Amman

  • Para birimi: Dinar (JOD)
  • Resmi dil: Arapça
  • Telefon kodu: +962
  • İnternet alan adı: .jo
  • Saat farkı: 0
Salı - 04:03

AmmanAmman, tarihi ve sanatsal yönünü çok iyi yansıtan bir şehirdir. Tarihi binaları yanında birçok modern yapıya da sahip olan Amman, tarihi boyunca birçok medeniyetlere de ev sahipliği yapmıştır. 

 

Oldukça modern binalar, oteller, şık restoranlar, sanat galerileri ve butikler, geleneksel kahveler ve küçük zanaat dükkânları şehrin ticari kalbinde yer alıyor. Geçmişten gelen kanıtlar her yerde görülebiliyor. Refah seviyesinin yüksek oluşu Ürdün nüfusunun neredeyse yarısının Amman’da bulunmasına neden olmuş. Yerleşim yerleri, sokaklar ve bulvarlar etrafında şık görünümlü beyaz renk ağırlıklı evler inşa edilmiş. Belediye yasalarına göre her binanın yerel taşla kaplanması bir zorunluluktur.

AmmanAmman'da turizm, Eski Çarşı ve renkli bir pazar olan Souk bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Çarşının çevresinde yerleşim yerleri bulunmakla beraber, yapılan değişikliklere rağmen eski özelliğini de korumaktadır. 

 

Amman Tepesi'nin doğu kısmı eski şehrin izlerini görmek isteyenler için ideal bir bölgedir. Hem askeri hem dini mirasları barındıran Citadel Tepesi kentin popüler bir yeridir. Eski Roma ve Bizans dönemlerine kadar uzanmaktadır.

 

Amman Ortadoğu'nun en görkemli camilerine ev sahipliği yapmaktadır. Burada yer alan Abdullah Cami en büyük ve popüler olanıdır. Dünyanın karadaki en alçak yeri Ölü Deniz, hiçbir yerde göremeyeceğiniz doğallıktaki kıyılara sahiptir. Görülebilecek yerler arasında en önemli ve en iyi şehir Ceras'dır. Burası Amman ve Akaba arasında kalan tarihi bir bölge olmasıyla ünlüdür. Dünya'nın 7 harikasından sayılan Saklı Şehir de önemli bir yapıdır.

Roma ve Ortadoğu kültürlerini yansıtan Amman'ın hareketli geçmişi burada yer alan müzelerin hepsine yansımıştır. Ürdün Arkeoloji Müzesi tarih öncesine uzanan harika bir koleksiyona sahiptir.

 

Yerel halkın kuyumculuk ve el yapımı aletleriyle ilgili geleneklerinin en iyi örneğini Ürdün El Sanatları Müzesi'nde görebilirsiniz. Kentte yer alan Ürdün Üniversitesi Müzesi İslam dönemine ait arkeolojik, antropoloji, halk bilimi gibi konularda eserlere ev sahipliği yapmaktadır. 19. yüzyıl öncesi gelenekleri yansıtan mobilya, müzik aletleri ve el işi ürünleri görmek isteyenler Ürdün Floklor Müzesini ziyaret edebilirler. Farklı kültürü ve yerel yaşamdan örnekleri ile Ürdün'ün başkenti Amman'da eski zamana yolculuk yapabilirsiniz. 

Geleneksel Ortadoğu mutfağı yemeklerini bulabileceğiniz restoranların yanında Batı'nın fast food mekanlarınıda bulabilirsiniz. Değişik lezzetlerde her fiyata uygun yiyecek bulabilirsiniz. Arap yiyecekleri çeşitlidir, et yemeklerinde sıklıkla koyun yada tavuk kullanırlar. Her türlü yemeğin yanında lavaş ve pilav sunulmaktadır. En sevdikleri yemek arasında Shwarma'dır. Koyun etinin özel olarak terbiye edilmesiyle lavaş ekmeğinin içine koyarak servis edilmektedir. Diğer alternatif yemekleri arasında nohutlu falafel, humus ve tatlılardan baklava yer almaktadır.

Ortadoğu'daki diğer kentlere göre daha modern olması nedeniyle daha fazla ilgi çeken Amman, ticari önemini Hicaz Demiryolu hattını Amman üzerinden geçirmesi ile kazanmıştır. Bu da Amman için hareketli günlerin başlamasına neden olmuştur. Kent çarşısı eski ve geleneksel olup ev gereçlerinin satıldığı işletmelere sahiptir.

 

Kuyumcu ve hatıra dükkanlarına her yerde rastlayabilirsiniz. Turistlerin rahatça  gezebileceği yerleri yaratmak için kentin doğu tarafı tekrardan düzenlenip kullanışlı hale getirilecektir. Şu anda yapımı süren yeni bina Amman'ın eski çarşısını da yatırım için daha önemli hale getirecektir.

Amman Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Amman uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Amman için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Amman seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Amman uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Amman uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Amman uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Amman uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Amman uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…