Akra

  • Para birimi: Cedi (GHS)
  • Resmi dil: İngilizce
  • Telefon kodu: +233
  • İnternet alan adı: .gh
  • Saat farkı: -3
Perşembe - 09:52

Palmiyelerle çepeçevre sarılmış altın kumsallardan yükselen reggae sesleri, Atlantik’ten süzülüp gelen dalga seslerine karışıyor. Okyanusa bakan pahalı resort oteller, restoranlar, eğlence mekanları; şehrin diğer yanında anıtlar, müzeler, iş yaşamının yoğunluğu... Tüm bu zengin doku elbette kenar mahalleler ile birleşiyor. Bütün bu geçişin yüzlerce rengi keşfedilmeyi bekliyor. Gana’nun her yanı Labadi kumsalı kadar cezbedici olmasa da, benzeri birçok okyanus plajıyla Akra, tipik bir tropik Afrika deneyimi sunuyor. 

Gana kumsalları “Labadi Pleasure Beach” ve Kokrobite Beach, Akra’dan sadece 25 km uzakta. Bu plajlar yalnız Ganalılar arasında değil bütün Afrika’da ayrı bir üne sahip. Kumsallarda hafta sonları belirgin bir yoğunluk yaşandığını belirtelim. Labadi ve Kokrobite giriş için ücret isteyen plajlar. Müzisyenler ve akrobatlar konukları eğlendirmek için ellerinden geleni yapıyor. Küçük bir jetonu atarak eğlenceye katılıyorsunuz. Ayrıca irili ufaklı pek çok şey satan seyyar satıcıların da içerde sizi beklediğini belirtelim.
 
Daha sakin bir plajsa aradığınız, Teshie bölgesindeki CoCo kumsalını seçmelisiniz. Biraz daha taşlı ve yüzmeye görece daha az elverişli olduğunu bilerek gitmenizde yarar var. Teshie ve Tema bölgeleri arasında kalan Misty kumsalı da tercih edilebilir. Buradan başlayan kıyı şeridine “Ada” deniyor ve bu bölüm, büyük Volta Irmağı’nın denize döküldüğü yere kadar sürüyor. İşte Atlantik kıyısındaki bu ırmak-okyanus kavuşması, oldukça geniş bir resort alanı oluşturmuş. Susporları ve ırmak boyunca sunulan yolculuk olanakları bu bitim noktasını öne taşımış. 
 
Tema, görece yeni bir yerleşim ve 30 km uzakta kurulmuş. Burası hem en önemli ticari liman konumunda hem de en büyük balıkçılık merkezi. Alım satım merkezi olarak da belli başlı noktalardan biri. Gana Üniversitesi 14 km uzakta ve kuzeyde bulunuyor. Burası genellikle öğrencilerin kaldığı, bahçelerle bezenmiş ayrı bir yerleşim olarak beliriyor.
Akra’nın öne çıkanları arasında belki de ilk sırayı Ulusal Müze’ye vermek gerek. Gana’nın kültürel birikimini ve tarihsel zenginliğini görmenin en kolay yolu bu müzeyi gezmek. Bu müzede, tarih öncesi zamanlardan bugüne yolculuk yapmak için, en az iki saat ayırmalısınız. Müze, Barnes Road üzerinde yer alıyor. Arkeoloji buluntularının sergilendiği birinci kattaki salondan başlayarak Afrika’nın ateşli ruhu sizi sarıyor. Ulusal Tiyatro ve Ulusal Kültür Merkezi, Bağımsızlık Meydanı, Kwame Nkrumah Mozolesi, James Town’daki balıkçı limanı ve Makola Pazarı diğer görülesi yerler arasında. 
 
Ülkenin en büyük konferans alanı “The Accra International Conference Centre”, şehrin önemli çekim merkezlerinden. Bağımsızlık Meydanı’ndaki anıt koloni döneminde özgürlükleri için yaşamlarından olan üç Ganalı için dikilmiş. Kent göbeğindeki bu daire içinde görebileceğiniz diğer anıt mezar ise Gana’nın ilk başkanı Kwame Nkrumah’a ait. Ayrıca yaşamının son yıllarını Akra’da geçirmiş, Amerika doğumlu sivil haklar savunucusu W. E. B. Du Bois’in mezarı da yine bu kesişimde yer alıyor. 
 
Kanda bölgesine kurulmuş Akra Hayvanat Bahçesi’ne ulaşmak için Independence Avenue üzerinde kuzeye yol almalısınız. Afrikiko restorandan hemen sonra sola dönünce sizi hayvanat bahçesine ulaştıracak tabelayı görmüş olacaksınız. Bahçe, her gün 9:30-17:00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediyor.

Akra’da belki de en çok turistin gezindiği yerlerden biri de Osu. Art Centre ve Bağımsızlık Meydanı’na çok yakın konumdaki Osu’nun, ana caddesi sayılabilecek Cantoments Road bu yoğunluğun en çok hissedildiği nokta. Bu çekimin nedeni ise cadde üzerindeki sayısız otel ve restoran. Yenebilecekler yelpazesi, ayaküstü birşeyler atıştırmaktan tutun da, Çin, Hint, Lübnan, Fransız mutfaklarına kadar genişliyor. Elbette Gana’ya özgü tadlar da yine burada sizi bekliyor.

Devrim Meydanı’nda sürekli yanan ateş, bir bakıma kent merkezini bellirliyor. Ulusal Müze hemen bu merkezin yanında. Batı Afrika’nın seçkin koleksiyonlarını gördükten sonra, müzenin yanıbaşında, Kojo Thompson yolu üzerinde bulunan Makola Pazarı’na geçebilirsiniz. Bu alışveriş merkezinde, Afrika topraklarının el emeği ürünlerinin yanısıra, Afrika’ya özgü şeyler, geleneksel giysiler, kumaşlar bulacaksınız. Agbogbloshie pazarı, Fadama Yolu üzerinde daha yakın zamanda kurulmuş, yeni bir yapı. Kaneshie, Kantamanto gibi marketlerse kent merkezinde gidebileceğiniz diğer adresler.
 
Gezilebilecek bir diğer adres ise Osu Night Market. Gece kurulan ve mumlarla aydınlatılan bu çok hoş pazarı kesinlikle görmelisiniz. 

Akra Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Akra uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Akra için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Akra seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Akra uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Akra uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Akra uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Akra uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Akra uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…