Ağrı

  • Para birimi: TL
  • Resmi dil: Türkçe
  • Telefon kodu: +90
  • İnternet alan adı: .tr
  • Saat farkı: 0
Çarşamba - 08:47

Ağrı

Anadolu'nun doğusunda yer alan Ağrı, İran ile Anadolu'yu bir birine bağlayan kenttir. Tarih boyunca Orta Asya'dan Anadolu'ya göç eden uygarlıklar için bir kapı olmuştur. Ağrı’yı sadece geçiş kapısı olarak gören bu uygarlıklar kentte yerleşik medeniyetler kurmamışlardır.

Ağrı, sahip olduğu doğal güzelliklerin yanında, Türkiye'nin tarihi ve kültür kentlerinden biridir. Ağrı Dağı, İshak Paşa Sarayı, Meteor Çukuru, Diyadin Kaplıcaları, Meya Mağaraları, Balık Gölü, Beyazıt Kalesi ve Gürbulak Gümrük Kapısı ile Ağrı mutlaka görmeniz gereken önemli turizm kentlerinden biridir.
 
Türkiye, Ermenistan ve İran'ı birbirine bağlayan Ağrı Dağı, 5.137 m'lik yüksekliğiyle dünyanın ikinci, Türkiye'nin ise birinci en yüksek dağı olma ünvanına sahiptir. Doğubayazıt'tan 15 km uzaklıkta sönmüş bir yanardağ olan dağın yanı başında 3.896 m'lik Küçük Ağrı Dağı yükselir. 4000 m'sinden sonrası yıl boyunca karla kaplı olan dağın manzarası sizleri büyüleyecektir.
 
Doğubeyazıt ilçesinden 5 km uzaklıktaki İshak Paşa Sarayı, İstanbul Topkapı Sarayı'ndan sonra, en büyük tarihi saraydır. Ağrı ziyaretinizde çok değerli tarihi ve kültürel bir yapı olan İshak Paşa Sarayı'nı mutlaka görmeniz gerekir.
Alaska'dan sonra dünyanın ikinci büyük Meteor Çukuru Ağrı’da bulunmaktadır ve görenleri cazibesiyle mest etmektedir.
 
Yüksekliği ve genişliği eşit olarak 30 m olan doğa harikası Kudret Köprüsü, Murat Nehri tarafından kayaların aşındırılmasıyla oluşmuş doğal bir köprü olma özelliğine sahiptir. Diyadin'de bulunan Meya Mağaraları ve kaplıcalar da kentin uğramanız gereken diğer önemli yerleri arasındadır.
Ağrı Anadolu'nun özgün kültürünü yaşatan kentlerden biridir. Halı ve kilim dokumacılığı, el örgüsü kazaklar ve çapalar, buğday ve çavdar saplarından yapılan eşyalar, keçe yapımı ve halk müziği kentin geleneksel kültürünün en önemli sembolleridir. Çoğunlukla davul ve zurna eşliğinde oynanan Ağrı'ya özgü oyunlar oldukça yaygındır.
 
Arıcılık yöre halkı için önemli bir uğraştır. Türkiye'nin en lezzetli çiçek balı burada üretilir.
 
Balık Gölü'ndeki alabalıklar kentte olta balıkçılığını ortaya çıkarmıştır. Balık Gölü'nde balık tutmadan ve nefis alabalıkları tatmadan kenti terk etmemeniz gerekir.
 
Ağrı Dağı dağcılık ve kamp için oldukça elverişlidir. Yerli ve yabancı turistlerle birlikte dağın eteklerinde kamp kurmak size büyük keyif verecektir. Merkezden 36 km uzaklıktaki tesisler, Kasım ve Mart ayları arasında kayak turizmi için mükemmel bir alternatiftir.
Kent insanının başlıca geçim kaynağının hayvancılık olması et ve hayvan ürünleri tüketimini ön plana çıkarır. Elverişsiz iklim şartlarından ötürü sebze üretimi pek mümkün olmadığı için tahıl yöre mutfağının temel malzemesidir. Ağrı'ya özgü Abidagör Köfte ve beyaz balı mutlaka tatmalısınız.
 
Özgün kent mutfağından seçmeler: Abidagör köfte, gösterberg et, selekeli, alabalık, beyaz bal, haşıl, hengel, erişte, kuymak, hasude, yalancı köfte, halise, murtuğa.
Doğubayazıt ilçesindeki pasajlar Ağrı'nın başlıca alışveriş yerleridir. Bu pasajlarda otantik ve hediyelik eşyaları çok uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.
 
Şehir merkezindeki Eski Van Caddesi otlu peyniriyle ünlüdür. Buradaki nefis otlu peyniri mutlaka tatmanız tavsiye edilir. 

Ağrı Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Ağrı uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Ağrı için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Ağrı seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Ağrı uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Ağrı uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Ağrı uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Ağrı uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Ağrı uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…