Amsterdam

  • Para birimi: Euro
  • Resmi dil: Flemenkçe
  • Telefon kodu: +396
  • İnternet alan adı: .nl
  • Vize Bilgisi: Vize Detayı
  • Saat farkı: -1
Cuma - 07:17

Amsterdam, ismini kentin kuzeyinden gelip Kuzey Denizi'ne dökülen Armstel Nehri'nden alır. 750.000'i bulan nüfusuyla ülkenin en kalabalık kenti olan Amsterdam Hollanda'nın başkentidir.

 

Öte yandan, Hollanda'nın merkezi hükümeti Hague'da ikamet eder. Ünlü su kanallarının küçük adalara bölündüğü Amsterdam 12. yüzyılda Armstel Nehri'nin kıyılarında bir balıkçı köyü olarak kurulmuş ve günümüzde yıllık 3,5 milyonluk turizm hacmiyle Avrupa'nın ilk on turistik kentinden biri olmuştur.

Amsterdam yeşilliği, suyu, olağanüstü tabiatı ve 17. yüzyıldan kalma tarihi binalarıyla kozmopolit ve mükemmel bir kenttir. Özgürlükçü duruşu ve büyüleyici atmosferi kenti bir cazibe merkezi haline getirmiştir.
 
Amsterdam mutlaka görmeniz gereken ve hiç abartısız adeta sudan inşa edilmiş mükemmel bir kenttir. Üçte biri su ve göllerle kaplı kentin tamamı yumuşak ve nemli bir zemine oturmuştur. Sahip olduğu çok sayıda su kanalı Amsterdam'a Kuzeyin Venedik'i unvanını kazandırmıştır. Prinsengracht, Herengracht, Keizersgracht ve Singel şehrin merkezindeki başlıca su kanallarıdır. Brouwerscgaht, Bloemgracht ve Leliegracht ise şirin ve küçük kanallardan sadece bir kaçıdır.
 
Su seviyesi altında kaldığından dolayı, dünyada kumulların ve su kanallarının üzerinde yüzen başka bir şehir yoktur. İnsanı şaşırtan bir şekilde şehir merkezi birbirine köprülerle bağlanmış 19 adacıktan oluşur. Her çeşit yüzen eve rastlamak mümkündür kentte. İnanması zor olsa da birçok insan bu evlerde yaşar.
 
50'den fazla müze Amsterdam'ın başlıca turistik mekanlarını oluşturur. Van Gogh, Stedjik ve Rijksmuseum her yıl yüz binlerce ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Rijks museum 400 çalışanı, geniş koleksiyonu, kompleksinin büyüklüğü ve bütçesiyle Hollanda'nın görmeniz gereken en gözde ve en büyük müzesidir. 1838 yılında kurulan, kentin en eski hayvanat bahçesi Artis Hayvanat Bahçesi 10.000 m2'lik alanı, 700 türü içerisinde barındıran 8000 hayvanı ile büyüleyici bir mekandır. 
 
Hortus Botanicus, Vondelpark, Westerkerk, Qude Kerk Kilisesi, Begijnhof Bahçesi, Magere Köprüsü ve Dam Meydanı kentin görkemli atmosferine hayat veren diğer ve görülmesi gereken yerler arasındadır.
Kozmopolit bir demografik yapıya sahip olan Amsterdam kültürü, sanatı ve geçmişiyle çok farklı kültürlere ev sahipliği yapmaktadır. Aslında bu durum kentin sosyal ve kentsel gelişime bakış açısının olumlu bir yansımasıdır. Sanat, spor ve gece hayatı kent yaşamının ayrılmaz birer parçasıdır. Sinemalar, tiyatrolar, çağdaş sanat ve tasarımlar Amsterdam'ın entelektüel yönünün önemli unsurları olarak sizleri bekler. Bu modern kent ayrıca sporun başkenti olarak anılmaktadır.
 
Yaz aylarında canlı müzik, özellikle klasik müzik ve opera renkli yaşamın sesidir.
 
Tiyatroları, kafeleri, restoranları, sinemaları ve Lido gibi harika bir gazinosuyla Leidseplein, Amsterdam'ın gece eğlencesinin hayat bulduğu başlıca merkezlerinden biri olarak göze çarpar. Müzik ve eğlencenin kalbinin attığı Paradiso ve Melkgew da yine Leidseplein'dedir.

Amsterdam mutfağı kent sakinlerine ve ziyaretçilere uluslararası tüm tatları sunan zengin bir menüye sahiptir. Amsterdam'a özgü yemek kültürü standardın dışına çıkamasa da et ve patatesin baş tacı olduğu Hollanda mutfağının lezzetli yemeklerini kentin restoranlarında tadarken farkı hissedersiniz. Fransız, İtalyan, Asya, Meksika, Çin mutfakları ve çok daha fazlası damak tadınız için sınırsız alternatifler sunar. 

Amsterdam, kenti ziyaret eden turistler ya da alışveriş yapmayı düşünen herhangi biri için benzersiz bir kenttir. Kent mahalleleri, farklı dükkanlar ve kent merkezindeki spor eşyası satan mağazalar alışveriş severlerin hizmetindedir. Ayrıca sadece yayalara ayrılmış birçok cadde keyifli alışveriş imkanı sunar.
 
Bütün mağazalar ve alışveriş merkezleri Dam Meydanı civarında yerleşmiştir. Eğer marka arıyorsanız De Bijenk'e gitmelisiniz. Lüks ürünleri barındıran reyonlarıyla kentin en büyük alışveriş merkezi De Bijenk, mutlaka uğramanız gereken yerlerden biridir. Amsterdam'ın başlıca alışveriş caddesi olan Kalverstraat'taki Kalverton Alışveriş Merkezi de ünlü markaları, kozmetik ürünleri, saatleri, müzik ürünlerini ve daha fazlasını sizlerin beğenisine sunar. Bonneterie, Magna Plaza, Metz&Co kentin diğer ünlü alışveriş merkezlerinden bazılarıdır.
 
Eastern Docklands, Jordaan, Straatjes, Westerpark, Westergasfabriek ve De Pijp de geleneksel, yöresel ve uluslararası alışveriş alternatiflerini, butikleri bünyesinde bulunduran yerler olarak ön plana çıkmaktadır.
Amsterdam'da cafe, bar ve gece kulübündeki partiler oldukça popülerdir. Bu partiler bazen kesintisiz 2-3 gün sürüyor. Festivaller yazın yoğunlukta.
 

Dans Festivali her yıl ekimin son haftasında.

 

Hollanda Festivali haziran ayı boyunca düzenleniyor.

 

Drum Rhythm Festivali mayısın son haftası.

Amsterdam Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Amsterdam uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Amsterdam için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Amsterdam seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Amsterdam uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Amsterdam uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Amsterdam uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Amsterdam uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Amsterdam uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…