Adıyaman

  • Para birimi: TL
  • Resmi dil: Türkçe
  • Telefon kodu: +90
  • İnternet alan adı: .tr
  • Saat farkı: 0
Cuma - 15:33

Adıyaman

Palanlı Mağarası'ndaki araştırmalara göre tarihi M.Ö. 40.000 yıllarına dayanan Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin batısında Orta Fırat bölümünde yer almaktadır. Adıyaman Arap Çölleri'ni kuzeyden bir ay gibi saran toprakların kuzey bölümünde yer alır. Bu topraklara 'Bereketli Topraklar' adı verilmiştir. Başlıca ticaret yollarının kesiştiği noktada bulunan bu topraklarda çok sayıda büyük ticaret ve endüstri kentleri kurulmuş ve yıkılmıştır. Adıyaman coğrafi konumunun bir sonucu olarak tarih boyunca uygarlıklar tarafından tercih edilen bir yerleşim alanı olmuştur.

Adıyaman Nemrut Dağı
 
Fırat ve Dicle nehirleri arasında bulunduğundan tarih boyunca önemli merkezlerden biri olan Adıyaman, çok sayıda kültürel, tarihi ve doğal yapıyı bünyesinde barındırır. Çok sayıda arkeolojik ören yeri, höyük, antik kent, mağara, köprü, kaplıca, göl, nehir, dini yapı ve dünyanın 8. harikası Nemrut kalıntılarına sahip Adıyaman, kültür, tarih ve doğanın bir arada yoğrulduğu bir kenttir.
 
Nemrut Dağı doğu ile batıyı biraraya getiren müthiş bir yerdir. Dağın 2150 m yüksekliğinde bulunan büyüleyici heykeller, uzun kitabeler, çeşitli uygarlıklara ait eserler, çok sayıda arkeolojik ve antik kalıntıyla bir tarih hazinesine sahip Nemrut Dağı UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Liste'sinde yer almaktadır. Ayrıca çok sayıda yerli ve yabancı turist muhteşem gündoğumu ve günbatımı manzaralarını izlemek için Nemrut Dağı'na akın eder. Dağdaki tarihi yapıların arasında durarak yüzlerce metre yükseklikte nefes almak sizi büyüleyecektir.
 
Kommagene Krallığı Toros Dağları eteğinde yer alır. Bu antik kent Adıyaman'ın tarihi zenginliğinin bir yansımasıdır.
 
Arsameia Antik Kenti kentten 60 km uzaklıktaki Kocahisar Köyü'nde bulunmaktadır. M.Ö. 2. yüzyılda kurulmuş olan antik kent, Kommagene Krallığı'nın yönetim merkezi olmuştur. Antik kentte en eski Antik Yunan Yazıtı'nı ve çok sayıda arkeolojik yapıyı bulabilirsiniz. 
 
Kahta ilçesine 85 km uzaklıkta bulunan Gerger Kalesi Hitit döneminden kalma bir yapıdır. Burada kabartmalar, küçük kaleler, camiler ve su sarnıçları mevcuttur.
 
Adıyaman Müzesi tarih öncesi çağlara, Romalılara ve Osmanlılara ait çok sayıda eserin sergilendiği önemli bir kültür merkezidir.
Adıyaman, birçok uygarlığa şahitlik etmesinin doğal bir sonucu olarak farklı kültürleri barındıran bir kent olmuştur. Halk oyunları ve yöresel el sanatları kent kültürünün en önemli parçalarıdır. Adıyaman özellikle özgün halk danslarıyla ünlüdür.
 
Halı, kilim, tente işleme, dikiş nakış, oya, sepetçilik ve semercilik kentteki başlıca el sanatlarındandır. Pişinik halıları ve halı yastıkları motifleri ve renkleriyle oldukça popülerdir.
 
Kent Halk Kütüphanesi yaklaşık 25.000 kitaplık bir koleksiyona sahiptir. Ayrıca köylerde ve kazalarda da kütüphaneler bulunmaktadır.
 
Uluslararası Nemrut Kommagene Festivali (haziranda), Besni Eğitim Festivali (eylülde) ve Gölbaşı Kuru Peygamber Üzüm Festivali (eylülde) kentteki önemli organizasyonlardandır.
 
