Adnan Menderes Havalimanı

  • Iata Kodu: ADB
  • Koordinat: 38.293734, 27.152554
  • Şehir Merkezine Uzaklık: 18 KM
 
Adnan Menderes Havalimanı (IATA: ADB, ICAO: LTBJ) İzmir iline hizmet veren uluslararası havalimanı. 
Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. Başbakanı Adnan Menderes'in adının verildiği havalimanı, İzmir şehir merkezine 18 km. mesafede, Gaziemir ilçesinde yer almaktadır.
 
Terminal Servisleri:
 
Kayıp Buluntu Eşya
 
Havalimanında ve katlı otoparkta, yolcuların unutmak suretiyle kaybettikleri buluntu eşyalarin, sistematik bir şekilde saklanıp teslim edildiği kayıp - buluntu eşya ofisi İç Hatlar Gelen yolcu asma katında 24 saat hizmet vermektedir.
 
Kayıp buluntu eşyanın çalışma saatleri;
Tel: 0 232 455 00 00 - 4690
 
 
 
Klinikler
 
Portclinic
Havalimanında çalışanlara, yolcu ve yakınlarina ihtiyaç durumunda hızlı, etkili sağlık hizmeti sunan Portclinik, 24 saat Dış Hatlar Terminali gidiş katlarında hizmet vermektedir.
Tel: 0 232 455 00 00 - 5555
 
DHMI
Apronda veya köprüye yanaşmamış uçaklarda, acil durumda bulunan hastalara ve kendi kurumlarında DHMI personeli olan hastalara 24 saat hizmet vermektedir.
Tel: 0 232 274 26 26 - 1237
 
 
Bagaj Kaplama
 
İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar'da gidiş katında yer alan bir adet bagaj kaplama makinesi, dileyen yolcuların bagaj ya da kolilerinin streç filmle kaplanmasına olanak sağlıyor. Bagajlarinin daha güvenli ve daha az yıpranmaya yol açacak biçimde kaplanmasını isteyen yolculara bu hizmet yedi gün 24 saat kesintisiz olarak veriliyor.
 
 
Banka ve Döviz İşlemleri
 
İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde Banka ve Döviz büroları yer almaktadır. Ayrıca 4 adet ATM Makinesi siz değerli misafirlerimiz için, yerleri özenle seçilerek konumlandırılmıştır. Terminal planından inceleyebilirsiniz.
 
 
Internet/ Wi-Fi
 
İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde tüm noktalarda kablosuz internet hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmet, Dış Hatlar Terminali’nde mevcut olan lounge’da ücretsiz olmakla birlikte, terminal içi diğer kullanım alanlarında ilgili firma tarafından ücretli olarak sunulmaktadır.
 
 
Emanet Eşya
 
Bagaj Emanet Hizmeti, Dış Hatlar Terminali gelen yolcu katında ve İç Hatlar terminali gelen yolcu katı Vakıfbank karşısında 24 saat hizmet vermektedir. Ücretler günlük olarak hesaplanmakta olup, emanet eşyanın teslimatından sonra tahsil edilmektedir.
 
 
Hediyelik Eşya
 
İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ndeki alışveriş mağazaları 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Geniş bir yelpazede sayın misafirlerimize ve yolcularımıza alışveriş imkanı sunulmaktadır. 
 
 
Bagaj Arabası
 
Bagaj el arabalarının taşıyabileceğinden daha fazla bagaj taşınmasının gerektiği durumlarda, gidiş kapılarında ve geliş katında bagaj alım bantlarının olduğu bölgelerde, porter, 24 saat hizmeti vermektedir.
 
Tel: 0 232 274 02 02
 
 
Buluşma Noktaları
 
İç Hatlar ve Dış Hatlar terminallerinde geliş ve gidiş katlarının kara tarafında, iki ayrı buluşma noktası bulunmaktadır.  Terminal planından inceleyebilirsiniz.
 
 
 
Mescitler
 
Adnan Menderes Hava Limanı’nda Dış Hatlar Terminali kara tarafında mescit bulunmakta olup, mescitler sürekli olarak ibadete açık tutulmaktadır.
 
 
 
Genel Havacılık Terminali
 
İzmir’in dünyaya açılan en özel kapısı Genel Havacılık Terminali, yolculara seyahatlerinde hız ve güvenin yanı sıra konforda sunuyor. Genel Havacılık Terminali, hem iş jetleri ile seyahat eden yolcuları, hemde talep edilmesi halinde havayolu şirketlerinin yolcularını butik hizmet anlayışı ile ağırlamaktadır.
 
