür ve sanat festivaliyle yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı oluyor. Haziran ayının 2. haftası başlayan festival 4 gün sürüyor. Festivalin en önemli bölümü boğa güreşleri. Yaylada kalmayı düşünenler için konaklama şansı da var. Buradan uzun bir yürüyüş, tırmanış ya da arazi aracıyla Genya Dağı'na çıkabilirsiniz. Zirvesi düzlük olan dağda birçok gezi yolu bulunuyor. Hem kent manzarası, hem Çoruh Vadisi ve yan kolları görülebiliyor.
 
Yalnızçam yaylalarına Göle, Ardanuç, Ardahan, Hopa yörelerinden gelen yaylacılar değişik kültürleriyle zengin bir renklilik oluşturuyor. Artvin merkez nokta olarak alındığında Çoruh Nehri boyunca, Berta Vadisi yönüne Berta Çayı'nı izleyerek gidiliyor ve Cehennem Deresi ve kayaların dehşetli yükselişleriyle Cehennem Boğazı adını hak eden kanyonu görülüp Ardanuç'a varılıyor. Yola devam edilip yaklaşık 10 kilometre ilerlendiğinde Yalnızçam Geçidi'ne ve Bilbilan Yaylası'na ulaşılıyor. Keşif meraklıları için yaylanın kuzeydoğu yönünde 2 saat yürüyerek ulaşılan Karagöl de var. 4 göl bir arada tek bir çukur içinde yer alıyor ve muhteşem bir manzara sergiliyor.
 
Sahara Yaylası’na; Şavşat-Ardahan yolunun üzerinden gidiliyor. Yaylada her yıl Temmuz ayının 3. haftası perşembe günü başlayıp pazara dek süren geleneksel Pancarcı Festivali düzenleniyor.  Bir heyelan gölü olan Karagöl'ün çevresi ladin ve çam ağaçlarından oluşan ormanla kaplı. 
Yaylalar Köyü: Barhal Çayı'nın Çoruh Nehri'ne karıştığı kesimde kurulu Yusufeli, Kaçkar Dağları'na çıkış rotaları ve rafting nedeniyle oldukça ünlü. Yusufeli'den Sarıgöl ve buradan yaklaşık 15 kilometre sonra da Barhal Köyü'ne ulaşılıyor. Barhal, Altıparmak Dağları'na çıkış ve Rize'ye geçiş yapmak için başlangıç noktası. Uluslararası anlamda dağcı ve yürüyüşçülerin uğrak yeri olması nedeniyle konaklama, restoran gibi imkânlar bulunuyor. Borçka-Gorgit Yaylası, doğal yaşlı ormanları, bitki örtüsü, yöreye özgü böcekleriyle büyülü bir atmosferin içine alıyor ziyaretçilerini. Yaylada konaklayacağınız herhangi bir tesis bulunmuyor.
Görülecek yerler arasında Artvin kentinin Çoruh kıyısında yükselen bir kayanın tepesine kurulu kalesi var. Livane Kalesi olarak da bilinen kale, Erzurum Samsun karayolunun Artvin şehir merkezine çıkış sağlayan noktasında yer alıyor. 10. yüzyıla tarihlenen yapı, yüksek kulesiyle ilgi çekiyor. Buraya kentten düzenlenen bir yolla yürüyerek gidilebiliyor. Ancak dönüş dik bir yokuş olduğu için araçla dönmeyi tercih edebilirsiniz. 
 
Artvin merkezine bağlı Hamamlı köyündeki Hamamlı (Dolıshana) Manastır Kilisesi, Pirnallı köyünün Bağlık mevkiinde bulunan Porta Manastır Kilisesi, şehir merkezine 10 kilometre mesafedeki Hatila Vadisi Milli Parkı zengin bitki örtüsü ve jeolojik yapısıyla ilgi çekiyor. 
 
Ardanuç, Artvin ilinin kıyıdan uzak, dağlık iç kesiminde yer alıyor; Bulanık köyündeki Yeni Rabat Kilisesi, Adakale köyündeki Gevhernik Kalesi, Ferhatlı köyündeki Ferhatlı Kalesi ile Artvin-Ardanuç yolu üzerinde bulunan Cehennem Deresi Kanyonu gezilecek yerler arasında. Tarihöncesi dönemlere tarihlenen Ardanuç Kalesi, Adakale mevkiinde yer alıyor. Çeşitli dönemlere ait yapı kalıntıları bulunan kaledeki kitabe Kanuni Sultan Süleyman'a ait. 
 
Şavşat ilçe sınırları içinde; Şavşat ve Cevizli köyündeki Tbeti kiliseleri ile Zor Mustafa Bey Türbesi görülebilir. Karagöl Sahara Milli Parkı da ilçe sınırlarında yer alıyor. Yusufeli ilçesine bağlı Barhal Kilisesi, 9. yüzyıla tarihlenen kilise, kesme taştan, harçsız inşa edilmiş. Yapının dış ve iç süslemeleri oldukça iyi durumda. 
 
Ardanuç'tan Ardahan'a giden ve kıvrılarak yükselen yol, rengârenk çiçeklerin izini sürüyor ve sizi 2 bin 300 m. yükseklikteki Kutul Yaylası'na götürüyor. Yol üzerindeki yaylada yöreye özgü mıhlama ve et yemekleri yiyebileceğiniz bir de lokanta bulunuyor.
 
Yöre mutfağında hamur işleri oldukça öne çıkıyor.Hinkal, Su Böreği, Garşo (Ekmek aşı), Gaviçi, Çimur, Kete, Kada, Silor bunlardan sadece bazıları. Adları ve tatları ile yaşayan diğer yemekler Motrella, Lapurçen, Puçuko kesinlikle denenmeli. Turşu Kavurma, Hamsili Pilav, Hamsi Buğulama, Kuymak ve Mıhlama gibi klasik Karadeniz tatları da unutulmamalı.
İlçe’de limanın hizmete girmesi ve Sarp Sınır Kapısı'nın açılması; ihracat ve ithalatta, turizmde, uluslararası nakliyecilikte çok önemli gelişmelere, nüfus yükselmesine, konaklama yerlerinin çoğalmasına yol açtı. Son yıllarda yaygınlaşan kivi üretimi, Çay ve fındığa alternatif olma yolunda ilerliyor.
 
Ayrıca yaylalar da başka bir alışveriş alanına dönüşebiliyor. Bilbilan, çok geniş ve büyük bir yayla. Merkezinde bir yayla otelinin yanı sıra dükkânlar da yer alıyor. Ardahan ile sınır olan yayla hazirandan ağustos sonuna kadar her cumartesi kurulan pazarla renkleniyor. 

Artvin Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Artvin uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Artvin için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Artvin seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Artvin uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Artvin uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Artvin uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Artvin uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Artvin uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…