Doğa yürüyüşleri, özellikle Nemrut'a yapılan gün doğuşu ve günbatımı gezileri kentte oldukça yaygındır. Türkiye Su Sporları Festivali her yıl Atatürk Barajı'nda yapılmaktadır.
Adıyaman mutfağının kendine has bir tadı vardır. Et, bulgur ve sebze yerel mutfağın başlıca malzemeleridir. Özel soslar, soğan, sarımsak, kırmızı biber, nane ve diğer baharatlar yemek kültürünün vazgeçilmezleridir.
 
Çorbalar: Meyir, alaca, malhita, dövme, tarhana, un, yoğurt, pitipiti çorbaları
 
Sebze yemekleri: Adıyaman tava, parmak kebap, dolma/sarma, fasulye, dövmeç
 
Pilavlar: Karıştırmalı pilav, domates pilavı, tavuklu pilav, kavurmalı pilav, meyhane pilavı
 
Pideler: Bazlama, taplama, katmer, peynirli ekmek, tava kılloru, yarpız mancası
 
Köfteler: Kızarmış köfte, kel köfte, yarpızlı köfte, ekşili köfte
 
Tatlılar: Tene Helva, top helva, şilik, aşure, kesme, kaşık tatlısı, burma, heside, nişe bulamacı
 
Kent merkezinde, Kahta ilçesindeki Baraj Gölü yakınlarında ve Nemrut Dağı'na giden yolda Adıyaman mutfağından örnekler sunan çok sayıda restoran ve lokanta bulunur. Bu yerler kent mutfağının lezzetli yemeklerinden sunan temiz, yalın ve kaliteli mekanlardır.

Kent merkezindeki Tarihi Çarşı, kente özgü kilimler satan Oturakçı Pazarı ve çeşitli el sanatlarının satıldığı Nemrut yakınındaki mağazalar başlıca alışveriş yerleridir. Buralardan turistik eşyalar ve Nemrut heykellerini sembolize eden ürünler satın alabilirsiniz. Ayrıca Besni'de yer alan Şire Pazarı'ndan ünlü Besni üzümü, pestil ve muska almadan gitmeyin.

Adıyaman Uçak Bileti

Maxibilet.com sitemizden Adıyaman uçak bileti arayarak tüm havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan uçak bileti arama motorunda Adıyaman için gidiş - dönüş tarihinizi ve yolcu bilgilerini girip uçak biletini arayabilirsiniz. Adıyaman seferi olan THY (Türk Hava Yolları), Anadolujet , Sunexpress, Atlasglobal (Atlasjet), Pegasus, Onur Air ve diğer tüm havayollarının uçak biletlerini görebilirsiniz. Listelenen seferleri karşılaştırarak bütçenize uygun ve tercih ettiğiniz saatteki Adıyaman uçak biletini maxibilet.com sitemizden güvenle alabilirsiniz.

Adıyaman uçak bileti ne kadar?

Tek tek internet sitelerini inceleyerek en uygun uçak bileti fiyatı aramanıza gerek kalmadan maxibilet.com sitemizden hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş size uygun birbirinden farklı havayolu seferlerini seçip tek seferde alıp karlı çıkın.

Alanında en gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde en ucuz uçak bileti binlerce havayolu firmasından anlık sorgulanarak saniyeler içinde size sunuluyor. İhtiyacınıza göre istediğiniz tarih ve saatteki en ucuz uçak biletini taksit seçeneklerimiz ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Adıyaman uçak bileti almak çok kolay!

Artık site site en ucuz uçak bileti arama derdine girmeden maxibilet.com sitemizden iki adımda en ucuz Adıyaman uçak biletini alarak stressiz karlı uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz! Maxibilet.com sayesinde çok daha kolay ve karşılaştırmalı bir şekilde uygun fiyata, istenilen zaman da Adıyaman uçak bileti alabilirsiniz.

İster tek yön ister gidiş dönüş olsun tüm hava yolu uçuşlarını maxibilet.com ile sorgulayabilirsiniz.

Havayollarının uyguladığı Asker, Yaşlı ve genç yolculara indirimli uçak bileti yanı sıra özel zamanlara uygulanan kampanyalı uçak biletlerini maxibilet.com sitemizde bulabilirsiniz.

MaxiBilet.com - Türkiye’nin yeni nesil bilet satış platformu…