Genel Havacılık Salonu’nu kullanmak isteyen özel misafirlerimiz, seyahatlerinde kalkış veya varış destinasyonlarına göre özel görevliler tarafından uçaklarından veya terminal girişinden karşılanarak, güvenlik, pasaport ve gümrük işlemleri için salona alınmakta ve tüm uçuş işlemlerini beklemeksizin gerçekleştirmektedirler.
 
Genel Havacılık Terminali’nden seyahat eden yolcular, zamandan önemli ölçüde tasarruf sağlayarak, salonda sunulan televizyon yayını ile dünyadaki gelişmeleri takip edebilmekte,  sunulan büfe ikramlarından faydalanırken, wireless internet ağı sayesinde çalışmalarını sürdürebilmektedirler. Bu ayrıcalıklı hizmetler, yolcuların seyahatleri öncesi ve sonrasında konforlu bir alanda stresten uzak bir yolculuk geçirmelerine imkan vermektedir.
 
Ekonomi, siyaset, iş, kültür ve spor alanlarında dünyaca ünlü isimlerin İzmir’e ilk giriş yaparken tercih ettikleri Genel Havacılık Terminali, sağladığı tüm imkanlarla yolculara ayrıcalıklı bir seyahat fırsatı sunuyor.
 
 
 
 
Lounge Hizmetleri
 
Dış Hatlar Terminali 
 
Millenium Lounge :
Anlaşmalı havayolu firmalarının first ve business class yolcuları ile TAV Passport Kart ve  İş Bankası kredi kartı sahiplerinin ağırlandığı, 24 saat hizmet verilen bir salondur. Günlük hazırlanan aperatif yiyecekler, alkollü ve alkolsüz içecekler, taze meyve ve sandviç çeşitleri bulunan Millennium Lounge'ta ayrıca faks, internet, telefon gibi hizmetler de sunuluyor. Millenium Lounge'da rahat edebileceğiniz koltuklarda yabancı veya yerli gazeteleri okuyup televizyon izleme imkanı bulunuyor.
 
Lokasyon: Dış Hatlar Terminali gidiş katı pasaport kontrolü sonrası asma kat
 
 
 
İç Hatlar Terminali
Comfort Lounge  :
“primeclass” CIP Servis tarafından işletilen Comfort Lounge, Master Card sahiplerine %40 indirimli olarak ve münferit giriş ücreti ödeyen tüm yolcuları ağırlamaktadır. Yolcular, uçuşlarını beklerken Comfort Lounge’un rahat ortamında TV, gazete, dergi, kablosuz internet, playstation, bilgisayar, faks gibi imkanlardan yararlanırken sınırsız açık büfesinin farklı lezzetlerinin tadını çıkarabilirler. Salonda ayrıca çocuklar için bir çocuk oyun odası bulunuyor.
 
Lokasyon: Yeni İç Hatlar Terminali Son Güvenlik Kontrolü sonrası.
 
THY CIP Lounge  :
TAV “primeclass” CIP Servis tarafından işletilen THY CIP Salonu’ndan Classic Plus, Business Class ve Elit ve Elit Plus Kart sahibi yolcular faydalanabilir. THY’nin gün içindeki ilk uçuştan son uçuş saatine kadar açıktır. Yolculara, hafif aperatif yiyecekler ve sıcak-soğuk  içecekler sunulmakta, internet, günlük ve aylık yayınlar,  ibadet alanları, bebek bakım odası, TV,  gibi imkanlar sağlanmaktadır.
 
Lokasyon: Terminale dönen kavşağa girmeden 2 km ileride, VIP yanı
Havalimanından banliyö treni ile Alsancak - Karşıyaka - Çiğli - Aliağa istikametlerine ulaşmak mümkündür.
 
Halkapınar ve Hilal istasyonlarından da Bornova ve Ucyol istikametlerine metro ile aktarma yapılabilmektedir.
 
Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi otobüsleri ile Mavişehir (Hat no - 200), Cumhuriyet Meydanı (Hat no - 202) ve Otogar - Bornova (Hat no - 204) istikametlerine ulaşım imkanı vardır. 
 
Buna ilaveten Havaş yolcu servisleri ve taksi işletmesi alternatifler arasında bulunmaktadır.